Ultrabooky sa prehupli do druhej generácie, no sľubované zlacnenie nabralo trošku iný spád, ako by sme čakali. Lacnejšie naozaj sú, má to však háčik. Nové inovatívne modely sa predávajú so starými cenami (okolo 1 000 €), zlacneli iba modely prvej generácie, prípadne novinky, ktoré svojou povahou prvej generácii zodpovedajú. Je to ale zle? Odpoveď sme hľadali v Zenbooku ASUS UX21E.
ASUS UX21E je plnohodnotný ultrabook so všetkým, čo k tomu patrí. Vrátane luxusu, ktorý na vás dýcha už pri rozbaľovaní. Po otvorení krabice neobjavíte počítač, ale najskôr šikovné a tiež elegantné puzdro s praktickým magnetickým patentom. Za jeho pribalenie zdarma si výrobca zaslúži pochvalu, aj keď pri pohľade na cenovku sa nemožno čudovať. V balení sa nachádza ešte jedno podobné puzdro, ale oveľa menšie. V ňom sa nachádza redukcia mini VGA-VGA D-SUB a USB-Ethernet RJ 45. Ani jeden z týchto kľúčových a donedávna ešte samozrejmých konektorov sa totiž na telo štíhleho krásavca nezmestil. Celý notebook je totiž hrubý najviac 17 mm, v prednej časti dokonca iba 3 mm. Nejde o žiadny polovičný ani hybridný ultrabook, UX21E je špičkovo spracovaný produkt. Výrobca ho doslova vykresal z jedného kusu hliníku. Voči kvalite spracovania nemožno mať výhrady, ale určité chyby spracovania sa určite nájdu. Prvou je už spomínaná konektorová chudoba – na microHDMI treba špeciálny kábel, na mini VGA redukciu a ak do tretice zapojíte redukciu (na sieťový kábel) aj do ľavého USB 2.0 portu, zostane vám jediný USB konektor (USB 3.0), slúchadlový výstup a zdierka pre nabíjačku. Ďalším problémom je lesklý povrch – na veku displeja je ešte odpustiteľný, na displeji samotnom už určite nie. Nielenže je panel kvôli tomu horšie čitateľný na slnku, zvýšenie jasu tiež spotrebúva batériu. Klávesnica žiaľ tiež nie je dokonalá. Tlačidlá majú veľmi nízky zdvih a nechce sa im reagovať mimo stlačenia v strede, takže pri rýchlom písaní sa občas musíte vrátiť a doplniť „neuznaný“ znak. Pridajme k tomu ešte trochu atypické rozloženie tlačidiel a musíme uznať, že ASUS vie určite urobiť oveľa lepšie klávesnice. Človek si zvykne na všetko, ak veľmi chce, v tomto prípade ale zvykanie potrvá dlho. Veľký touchpad je žiaľ moderný, teda s integrovanými tlačidlami. Tiež si vypýta pomerne veľkú dávku trpezlivosti a zvyku.
Sandy Bridge a prekvapivo rýchle SSD
Displej zariadenia je lesklý a na uhlopriečke 11,6“ vykreslí štandardné HD rozlíšenie 1 366 x 768 bodov. Na danú veľkosť je to plne vyhovujúce, ale ak by ste chceli viac, sú tu Full HD Zenbooky Prime. Modelu UX21E nechýba výkon charakteristický pre tento segment notebookov. Po stlačení vypínača ultrabooku stačí 24 sekúnd, kým zobrazí pracovnú plochu Windowsu 7 a umožní vám voľne pracovať. Bleskové bootovanie je návyková vec, aj keď vo Windowse 8 už bude samozrejmosťou. Rýchlosť zapnutia Zenbooku mimochodom nie je náhodná. Výrobca totiž použil SSD disk značky ADATA, najvyššej kategórie a s rozhraním SATA III. Operačná pamäť má klasické 4 GB pri frekvencii 1 333 MHz a dvojkanálovom zapojení. Procesor a integrovaná grafická karta pochádzajú ešte z 32 nm generácie Sandy Bridge, testovaný kus mal dvojjadrový 1,6 GHz Core i5-2467M. Sandy oproti Ivy síce má nižší výkon (hlavne v integrovanej grafike) a nižšiu energetickú efektivitu, no stále je to ultrabook, ako sa patrí, s vysokou palebnou silou a minimálnymi nárokmi na chladenie. Ventilátor pri bežnej práci vôbec nepočujete, pri spustení videa na YouTube alebo podobne náročnej úlohy je stále extrémne tichý. Výduchy sa nachádzajú nad klávesnicou, čo je síce lepšie riešenie ako nedávno testovaný Dell, no v záťaži sa Zenbook rýchlo zadýcha. Len tak zo srandy som skúsil demoverziu staršieho Need For Speed: Carbon. Výkonovo ju ultrabook zvládol bez problémov (na stredných detailoch), no teplota procesora vyskočila na nepríjemných 85°C a u SSD disku na hrozných 56, čo samozrejme neprospieva ani životnosti komponentov. Ultrabooky skrátka pri bežnej práci odovzdávajú teplo takmer bez pričinenia ventilátora, no nie sú stavané na dlhodobejšiu záťaž. Ak teda plánujete na novej mašine oprášiť staré hry, dobre to zvážte.
Nevýrazná výdrž a doplnkový softvér
Výdrž batérie sa pohybuje okolo hranice štyroch hodín pri ľahšom používaní internetu a kancelárskych programov. Teda žiadna hanba, na druhej strane ani žiadna sláva, ultramobilný počítač by mohol podávať lepšie výsledky. Výrobca totiž použil menšiu 35 Wh batériu, navyše integrovanú. Čo sa týka softvéru, na ultrabooku samozrejme beží Windows 7 Home Premium 64-bit. Obyčajne doinštalované programy od výrobcov buď kritizujeme, alebo minimálne ignorujeme. ASUS tiež pridal kopu svojho, pochvalu si určite zaslúži správca napájania Power4Gear Hybrid. Umožňuje skratkou Fn+medzerník okamžite prepínať výkonnostné režimy, takže bežne šetrí batériu, v záťaži sa však poriadne odviaže. Funguje veľmi dobre a navyše ponúka hojné možnosti prispôsobenia napájacích plánov. Nejde však o žiadnu novinku, ak vlastníte notebook od ASUSu, určite program poznáte. To isté platí aj o ďalších klávesových skratkách, ktoré ASUS využíva o niečo hojnejšie než konkurencia.
Napriek prevahe negatívnych postrehov v recenzii, ASUS Zenbook UX21E nie je zlým ultrabookom. Má skrátka všetky výhody tejto triedy (rýchlosť, tichosť, špičkový vzhľad a spracovanie), ale aj niekoľko zbytočných chýb. Predovšetkým klávesnica mohla a mala byť oveľa lepšia a touchpad by mal namiesto pekného vzhľadu ponúkať skôr pohodlnú prácu. A potom je tu síce nižšia, no stále diskvalifikujúca cena. Samozrejme, ultrabook je prémiové a do istej miery jedinečné zariadenie, no 850 € je stále veľa. Ak na to máte, tak si to kúpte – no rozumnejšie bude počkať na rozšírenie druhej a nástup tretej generácie ultrabookov, prípadne zásah konkurencie v podobe tabletov a platformy AMD Ultrathin.
- elegantné spracovanie, dizajn
- nízke rozmery a hmotnosť
- vysoký výkon, rýchly SSD disk
- puzdro a redukcie v balení
- stále vysoká cena
- procesory len Sandy Bridge
- chladenie nestačí na dlhšiu záťaž
- málo konektorov
Parametre:
Rozmery 299 x 196 x 3-17 mm, 1,1 kg Hardvér Procesor Intel Core i5-2467M (2 jadrá/4 vlákna, 1,6 GHz, 3 MB L2 Cache, 32 nm Sandy Bridge, 17 W, GPU Intel HD Graphics 3000), 4 GB DDR3 1 333 MHz RAM, 128 GB SATA 3 SSD ADATA, 11,6″ lesklý displej (1 336 x 768 b.), reproduktory Bang & Olufsen/ ASUS SonicMaster, Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 3.0, 3,5 mm combo jack, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, micro HDMI, mini VGA, batéria šesťčlánková 4 800 mAh/35 Wh Li-Pol, 45 W adaptér Softvér Windows 7 Home Premium 64-bit