Viete si predstaviť, že si sadnete do vášho nového Mercedesu bez šoféra a po ceste do práce si prečítate novú kapitolu svojej obľúbenej knižky? Sci-fi budúcnosť možno nie je až tak vzdialená…
Mercedes už naostro testuje svoje sériovo vyrábané modely s autopilotmi, t.j. autá jazdia úplne bez ľudskej posádky. Autopilot totiž dokáže na špeciálnej skúšobnej dráhe naštartovať, presne udržiavať stanovený smer, rýchlosť a dokonca zvládne i vzájomné manévrovanie a samozrejme zastavenie. Môžete si to predstaviť ako zábavku pár vyvolených s autíčkami na diaľkové ovládanie, až na to, že ide o skutočné automobily, ktoré dokonca medzi sebou komunikujú a bez problémov dokážu zabrániť vzájomnej kolízii.
K čomu je to dobré?
Automobily s autopilotmi sa totiž v súčasnosti využívajú ako súčasť testov. Umožňujú bez ohrozenia skúšobných vodičov odskúšať i hraničné situácie, čo sa využíva pri vývoji asistenčných a bezpečnostných systémov, vrátane overenia ich účinnosti. Možno ste už počuli o Pre-Safe systéme Mercedesu, alebo adaptívnom tempomate, ktorý dokáže automobil i zastaviť… takto sa testuje ich funkčnosť. Výhodou autopilota je, že je použiteľný aj pre tie najrizikovejšie testy, v ktorých napríklad jeden automobil prudko pribrzdí pred iným, ktorý v poslednej chvíli uskutoční manéver vyhýbania. Taktiež sa testujú križovatky, keď napríklad jeden automobil tesne pred alebo za druhým autom skríži jeho jazdnú dráhu. Autopilot dokonca dokáže presne a v ľubovoľnom počte za sebou jednotlivé pokusy zopakovať, prípadne variovať. Človek až takú presnosť nikdy nie je schopný dosiahnuť.
Testovacie automobily s autopilotom pritom precízne dodržiavajú aj vopred určenú rýchlosť i prípadne meniace sa tempo, či naprogramovaný priebeh jej zmien. I pri viacerých opakovaniach podľa jedného vopred naplánovaného kurzu sa jazdné stopy automobilu neodlišujú o viac ako dva centimetre. Autopilot tiež dokáže pri opakovaní toho istého zadaného programu so stanovenou intenzitou brzdiť, alebo úplne zastaviť automobil na určenom mieste s presnosťou do troch centimetrov. Už si len počkať, kedy sa inteligentný autopilot dostane z testovacej dráhy aj do bežnej prevádzky. Ďaleká budúcnosť nemusí byť až tak vzdialená…