Špekulácie o tom, či má byť skôr sliepka, alebo vajce, čo v prípade elektromobilov znamená polemiku o priorite penetrácie vozidiel, alebo počte nabíjacích staníc, štáty riešia čoraz menej.
Zdá sa, že je rozhodnuté a elektromobilita má zelenú. Postupnému útlmu spaľovacích motorov určite pomohla aj aféra „dieselgate“, ale najmä nízka kvalita ovzdušia vo veľkomestách. Výfukové plyny k jeho znečisteniu prispievajú markantne, aj napriek stále prísnejším emisným limitom.
Aj preto viaceré krajiny – napríklad Nórsko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Holandsko, India a ďalšie – vytýčili časový horizont, za ktorým zakážu predaj spaľovacích motorov.
Nórsko stopne „spaľováky“ ako prvé už od roku 2025, India tak mieni urobiť v roku 2030.
Francúzi si budú môcť kúpiť auto so spaľovacím motorom až do roku 2040, je však otázne, či to bude pre bežného spotrebiteľa lukratívne. Vďaka sprísneným normám a zdaneniu emisií budú benzínové a dieselové autá určite drahšie, ako elektromobily. Tie navyše oproti dnešným cenám podstatne zlacnejú.
Na elektrinu aj u protinožcov
Zelenú elektromobilite dáva aj austrálska vláda. V štáte Queensland plánuje zriadiť elektrickú diaľnicu Super Electric Highway, ktorá bude s dĺžkou 2000 kilometrov jednou z najdlhších na svete. V mestách po trase diaľnice bude rozmiestnených 18 rýchlonabíjacích staníc, ktoré umožnia prekonať dlhú trasu s minimálnym zdržaním.
Vláda dúfa, že takto povzbudí záujem o využívanie elektrických vozidiel aj pri dlhých trasách od Gold Coast na južnej hranici štátu, do Cairns na severe. Aby bola motivácia pre elektromobilistov dostatočná, má byť nabíjanie v úvodnej fáze zadarmo.
Tesla už v USA pokryla rýchlonabíjačkami Supecharger väčšinu hlavných koridorov.
Hoci už dnes existuje v Austrálii veľký počet nabíjacích staníc, tak ako inde, aj tu tvoria rýchlonabíjačky, umožňujúce nabiť batériu za 30 minút, len menšiu časť.
V západnej Austrálii v štáte Nový Južný Wales už existuje podobný projekt, keď sieť rýchlonabíjacích staníc pokrýva diaľnice RAC Electric Highway a Hume spájajúce veľké mestá Melbourne, Canberra a Sydney.
Dôležitá je podpora od vlád, aj od súkromníkov
Generálny riaditeľ spoločnosti Electric Vehicle Council Behyad Jafari uviedol, že spustenie „elektrickej“ diaľnice v Queenslande bolo dôležitým krokom v podpore používania elektrických vozidiel.
Počiatočná podpora od vlády slúži ako signál, že Queensland je elektromobilom vážne naklonený, dodal B. Jafari.
Na záver možno len pripomeňme, že vládna podpora elektromobility je potrebná a žiadúca. O to viac je obdivuhodná angažovanosť automobilky Tesla, ktorá už pokryla rýchlonabíjacími stanicami Supercharger USA od Pacifiku, po Atlantik, a od hraníc s Mexikom, po Kanadu.
Svoju sieť navyšen stále zahusťuje – v Amerike, aj na starom kontinente. Aktuálne je postavených 909 staníc Supercharger (dve máme aj na Slovensku) s viac ako šiestimi tisíckami stojanov na rýchle nabíjanie.