Reklama

ASUS ZenBook Pro 15 UX580GD ponúka viac ako len inovatívny ScreenPad

Stanislav Vinc
82 %
ASUS ZenBook Pro 15 UX580GD vyniká zo šedej masy podobných notebookov vďaka obrazovke, ktorá nahrádza klasický touchpad. Má to však reálny prínos, alebo ide iba o neperspektívny výstrelok?

Výhody

  • kvalitné spracovanie a dizajn
  • výkonný hardvér
  • ScreenPad v režime Extender

Nevýhody

  • málo kvalitných aplikácií pre ScreenPad
  • slabá výdrž batérie
  • nedostatočné chladenie

Kľúčovým prvkom nového prírastku do portfólia ZenBook je touchpad, teda vlastne ScreenPad. ASUS sa možno nechal inšpirovať Touch Barom, ktorý majú prenosné počítače od Apple už nejaký ten rok a pod klávesnicu umiestnil 5,5-palcový Full HD Super IPS+ displej.

ScreenPad dokáže zobraziť kalkulačku, kalendár, numerickú klávesnicu, ovládacie prvky pre multimédiá alebo rýchle nastavenia pre kancelárske programy z balíka Office. Tieto mini-aplikácie vám ušetria čas a umožnia vám vykonávať určité úkony bez toho, aby ste museli odchádzať od práce alebo hry.

ScreenPad okrem toho podporuje takzvaný Extender režim, ktorý ho prepne do režimu sekundárnej obrazovky. Ide o skutočnú sekundárnu obrazovku tak, ako keby ste k notebooku pripojili externý monitor. Do priestoru touchpadu si tak môžete preniesť akýkoľvek obsah a program, ktorý nechcete mať na hlavnej obrazovke.

Režim Extender funguje perfektne, no to isté sa už nedá povedať o mini-aplikáciách. Ak chcete cez ScreenPad ovládať hudbu, musíte mať spustené prehrávanie lokálnych MP3 súborov, alebo si musíte predplácať hudobnú službu Spotify Premium.

To je celkom nepochopiteľné obmedzenie, pretože po softvérovej stránke neexistuje dôvod, prečo by ScreenPad nemohol rozpoznať prehrávanie hudby aj z ďalších hudobných prehrávačov.

Podobne obmedzený je aj ovládač internetových videí, ktorý v čase recenzovania fungoval iba v prehliadači Chrome po nainštalovaní špeciálneho rozšírenia pre ScreenPad. Keďže prehliadač Microsoft Edge podporuje rovnaký formát rozšírení, nainštalovať si ho môžete aj do tohto prehliadača. Používatelia Firefoxu však prichádzajú o jeden z dôvodov, prečo by mali pri výbere notebooku siahnuť práve po tomto kúsku.

Ideálne nefunguje ani zmenšený kalendár pre ScreenPad, ktorý nerozlišuje vaše udalosti od udalostí, ktoré s vami zdieľajú ostatní používatelia a pri scrollovaní zoznamom udalostí sa celé prostredie značne seká. V porovnaní s ostatnými aplikáciami je jasné, že ide len o zlú softvérovú optimalizáciu, ktorá môže byť napravená budúcou aktualizáciou.

Pozrite si

ASUS ZenBook 14 UX433FN – malý veľký notebook plný prekvapení

Jedinými bezchybnými aplikáciami bola kalkulačka, numerická klávesnica a rozširujúce aplikácie pre programy z balíka Office. Je to škoda, no na druhej strane, ScreenPad našťastie nie je to jediné, čo môže tento ZenBook ponúknuť.

Pevné kovové šasi s ikonickým kruhovým obrúsením zdobia bronzové línie, pričom túto farbu na sebe nesú aj klávesy a logá na zariadení. Do tohto tela s hmotnosťou 1,88 kilogramu a hrúbkou 18,9 milimetra sa pritom vošiel skutočne výkonný hardvér v podobe procesoru Intel Core i7-8750H, dedikovanej grafickej karty NVIDIA GeForce GTX 1050 s 4 GB GDDR5 VRAM a 16 GB DDR4 RAM.

Túto výbavu dopĺňa 15,6-palcový Full HD displej s LED podsvietením, ktorý pokrýva 100 % farebného gamutu sRGB. Profesionálni používatelia tak ocenia verné zobrazenie farieb, ale pri výbere dotykovej verzie aj podporu pre dotykové pero ASUS Pen, ktoré rozpoznáva tlak v 1 024 úrovniach.

Kvalitná je aj klávesnica, ktorá poskytuje 1,5-milimetrový zdvih a ovládateľné podsvietenie. Pod klávesnicou sa okrem toho nachádza aj snímač odtlačkov prstov s podporou Windows Hello, ktorý je v porovnaní s inými snímačmi v notebookoch prekvapivo rýchly.

Po stranách notebooku napokon nájdeme plnohodnotný HDMI port, dvojicu USB-C portov s podporou Thunderbolt 3, kombinovaný audio port, slot na microSD kartu a dva porty USB-A 3.1.

Vďaka tejto výbave patrí ASUS ZenBook Pro 15 UX580GD medzi najlepšie pracovné stroje, ktoré ponúkajú skvelú mobilitu. Kompaktné telo si však vyberá svoju daň na 8-článkovej batérii s kapacitou 71 Wh. ASUS uvádza, že batéria by mala poskytovať 9,5-hodinovú výdrž, no v praxi je táto výdrž aj bez výraznejšieho zaťaženia hardvéru ledva polovičná.

Práca s grafikou a hranie hier na cestách tak prichádza do úvahy len v prípade, že máte v blízkosti voľnú zásuvku. Pozitívnou stránkou je aspoň to, že vďaka rýchlemu nabíjaniu sa batéria nabije na 60 % už za 49 minút. Tenkému telu okrem toho chýba dostatočná vzdušnosť a tak pri maximálnej záťaži dochádza k obmedzeniu výkonu.

Okrem výduchov pri pántoch sú totiž na spodnej strane zariadenia iba mriežky pre stereo reproduktory. O ich ladenie sa postarala spoločnosť Harman Kardon a hoci by im v zvukovom prejave prospeli výraznejšie hĺbky, hlasitosťou sa bez problémov vyrovnajú menším bezdrôtovým reproduktorom.

Pozrite si

Vyskúšali sme obrovský 49″ monitor Philips Brilliance s pomerom strán 32:9

Naopak negatívne prekvapenie so sebou prináša webkamera, ktorá má skutočne nedostačujúce VGA rozlíšenie. Na tak nízke rozlíšenie sa pritom nedá opodstatniť ani nedostatkom miesta, ako to býva v prípade tenších a menších Ultrabookov.

V čase, kedy sú všetky notebooky prakticky „na jedno kopyto“, prináša ASUS ZenBook Pro 15 UX580GD zaujímavé spestrenie v podobe inovatívneho touchpadu ScreenPad. Vo výsledku je to však iba čerešnička na torte, notebooku po ktorom sa oplatí obzrieť najmä pre jeho výkonný hardvér v kvalitnom a na pomerne kompaktnom tele.

ASUS ZenBook Pro 15 UX580GD si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.