Reklama

ASUS ZenFone 5 - iPhone s Androidom a kvalitným displejom

Viktor Šmidák
78 %
Do redakcie sa nám dostal ďalší exemplár s výrezom na štýl iPhonu. Je ním ASUS ZenFone 5. A zatiaľ čo dizajnom veľmi nevynikne, displejom už áno.

Výhody

  • jasný displej
  • plynulý chod
  • zachovanie 3,5 mm jacka a FM rádio

Nevýhody

  • množstvo bloatwaru
  • absencia odolnosti voči vode
  • nedoladený senzor jasu

ASUS ZenFone 5 príde po kúpe v krabičke, ktorá nabudzuje pocit, že sa jedná o omnoho drahšie zariadenie. Môže za to vkusná tmavomodrá farba, na ktorej sa vyníma svetlejšou modrou farbou názov zariadenia.

V takomto farebnom prevedení ale prídu oba varianty, či už ide o zlatý alebo tmavomodrý model. Zboku je potom motto „We <3 Photo“. Už tu sa tak snaží výrobca naznačiť, že optike sa zaslúžilo veľa pozornosti.

Po vybraní povinnej literatúry je možné prvýkrát naživo zazrieť ZenFone 5. Novinka síce na prvý pohľad pripomína iPhone X (a to i kvalitou spracovania), no rozmermi sa skôr podobá na jeho pomyselnú Plus verziu. Pre porovnanie, oproti konkurencii od Apple má ASUS o centimeter vyššie a polcentimetra širšie telo.

Rýchlo ale prídete na to, prečo je tomu tak. Na prednej strane sa totiž vyníma 6,2-palcový displej s Full HD+ (1 080 x 2 246 px) rozlíšením a pomerom strán 18,7:9. Panel okrem toho pokrýva 95 % farebného spektra DCI-P3. Parametre zakončuje 90-percentný pomer prednej strany a fakt, že novinka má displej s jasom 500 nitov. A čo toto znamená v praxi?

Keďže nejde o AMOLED ale IPS, čierna nebude čiernou. Pri priamom pohľade sa síce jedná o dostačujúci výsledok, no pootočenie rýchlo odhalí pravdu. Okrem toho sú však farby skutočne živé a kontrastné. Maximálny jas je ale cítiť najviac. Počas slnenčných dní totiž tieň musieť hľadať nebudete. Jedíne, kde výrobca poľavil v tomto ohľade je nedoladený senzor jasu. Na ten sa spoľahnúť nedá a používateľ preto musí hodnotu upraviť sám.

ASUS ZenFone 5 poháňa procesor Snapdragon 636. Ten sa začal do zariadení vkladať síce ešte v novembri minulého roka, pri kažodennom používaní to ale nezbadáte. Smartfón je svižný, problém mu nerobí ani multitasking v dvoch oknách a uchovávanie aplikácií v pamäti RAM, ktorá má v našom prípade 4 GB.

Plynulému chodu by mali pomôcť aj funkcie ako vyčistenie pamäte RAM, herný Boost mód či celková optimalizácia smartfónu a odstránenie zbytočných údajov, čo zahŕňa aj vymazanie cache pamäte. Skúsenejší vedia, že tieto nástroje chodu nepomôžu, no sú tu. Príjemným dodatkom je Android vo verzii 8.0. Nadstavba od výrobcu potom poskytne majiteľovi naozaj mnoho nastavení.

Skôr zamrzia praktiky nielen ASUSu, ale aj iných čínskych výrobcov, ktoré zahŕňajú kopu predinštalovaného bloatwaru. Ten pri ASUS ZenFone 5 obsahuje okrem iného aplikácie Selfie Master, Amazon Shopping, ZeniMoji, Správcu súborov či Instagram. Niektoré, ako napríklad celý balík od Google, sa dajú vymazať, iné zas len zastaviť. Škoda.

Batéria má kapacitu 3 300 mAh a o jej zdravie sa stára celá plejáda nastavení a výkonostných režimov (niektoré znova trochu zbytočnejšie). Akumulátor sa nabíja cez USB-C konektor. Nachádza sa tu i technológia rýchleho nabíjania Quick Charge 3.0. Výdrž je dostatočná a jeden náročný deň zvládne hravo. Pri troche šetrenia je reálna aj hranica dvoch dní.

Na spodnej strane potom nájdeme aj 3,5 mm jack s vylepšením DTS a podporou FM rádia. Ak momentálne nemáte slúchadlá poruke, ASUS ZenFone 5 prekvapí stereo reproduktormi, pričom hlbšie tóny vychádzajú zo spodnej strany, výšky z reproduktoru vo výreze.

Vo výreze je potom aj selfie kamera s rozlíšením 8 Mpx. Hodnotami ani výsledkami sa nerovná ku špičke, no na občasný záber či videohovor postačí dostatočne. Snímač dopĺňa nová funkcia ZeniMoji.

Zadná strana ponúkne duálnu optiku. Tá pozostáva z jednej 12 Mpx šošovky a jedného 8 Mpx fotoaparátu. 12 Mpx snímač sa sústredí na tradičné fotografie, zatiaľ čo 8 Mpx zábery sú vytvárané v ultraširokom režime. Nejde však až o také čísla, akými sa chváli LG G7.

Samotné fotografie sú potom vcelku vydarené. Nechýba im farba ani vernosť . Problémy však systému z času na čas urobí zaostrenie. Po priblížení sa detaily strácajú a režim HDR pomôže len trochu. Mňa však najviac zaujalo, ako si ASUS ZenFone 5 poradil s protisvetlom. Alikácia Fotoaparátu okrem toho ponúka aj režim vysokého rozlíšenia, v ktorom má mať výsledná fotografia až 48 Mpx skombinovaním viacero vytvorených záberov za sebou. Reálne ale pri priblížení rozdiely neuvidíte.

ASUS ZenFone 5 je smartfónom strednej triedy, akých nájdeme na trhu v dnešnej dobe už mnoho. Ak sa vám ale páči dizajn, no vyžadujete viac výkonu, verzia ASUS ZenFone 5z ponúkne za príplatok menej ako 100 € plnohodnotnú výbavu.

ASUS ZenFone 5 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.