Reklama

ASUS ZenPad 10 (Z300CNL) - dostupný tablet s LTE

Dominik Fúsek
78 %
V septembri minulého roka sme testovali tablet s názvom ASUS ZenPad 10. Napriek zmiešaným pocitom sme na záver vyslovili želanie, aby sa novinka dostala aj na náš trh.

Výhody

  • stereo reproduktory
  • dobrá výdrž batérie
  • slušný výkon

Nevýhody

  • slušný výkon
  • nie celkom adekvátna cena

To sa čiastočne splnilo teraz, o niekoľko mesiacov neskôr. Na trhu je nový ASUS ZenPad 10, v tomto prípade variant Z300CNL, ktorý sa tomu predchádzajúcemu kúsku podobá, akoby ich jedna mať mala. Novinka sa predsa len trochu líši hlavnou zbraňou, namiesto Bluetooth klávesnice bojuje o zákazníka LTE modulom.

Na tomto mieste je mojou povinnosťou oboznámiť čitateľa, že ak nehodlá zasúvať SIM kartu do tabletu a nejaký internet cez operátora mu je na tablete šuma-fuk, čítanie ďalších riadkov tejto recenzie bude preňho zrejme strata času. Výhody LTE modulu v ZenPade 10 pravdepodobne natoľko neocení.

Pozrite si

ASUS ZenPad 3S 10 – nový zabijak iPadu?

Ale vychádzajme z predpokladu, že menej náročný zákazník hľadá dostupný tablet práve s touto modernou vymoženosťou.

Dizajn sa vydaril. Čelnú plochu výrobca označuje ako rekord v minimalizácii rámika. Využitie priestoru je skutočne hospodárne, ba menší rám už by mohol spôsobiť nepohodlné držanie. Ja osobne 10“ tabletom až tak nefandím, ale v rámci možnosti komfortu ZenPadu pomáha zadná časť so zreteľnou textúrou.

Pozrite si

ASUS ZenPad 10: tablet s Qwerty klávesnicou a skvelým zvukom

Nad 5 Mpx fotoaparátom sa rozplývať nejdem (ani sa to nedá), ale predné stereo reproduktory by si zaslúžili napísať aj báseň. Na pomery mobilných zariadení hrajú naozaj skvele a nemusíte naťahovať uši ako netopier, aby ste počuli basy, sú celkom zreteľné.

Navyše si môžete prejav reproduktorov prispôsobiť vo vstavanej aplikácii, ktorá na rozdiel od niektorých konkurentov robí viac úžitku, ako škody. 10“ displej a rozlíšenie 1 280 x 800 px znie ako super zobrazovač z roku 2012, dnes by človek očakával štvornásobok pixlov.

Napriek všetkému, o čom nás za tie štyri roky presvedčil marketing, musím povedať, že mne takýto displej nevadí ani v najmenšom. Už som videl aj jemnejšie, ale nemyslím si, že by takýto panel citeľne znižoval úžitkovú hodnotu zariadenia.

A navyše, aj vďaka nemu vydrží tablet pri surfovaní cez Wi-Fi s 50% jasom až 9 hodín 40 minút. Batéria má pritom skromných 18 Wh. Softvérová nadstavba ASUSu nad Androidom 6.0.1 dobieha Huawei a Lenovo v bohatstve možností prispôsobenia.

Niektoré šikovné (aj bezpečnostné) funkcie pridáva už samotný Android 6, napríklad predvolené zakázanie všetkých povolení a poverení pre aplikácie tretích strán, i keď vývojári zrejme budú postupovať typicky tak, že ak im nedovolíte všetko, neurobíte v ich appke nič podstatné.

Poteší aj pätica úsporných režimov s možnosťou plánovania. Výkonu je tak akurát, moderný Intel Atom si vybojoval takmer 54 000 bodov v AnTuTu a 18 700 v 3DMarku ISU, ktorý vo svojom rozlíšení zvláda 60fps. Výkonová rezerva je teda dosť veľká.

LTE, perfektné reproduktory a efektívny hardvér na jednej strane, jednoduchší displej a nie celkom ľudová cena na strane druhej. ZenPad 10 sa buď presne trafí do vašich potrieb, alebo bude pre vás úplne nezaujímavý.

Recenzia bola publikovanáv časopise TECHBOX číslo 6/2016.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.