Reklama

ASUS Zenbook S 14 - pre mnohých je to splnený sen [test]

Michal Sobek

Spoločnosť ASUS sa opäť rozhodla potešiť všetkých fanúšikov série Zenbook. Tentokrát však mieri na tých, ktorí preferujú menšie displeje, ale zachováva všetko podstatné.

Hovoríme o modeli ASUS Zenbook S 14, ktorý sme videli naživo na IFA 2024. Ten je akýmsi stredom medzi minuloročným modelom ASUS Zenbook S 13 OLED a tohtoročnou novinkou ASUS Zenbook S 16. Trafil ASUS do čierneho?

95 %
ASUS Zenbook S 14 je presne pre tých, ktorí obdivovali už 16-palcový model, no chceli niečo menšie. Dizajn je prakticky rovnaký, no zdieľa skvelý ASUS Lumina OLED displej, dostatočný výkon a veľmi slušnú výdrž na batériu.

Výhody

  • nízka hrúbka aj hmotnosť
  • kvalitný ASUS Lumina OLED displej so 120 Hz
  • slušná výdrž a kompaktný 65-wattový adaptér

Nevýhody

  • lesklý povrch displeja
  • hodila by sa čítačka microSD kariet
Obsah pokračuje pod reklamou

Už tradične začnem balením. To sa opäť skladá z jednej veľkej škatule, v ktorej sú ďalšie dve. Tá menšia obsahuje nabíjací adaptér spolu s káblom a dotykový stylus ASUS Pen 2.0. Párovanie prebieha jednoducho cez rozhranie Bluetooth a na nabíjanie slúži USB-C konektor. V druhej škatuli je už pekne zabalený samotný notebook.

To, že je elegán, musí byť každému jasné už na prvý pohľad. Ťaží práve z dvoch vyššie spomínaných modelov, je kovový a hlavne veko je tvorené zo špeciálneho materiálu menom Ceraluminum. Jeho výhoda je jasná – je príjemný na dotyk, pôsobí luxusne a nezachytáva na sebe žiadne odtlačky prstov či iné nečistoty.

Avšak séria Zenbook bola vždy aj o tom, aký tenký a aký ľahký je samotný notebook. Musím povedať, že v tejto disciplíne ASUS Zenbook S 14 opäť exceluje. V najhrubšom mieste má len 11 mm a ručička váhy sa zastavila na hmotnosti 1,2 kilogramu. Je toto ešte nutné komentovať?

Pokiaľ hľadáte niečo skutočne kompaktné, čo sa zmestí do menšieho ruksaka alebo do väčšej kabelky, tak ste to našli. Radosť takéto čosi používať a mať neustále pri sebe. Ocenil som aj nenápadný nápis ASUS Zenbook na veku notebooku.

Po otvorení sa mi vykúzlil na tvári ďalší úsmev. Najskôr ma príjemne prekvapili úzke rámčeky okolo celého displeja, no aj napriek tomu je v tom hornom webkamera s Full HD rozlíšením a ďalšími senzormi potrebnými na skenovanie tváre pomocou Windows Hello, ktoré funguje spoľahlivo aj v úplnej tme.

Ako sme si už všimli, tak ASUS čoraz častejšie vypúšťa z názvov svojich notebookov slovo OLED, pretože nasadenie tejto technológie už berie ako samozrejmosť, a to je dobre. Výrobca každým modelom dokazuje, že práve OLED displeje sú jednými z hlavných ťahákov.

Ako už názov napovedá, ide o 14-palcový ASUS Lumina OLED displej s 3K rozlíšením (2 880 x 1 800 pixelov) a 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou. Navyše je dotykový, čo sa v niektorých situáciách hodí. Výrobca využíva praktický pomer strán 16:10, čo ako redaktor taktiež rozhodne vítam, keďže sa mi na displej vojde viac textu.

Nezabudlo sa ani na certifikácie Dolby Vision, Pantone Validated, TÜV Rheinland Eye Care certification a ďalšie. Výhradu mám však k mimoriadne lesklému povrchu displeja, na ktorom vidno nielen nečistoty a odtlačky prstov, ale hlavne sa od neho skutočne takmer všetko odráža. V takýchto situáciách sa hodí maximálny jas na úrovni 500 nitov.

Sklamaný som rozhodne nebol ani po stránke výkonu. Na test mi dorazila verzia s procesorom Intel Core Ultra 7, ktorému dopomáhalo 32 GB RAM, vlastná NPU jednotka, integrovaná grafická karta Intel Arc a 1-terabajtový SSD disk. Celý systém Windows 11 bežal skutočne bez zásekov, načítavanie tu prakticky neexistovalo a tento notebook si poradí aj s menej náročnejšími hrami na striedmych grafických nastaveniach.

Prekvapený som bol aj z toho, že som ventilátory takmer celý čas testovania nepočul, spustili sa počuteľne len párkrát, takže opäť spokojnosť. S tým súvisí aj to, že notebook sa citeľne neprehrieval, takže chladenie má ASUS rozhodne zvládnuté.

Pri pohľade na časť notebooku pod displejom ma príjemne prekvapilo nové logo umiestnené vpravo hore na mriežkovej časti, o ktorej som si najskôr myslel, že ide o výduch reproduktorov, no nie je tomu tak, je tam umiestnená časť chladiaceho systému.

Obsah pokračuje pod reklamou

Reproduktory sú celkovo štyri a mala ich na starosti spoločnosť Harman/Kardon. Na takto tenké telo hrajú nadpriemerne dobre, svoj podiel na tom má aj certifikácia Dolby Atmos. Avšak pozor na to, že si ich viete utlmiť, pretože ich výstup je zo spodnej strany, takže na posteli či gauči to nebude ideálne.

Chvála smeruje aj ku klávesnici, ide o prakticky rovnajú, akú som ocenil už v mojej recenzii na väčšieho súrodenca v podobe ASUS Zenbook S 16. Klávesnici síce, pochopiteľne, chýba numerická časť, ale má veľmi príjemný zdvih s veľkými popismi jednotlivých kláves. Podsvietenie je skutočne silné, vo všetkých situáciách som si vystačil už s prvým z troch stupňov.

Výrobca sa posnažil aj v oblasti tochpadu, pretože jeho rozmery sa snažil maximálne využiť. Výsledkom je to, že nielen práca s ním je veľmi pohodlná, ale nachádzajú sa tu aj špeciálne gestá. Posúvaním prsta popri pravom okraji meníte jas displeja, pri ľavom je to hlasitosť. Prechádzanie prsta po hornom okraji sa zíde najmä pri prehrávaní videí. V drvivej väčšine prípadov fungovali ukážkovo.

Konektivita je tu tá najmodernejšia v podobe Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4, takže nejaké výpadky stability alebo signálu tu nehrozia. Po konektorovej výbave tu máme audio konektor, dvojicu Thunderbolt 4 konektorov, USB-A a HDMI 2.1. Práve väčší model ma prekvapil implementáciou čítačky SD kariet, tak som nejako predpokladal, že v menšom balení dostaneme aspoň čítačku microSD kariet, no nestalo sa tak, škoda.

Do takto tenkého tela sa zmestila batéria s kapacitou 72 Wh. Len pre porovnanie, väčšia verzia Zenbook S 16 má batériu s kapacitou 78 Wh. To znamená, že výdrž je v menšej verzii o niečo lepšia. Nie je to nič dramatické, stále to závisí od vášho štýlu používania notebooku. Spustíte niečo náročnejšie a percentná batérie klesajú rýchlejším tempom.

Aj tu výrobca pribalil 2-metrový USB-C kábel a mimoriadne kompaktný 65-wattový adaptér s vymeniteľnou hlavicou pre rôzne krajiny. Opäť sa budem opakovať, ale takto má v roku 2024 vyzerať nabíjačka k notebooku. Teda tak, že by ste si ju pokojne pomýlili s tou od smartfónu.

ASUS Zenbook S 14 je presne pre tých, ktorí obdivovali už 16-palcový model, no chceli niečo menšie. Dizajn je prakticky rovnaký, no zdieľa skvelý ASUS Lumina OLED displej, dostatočný výkon a veľmi slušnú výdrž na batériu.

Musím povedať aj to, že pokiaľ by som si aktuálne hľadal nový notebook na prácu aj zábavu, moja voľba by zrejme padla práve na tento ASUS Zenbook S 14. A na záver cena. Výrobca si za tento kúsok v testovanej konfigurácii vypýta 1 899 eur.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.