Záujem energetických spoločností na budovaní a prevádzkovaní nabíjacích staníc pre elektromobily je pochopiteľný, pretože tak vytvárajú predajné miesta nielen na odbyt silovej elektriny, ale dokážu profitovať aj z pridanej hodnoty. Preto nikoho neprekvapí, že sa energetické, prípadne rozvodné spoločnosti v tomto smere angažujú (aj keď napríklad na Slovensku ide len o sporadické prípady). Zaujímavé však je, že aktívne sú v tomto smere aj niektoré automobilky.
Nissan Leaf pri nabíjaní v garáži. Foto: Nissan USA
Už sme na našich stránkach informovali o impozantnom projekte automobilky Tesla Motors, ktorá začala koncom roku 2012 budovať rýchlonabíjacie stanice SUPERCHARGER pre svoje vozidlá v USA a do konca tohto roku chce ich sieťou pokryť hlavné trasy na západnom aj východnom pobreží a aj naprieč USA. A bonbónikom je doživotné bezplatné nabíjanie batérií vozidiel Tesla Model S.
Tip: Sieť „supernabíjacích staníc“ Tesla Motors a jazdenie navždy zadarmo!
Ďalšou automobilkou, ktorá sa elektromobilom venuje s plným nasadením je japonský Nissan. Dôkazom je jeho podpora nabíjacej infraštruktúre v krajinách, kde sa predáva jeho elektromobil Nissan Leaf. Vo viacerých krajinách totiž buduje automobilka aj sieť rýchlonabíjacích staníc. Výnimkou nie je ani Česko, kde sa začal Nissan Leaf 2. generácie predávať tento mesiac. Magazín Hybrid.cz informoval, že Nissan vybuduje sieť rýchlonabíjacích staníc aj v ČR. Podrobnosti zatiaľ nie sú známe, automobilka však bude zrejme spolupracovať s niektorou z tamojších energetických spoločností.
Spoločnosti ČEZ, PRE a E.ON už v Česku prevádzkujú niekoľko desiatok nabíjacích staníc, ide však väčšinou o štandardné nabíjacie posty, rýchlonabíjacie stanice sú zatiaľ skôr výnimkou. Úplné nabitie batérií v klasickej stanici trvá niekoľko hodín, kým v rýchlonabíjacej stanici sa čas skráti na znesiteľné desiatky minút. Pri trochu dobrej vôle si zatiaľ stihnete odskočiť na občerstvenie v neďalekom espresse a po káve môžete pokračovať v jazde.
Rýchlonabíjacie stojany Nissan. Foto: House of Japan
Zámer spoločnosti Solar Center vybudovať v Česku sieť rýchlonabíjacích staníc (zatiaľ) nevyšiel, takže Nissan môže svojou iniciatívou napomôcť preseknúť začarovaný kruh, ktorý je jednou z prekážok popularizácie čistých elektromobilov. Ľudia ich nekupujú okrem vyššej ceny aj preto, že neexistuje prijateľná sieť nabíjacích (a ešte lepšie rýchlonabíjacích) staníc. Investori zas argumentujú, že kvôli nízkemu počtu elektromobilov je nerentabilné takéto siete budovať.
Hm, čo bolo skôr? Vajce, alebo sliepka? Dnes to už vieme – najskôr musia byť nabíjacie stanice, aj keď budú možno dlhý čas stratové. Niekto toto obdobie musí jednoducho preklenúť a pomôcť aj finančne. V tomto prípade sú to automobilky, ale v mnohých krajinách (v Japonsku, v Nemecku, v Španielsku, v Írsku atď.) sa do budovania takýchto sietí angažuje aj štát. Pekným príkladom je Estónsko, ktoré má najhustejšiu sieť rýchlonabíjacích staníc v Európe. V rámci štátnej zákazky vlani za pol roka vybudovala sieť s názvom ELMO so 163 nabíjacími stanicami spoločnosť ABB. Nabíjacia stanica je v každej obci nad 5000 obyvateľov a jednotlivé stanovištia sú od seba vzdialené maximálne 40-60 km. Takáto sieť je povestnou nutnou, aj keď nie postačujúcou podmienkou pre rozvoj elektromobility. Tou ďalšou sú vládne dotácie pri nákupe elektromobilu, ktoré v Estónsku môžu dosiahnuť až 18 000 eur a ďalšiu tisíceurovú podporu môže záujemca získať na vybudovanie domácej nabíjačky. Mimochodom, partnerom estónskej vlády v rámci projektu siete ELMO je spoločnsoť Mitsubishi.
Nissan Leaf sa už predáva aj na Slovensku, no o zámeroch budovať sieť rýchlonabíjacích staníc zatiaľ automobilka nehovorí. Zatiaľ mlčí aj slovenská vláda.