K znižovanie emisií z výfukových plynov v hustej mestskej premávke vedie niekoľko ciest. Popri tradičnej elektrickej trakcii reprezentovanej električkami a trolejbusmi sa objavuje čoraz viac autobusov na plyn LPG, alebo CNG, experimentuje sa s vodíkovým pohonom a pomerne husto sa začínajú objavovať elektrické autobusy, alebo aspoň plug-in hybridy.
Oproti električkám a trolejbusom majú výhodu, že nepotrebujú špeciálnu infraštruktúru (ak abstrahujeme od nabíjacích portov) a môžu sa pohybovať po ľubovoľných trasách.
Tip: Elektrobusy BYD znížia exhaláty nielen v Číne
Elektrické autobusy sa nabíjajú buď na konečnej zastávke, alebo v depe, čo nemusí byť v každej situácii optimálne. Aj preto experti z Volva vyvíjajú koncepciu bezdrôtového indukčného dobíjania, ktoré bude schopné dodať energiu do batérií autobusov aj počas jazdy. Za týmto účelom chce Volvo v roku 2015 postaviť 300 – 500 m úsek cesty v centrálnom Göteborgu a testovať na ňom dobíjanie elektrických hybridných autobusov.
Testovacia cesta sa bude nazývať ElectriCity. Volvo už dnes v rámci projektu Hyper Bus (čo je akronym z Hybrid and Plug-in Extended Range Bus) používa tri hybridné elektrobusy vybavené aj dieselovým motorom. Nabíjajú sa z rýchlonabíjacej stanice na konečnej linky 60 v Göteborgu a väčšinu svojej trasy dokážu prejsť na elektrinu.
So zabudovaním rôznej infraštruktúry do povrchu ciest uvažuje Volvo aj v iných súvislostiach. Ako sme vás informovali nedávno, jednou z koncepcií je magnetické značkovanie jazdných pruhov pre robotické autá, ktoré chce Volvo taktiež testovať.
Tip: Volvo chce pre robotické autá magnetické cesty
Pokiaľ by sa bezdrôtové nabíjanie busov osvedčilo, prispelo by k ich lepšej operatívnosti a k zvýšeniu dojazdu. Stačilo by pritom príslušným silovým vysielacím zariadením vybaviť len niektoré úseky ciest, kde by sa vozidlá nabíjali za jazdy, prípadne autobusové zastávky.
Volvo však v tomto prípade nie je priekopníkom. Ako sme vás už informovali, s bezdrôtovo nabíjanými elektrobusmi začali v J. Kórei experimentovať v meste Gomi už v minulom roku. Podobné testovanie chcú popri Švédsku spustiť aj v Nemecku a USA, takže možno pôjde o globálny trend. Budovanie nabíjacích úsekov pre mestskú autobusovú dopravu si vyžiada podstatne nižšie náklady, ako v prípade plošného prebudovávania cestnej infraštruktúry v mestách, ak by sa uvažovalo o plošnom bezdrôtovom dobíjaní elektromobilov. Pre zlepšenie kvality ovzdušia pritom môže prispieť významnou mierou – pokiaľ dôjde k širokému nasadeniu týchto technológií.
Tip: Kórejci už fičia na elektrobusoch bezdrôtovo
Zdroj: Volvo Group, Engadget