- #Sociálne siete
- 3 min.
- 12.9.2024
Austrália plánuje úplne zablokovať deťom prístup k sociálnym sieťam
Väčšina sociálnych sietí má vo svojich podmienkach používania stanovený minimálny vek pre registráciu na 13 rokov. Súhlasiť však s týmito podmienkami môže ktokoľvek, bez akejkoľvek reálnej kontroly jeho veku.
Austrália preto v nadväznosti na rastúce obavy zo škodlivosti sociálnych sietí zvažuje úplny zákaz prístupu k týmto digitálnym platformám mladistvým.
Tento zámer oznámil austrálsky premiér Anthony Albanese v rozhovore pre televíziu ABC. „Chcem vidieť deti mimo svojich zariadení, na ihrisku s kopačkami, v bazénoch a na tenisových kurtoch,“ uviedol Albanese. „Chceme, aby mali reálne skúsenosti s reálnymi ľuďmi, pretože vieme, že sociálne médiá spôsobujú sociálne škody.“
Austrálsky premiér presne nešpecifikoval vek, do ktorého by boli mladistvým sociálne siete neprístupné, má to však byť niekde medzi 14 až 16 rokmi. Prístup k týmto platformám bude strážiť systém pre overovanie veku, ktorý si má vláda najprv vyskúšať, než ho tento rok ukotví v zákone.
Ak bude austrálska vláda v tejto snahe úspešná, stane sa jednou z prvých na svete, ktoré takúto myšlienku dotiahli do konca. Predchádzajúce snahy, vrátane tých z dielne Európskej Únie, boli napokon stiahnuté zo stola z dôvodu snáh a sťažností zo strany ochrancov online práv mladistvých, pripomína agentúra Reuters.
Ako jediná zo spoločností prevádzkujúcich sociálne platformy, na tieto vyjadrenia austrálskeho premiéra reagovala spoločnosť Meta. Tá pripomína, že na svojich platformách Facebook a Instagram má už dnes nastavený vekový limit na 13 rokov a zároveň uviedla, že chce dať mladým ľuďom radšej možnosť využívať jej platformy a vybaviť rodičov nástrojmi na ich podporu „namiesto toho, aby sa im jednoducho obmedzil prístup“.
Odporcovia návrhu austrálskej vlády argumentujú, že zákazom prístupu k sociálnym sieťam budú mladiství zahnaní do „horších miest na internete“. Potenciálne by sa mohlo jednať o menej známe platformy nedefinované ako sociálne médiá alebo diskusné fóra, na ktorých môže byť potenciálne šírený nebezpečnejší obsah anonymnými používateľmi.
Americký hlavný lekár Vivek Murthy zverejnil v júni text, v ktorom žiadal, aby sociálne médiá zobrazovali varovný štítok o ich negatívnych vplyvoch na zdravie, podobné, ako možno nájsť na krabičkách cigariet. Jeho návrh začiatkom septembra podporilo 42 generálnych prokurátorov, ktorí vypracovali otvorený list smerovaný Kongresu. Nie úplný zákaz, ale aspoň zákaz vystavovania mladistvých návykovým algoritmom, už do zákona implementoval aj štát New York.