Zlikvidovať oxid uhličitý z emisií a v rámci jeho recyklácie vyrábať ešte aj palivo pre automobily vyzerá ako geniálny nápad. Oxidu uhličitého je v atmosfére viac, než by sme potrebovali (hoci naozaj ho aj potrebujeme, pretože bez skleníkových plynov by nám bola na Zemi trochu zima) a jeho emisie z fosílnych palív rýchlo pribúdajú.
Experimentálna linka na výronu benzínu zo vzduchu. Obr.: Gizmag
Hoci to vyzerá ako fantázia, takáto technológia je skutočne možná a bola už dokonca aj vyskúšaná. Spoločnosť Air Fuel Synthesis (AFS) z britského StoctononTees vyvinula po dvojročnom výskume metódu, pomocou ktorej sa z oxidu uhličitého a vody za pomoci elektrickej energie dá vyrobiť metylalkohol a v ďalšom kroku sa z metanolu syntetizuje benzín. Senzačné odhalenie, ktoré nedávno firma prezentovala pre britské médiá, však sprevádza mnoho otáznikov.
Môžeme hovoriť o ekologicky čistej výrobe, ak sa na nej podieľa elektrická energia? A aké sú náklady na výrobu jedného litra benzínu? Elektrina, pokiaľ by pochádzala z obnoviteľných zdrojov, teda z vodných, veterných, alebo solárnych elektrární, by nemala byť podstatným problémom. Aj tu je však na mieste otázka cenovej parity, pretože v mnohých prípadoch je „zelená“ elektrina (v našom klimatickom pásme hlavne z fotovoltaických elektrární) zatiaľ podstatne drahšia ako elektrina z tepelných elektrární poháňaných fosílnymi palivami, alebo jadrom.
Princíp technológie výroby benzínu z CO2. Obr.: Gizmag
Tvrdým orieškom, ale bude pravdepodobne cena paliva zo vzduchu. Zatiaľ ide v podstate o laboratórnu výrobu. V technologickom procese sa oxid uhličitý separuje zo vzduchu za pomoci hydroxidu sodného a elektriny. Reakciou vzniká uhličitan sodný, z ktorého sa získa CO2 elektrolýzou. Zároveň sa z vody pochádzajúcej takisto zo vzduchu elektrolýzou oddelí vodík a ten s oxidom uhličitým reaguje na metanol (CH3OH). Z metanolu sa potom vytvorí benzín.
Zatiaľ však je priskoro hovoriť o praktických skúsenostiach, pretože autori projektu vyrobili za tri mesiace len päť litrov benzínu, pričom dvojročný výskum stál v prepočte 1,35 milióna €. Podľa šéfa spoločnosti Davida Stilla sa však firma chystá do dvoch rokov postaviť prevádzku, ktorá bude produkovať tonu paliva na komerčné účely denne. Začiatky bývajú zložité, ale od efektivity a rentability výroby záleží, či projekt prežije, alebo nie. Prvú výrobu syntetického benzínu „skvapalňovaním“ uhlia spustili v Nemecku už v roku 1919. Ani takto vyrobený syntetický benzín nedokáže cenovo konkurovať palivu vyrobenému z ropy a navyše predstavuje pre ekosystém ešte väčšiu ekologickú záťaž, zvýšenú o energiu spotrebovanú pri jeho výrobe. Napriek tomu sa v niektorých krajinách syntetický benzín z uhlia vyrába.
Myšlienka používať syntetický benzín, hoci aj vyrobený zo vzduchu, ako ekologické palivo pre automobily je však pravdepodobne „trochu“ pomýlená. Podľa údajov servera Gizmag, ktorý o aktivitách AFS okrem iných informoval, sa totiž pri výrobe tohto benzínu spotrebuje 35x viac elektrickej energie, než by spotreboval elektromobil pri rovnakom výkone motora. Takže otáznikov, ktoré bude potrebné zodpovedať nie je málo.