Výhody
- kvalita spracovania, ergonómia Qwerty klávesnice
- zvuk z reproduktorov tabletu i klávesnice
- cena vzhľadom na možnosti využitia
Nevýhody
- nemožnosť nabíjania tabletu z klávesnice
- chýbajúci plnohodnotný USB port a touchpad na klávesnici
- priemerné parametre a slabší displej tabletu
Pamätám si, že keď v roku 2011 prišiel prvý ASUS Transformer, spôsobil malú revolúciu. Pripojiteľná Qwerty klávesnica ako súčasť Android tabletu mnohým dávala zmysel a predpovedali mu veľkú budúcnosť.
Boli to výborné zariadenia, klávesnica navyše obsahovala vlastnú batériu, ktorá dokázala nabíjať po pripojení k tabletu aj samotný tablet. Nechýbali plnohodnotné USB porty. Sme v roku 2015 a mám v rukách nový ASUS ZenPad 10 bez označenia Transformer, no pripojiteľná klávesnica nechýba.
Je cenovo dostupnejší, avšak po vybalení z krabice a spojení tabletu s klávesnicou vidím prvý veľký rozdiel. Kĺb pre spojenie dvoch častí nemá žiadne hardvérové konektory. Klávesnica je totiž pripojená cez Bluetooth.
Prvý dojem zo spojenia zariadení je dobrý. Nemusíte sa presne triafať, jednoducho tablet vložíte spodnou stranou do otočného kĺbu a máte ho s klávesnicou pevne spojený cez akýsi magnet. Zamrzelo ma však, že ak tablet vkladáte inou stranou, už to ide ťažšie, i keď s trochou snahy ho do kĺbu vložíte aj horizontálne. Tablet s klávesnicou tvoria celok aj po zatvorení, môžete ich spoločne pohodlne prenášať. Prekvapilo ma však, že po otvorení a zatrasení dokáže tablet pomerne ľahko z kĺbu vypadnúť. To je pravdepodobne daň za jednoduché vkladanie a vyberanie tabletu.
Spracovanie oboch častí, tabletu aj klávesnice je príkladné. Až sa vám nechce veriť, že toto dostanete pod tri stovky eur. Páči sa mi najmä povrchová úprava zadnej časti tabletu a spodnej časti klávesnice pripomínajúca kožu. Ide však o plast, podobne ako pri Samsung Galaxy Note 3.
Pôsobí to však mimoriadne hodnotne, povedal by som až luxusne. Veľmi prepracovanie pôsobí aj dierkovaná časť nad samotnými tlačidlami QWERTY klávesnice, ktorá ukrýva jednu z tajných zbraní novinky – stereo reproduktory s priestorovým 5.1 kanálovým zvukom označovaným ako DTS-HD Premium Sound. Vraj prvé zariadenie na svete. Ale o zvuku až neskôr.
Najskôr sa budem venovať klávesnici. Rozhodne musím pochváliť ASUS za vynikajúci zdvih tlačidiel, vďaka čomu sa na klávesnici veľmi dobre píše. Nemal som problém plnohodnotne používať prstoklad, všetky tlačidlá sú navyše presne na mieste, kde by ste ich hľadali na počítači.
CTRL nájdete veľké v ľavom spodnom rade kláves, ale aj menšie vpravo. DELETE je vpravo hore, pod ním BACKSPACE a veľký ENTER. Na opačnej strane väčší CAPS LOCK. Keď k tomu pridáte plnú podporu slovenčiny, písanie na klávesnici budete milovať. Škoda českých vyznačených znakov na klávesnici namiesto ť a ľ, ale na to si zvyknete veľmi rýchlo.
Výhodou je aj horný rad kláves s rýchlymi voľbami, vďaka nim si pretočíte multimédiá, regulujete hlasitosť, jas displeja či prejdete do režimu spánku alebo vypnete Wi-Fi. Mne sa páčil aj kláves pre vytvorenie snímky z obrazovky. Smerové klávesy sú menšie aj keď na správnom mieste. V menu Android určite využijete aj kláves pre návrat na hlavnú obrazovku. Kláves vyvolávajúci menu pre správu úvodnej obrazovky som však nepochopil. Totiž v tomto pekne graficky spracovanom menu nefungujú smerové klávesy a tak si z menu nevyberiete absolútne žiadnu položku! Musíte využiť dotykovú obrazovku.
Citeľne mi nielen v tomto prípade chýbal touchpad. Síce si môžete pripojiť Bluetooth myš, ale tú pravdepodobne nebudete mať chuť nosiť neustále so sebou. Celkovo tak perfektne zvládnutá klávesnica padá na nutnosti často prehmatávať medzi dotykovým displejom a zadávaním ovládaním cez hardvérové tlačidlá klávesnice.
Navyše stabilita tabletu pri dotykovom ovládaní počas umiestnenia v klávesnici nie je veľmi dobrá, citeľne sa celé zariadenie pri dotykovom ovládaní trasie. A výdrž? Výrobca sľubuje 40 dní pri písaní textu. Avšak klávesnica obsahuje externé reproduktory, ktoré ak používate aj multimédiá reálne znížia nutnosť nabíjania klávesnice na týždenný interval, no môžete ju vybiť aj za jeden deň. Klávesnica našťastie obsahuje microUSB konektor, dokonca umiestnený na rovnakej strane ako konektor v tablete, vzájomne si však tablet z klávesnice či naopak klávesnicu z tabletu nenabijete.
Tablet ako taký žiaľ patrí k priemeru. Dokonca si už dnes v podobnej cene získate tablet s výkonnejšími parametrami a hlavne kvalitnejším displejom. Tu ASUS akosi zaspal dobu. Už v roku 2011 ponúkal IPS displej s HD rozlíšením, a podobné parametre má aj ten súčasný. Rozlíšenie 1280 x 800 (149 ppi) je pri 10,1-palcovej uhlopriečke na dnešnú dobu málo. Konkurencia už vie ponúknuť aj Full HD, ktoré tu citeľne chýba. Raster je viditeľné a bude sa vám pripomínať nech robíte čokoľvek. Škoda.
Taktiež použitý najnovší procesor Intel Atom SoFIA x3-C3200 nepatrí vo svojej triede ku špičke, i keď v kombinácii s 2 GB RAM sa nedá hovoriť o tom, žeby ste mali z reakcií tabletu a výkonu pri bežnom používaní zlý dojem. AnTuTu udelil tabletu len 27 826 bodov. Zo 16 GB internej pamäti máte k dispozícii 11,31 GB pre vaše dáta. Výhodou je však podpora microSD pamäťových kariet.
Pochváliť musím výrobcu za prepracované rozhranie ZenUI, ktoré dopĺňa Android 5.0.2 o množstvo aplikácií a nastavení. Napríklad hlavnú obrazovku si môžete spravovať cez špeciálneho správcu, v ktorom sa nestratí ani absolútny začiatočník. Dokonca je možné ísť pri nastavení hlavnej obrazovky do takých podrobností ako je efekt posúvania medzi obrazovkami, štýly priečinkov a podobne.
Aplikácií je tu skutočne množstvo. Napríklad cez správcu automatického spustenia aplikácií si veľmi rýchlo vypnete aplikácie, ktoré môžu znižovať výkon pri behu na pozadí. Tu ASUS spolupracoval aj s Clean Masterom, preto je možné cez toto rozhranie vyčistiť pamäť od nepotrebných súborov. Medzi predinštalovanými aplikáciami nájdete aj režim šetrenia energie s možnosťou aktivácie Ultra-úsporného režimu.
Dokonca nechýba praktický režim Deti, kde svojim deťom povolíte len vybrané aplikácie a bez zadania PIN kódu ich nepustíte do štandardného rozhrania tabletu. Príjemným prekvapením je aj aplikácia MiniMovie, kde si veľmi rýchlo vytvoríte videoklip kľudne aj z fotografií. Takúto úpravu zvládne aj absolútny amatér.
Keď už som spomenul fotografie, ďalšia praktická aplikácia je PhotoCollage, kde si vytvoríte opäť jednoduchým spôsobom pekné albumy z fotografií. Ale radšej sa v aplikácii hrajte s fotografiami z vášho smartfónu či fotoaparátu. Tablet síce ponúka aj fotoaparát, ale te má rozlíšenie len 5 Mpx a fotografie vytvára skutočne podpriemerné.
Je zbytočné sa v tomto prípade fotoaparátu bližšie venovať, výsledky nezachráni ani režim HDR či množstvo efektov. Spojte si navyše menej kvalitné fotografie zobrazené na HD displeji a máte kombináciu na akú sa nebudete radi pozerať. Za zásadnú nevýhodu však napriek všetkému fotoaparát nepovažuje, tabletom fotia snáď len turisti z Japonska, takže investícia výrobcu do kvalitnejšieho čipu by bola zbytočná.
V čom však ASUS ZenPad 10 hviezdi je zvuk! Totiž všetky nové ZenPad tablety predstavené na Computex 2015 sa pýšia integráciou technológie DTS Premium Sound a sú dokonca prvé na svete. Majú zabudovaný DTS-HD kodek, ktorý dokáže prehrávať zvuk z multimédií v 5.1 kanálovom DTS režime. Vďaka aplikácii DTS Sound Studio umožňuje tablet navyše úpravu stereo zvuku na priestorový zvuk. Kvalita zvuku je skutočne výnimočná, a to nielen zo stereo reproduktorov tabletu.
Tu sa opäť dostáva na pretras klávesnica so zabudovanými reproduktormi. Toto bude dôvod, prečo ju budete často nabíjať, pretože zvuk reproduktorov je prekvapujúco hlasný a s priestorovým efektom. Odporúčam všetky multimédiá prehrávať cez klávesnicu, aj keby ste ju mali používať len ako audio dock. Je dokonca možné osobitne zapnúť režim klávesnice a zvuku, alebo oba naraz. Ak klávesnicu používate na stole len kvôli zvuku, ale píšete priamo na displeji tabletu v posteli, ide to.
Aký je teda ASUS ZenPad 10 (ZD300C)? Mal som zmiešané pocity. Na jednej strane vynikajúca kvalita spracovania, luxusný vzhľad, praktická Bluetooth klávesnica na ktorej sa výborne píše a ponúka špičkový zvuk cez vstavané reproduktory pripojené taktiež cez Bluetooth. Na strane druhej je tu iba HD rozlíšenie displeja a viditeľný raster, slabší výkon či chýbajúci touchpad na pripojiteľnej klávesnici. Všetko vám však môže vykompenzovať cena, ktorú predpokladám na úrovni 259 €. Žiaľ napriek tomu, že sa mi tablet dostal do rúk, jeho uvedenie spolu s klávesnicou na náš trh je otázne. Budem však veľmi rád, keď dorazí aj na Slovensko. Určite by si našiel svojich fanúšikov. V predaji však zoženiete model bez pripojitelnej Bluetooth klávesnice s označením ASUS ZenPad 10 (Z300C), a to za 219 €.
Ďalšie odborné recenzie na tablet Asus ZenPad 10 (Z300C) nájdete na Recenzie.SME.sk.