Reklama

ASUS Zenbook Pro 14 OLED - výkonná mašina pre kreatívnych profesionálov

Michal Sobek

Na náš pomyselný redakčný stôl dorazila novinka od spoločnosti ASUS. Ide o notebook, ktorý je primárne určený pre profesionálnych tvorcov obsahu, no na svoje si prídu aj príležitostní hráči. To je ASUS Zenbook Pro 14 OLED.

Nový model spája svet produktivity a mobility, prívlastok Pro tam nie je len tak pre nič za nič. Kvalitu pri tvorbe obsahu podčiarkuje prvok ASUS DialPad na touchpade, ktorý slúži na ešte precíznejšiu prácu v programoch.

95 %

Výhody

  • kvalitná kovová konštrukcia
  • nádherný dotykový OLED panel
  • vysoký výkon na čele s Intel Core i9
  • prvok ASUS DialPad
  • bohatá konektorová výbava

Nevýhody

  • na konštrukcii sa zachytávajú odtlačky prstov a nečistoty
  • lesklý povrch displeja
  • reproduktory namierené dospodu
Obsah pokračuje pod reklamou

Notebook dorazil v pomerne veľkej škatuli, ktorá je ale vyvedená z čierneho kartónu a pôsobí veľmi elegantne, pričom je vyrobená zo 100 % recyklovaných materiálov. Okrem zlatého loga značky upúta aj veľký anglický nápis In search of incredible. Dnu sa nachádza menšia strieborná škatuľa obsahujúca samotný notebook a pomerne masívny adaptér s výkonom slušných 200 W.

Na prvý dotyk cítiť, že tu máme kovový materiál, ktorý prispieva k celkovej elegancii notebooku. Na veku je vygravírované aj nové logo výrobcu. V najhrubšom mieste má notebook 17,9 mm a hmotnosť sa zastavila na hranici 1,6 kilogramu. V redakcii sme mali na test ľahšie aj tenšie notebooky, no výkonom za modelom ASUS Zenbook Pro 14 OLED výrazne zaostávali. Konštrukcia je celkovo pevná a veľmi solídne spracovaná s certifikáciou MIL-STD-810H. Veko sa dá vyklopiť až do úrovne 180 stupňov, čo sa niekedy skrátka hodí. Výhrady mám len k tomu, že z tohto kovového materiálu sa pomerne náročne odstraňujú odtlačky prstov a iné nečistoty.

Ako som už spomínal v úvode, notebook je ako stvorený pre kreatívnych ľudí na vytváranie obsahu. Pod to sa neoceniteľne podpisuje práve použitý displej. Ten má uhlopriečku 14,5-palca s 2,8K rozlíšením (2 880 x 1 800 pixelov) a až 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou. Vyššiu frekvenciu si ale nezabudnite manuálne povoliť, od výroby je štandardných 60 Hz.

ASUS nasadil OLED technológiu displeja, takže sa môžete spoľahnúť na verné farby, skutočnú čiernu a maximálny jas na úrovni 550 nitov. O kvalitách displeja svedčia viaceré certifikácie, ako napríklad Dolby Vision, 100-percentné pokrytie DCI-P3, certifikácia Pantone a mnohé ďalšie.

Ešte som nespomenul to, že displej je dotykový, pričom jeho povrch je ale poriadne lesklý, takže treba sa pripraviť na odlesky aj viac viditeľné odtlačky prstov. Chráni ho, mimochodom, ochranné sklo Corning Gorilla Glass. Okrem toho však nemám tomuto displeju čo vytknúť, navyše rámčeky okolo neho sú veľmi prijemne tenké. Horný rámček ukrýva aj HD webkameru, ktorej kvalita patrí k priemeru. Nachádzajú sa tu aj senzory na odomykanie tvárou pomocou funkcie Windows Hello, ktoré fungovalo rýchlo a aj v úplnej tme.

Na kvalitnú prácu však displej nestačí, je potrebný aj naozaj vysoký výkon. V tomto prípade sme mali osadený Intel Core i9-13900H spolu s 32 GB RAM typu DDR5 a dedikovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 4070 s 8-gigabajtovou pamäťou. Na ukladanie súborov bol k dispozícii 1-terabajtový SSD disk. O všetko ostatné sa stará operačný systém Windows 11.

Recenzia

ASUS ExpertBook B9 OLED – klenot, ktorý vám budú všetci závidieť

Je zbytočné polemizovať, či takýto výkon je na prácu, napríklad grafikov, dostatočný. V pomerne kompaktnom tele dostanete takmer aktuálnu top výbavu. Všetko funguje bez problémov, žiadne dlhé načítavania a podobne. Pri vyššom zaťažení sa roztočia aj integrované ventilátory, avšak ani pri maximálnej záťaži si nebudete pripadať, ako keby vedľa vás štartoval raketoplán. Chladenie ASUS IceCool Pro je taktiež zvládnuté na výbornú.

Zastavme sa pri klávesnici s príjemným zdvihom 1,4 mm. Skvelo sa na nej píše, je presná a ponúka tri úrovne bieleho podsvietenia. Tlačidlo zapínania je na ľavej strane od klávesy Delete, ale aby ste si zapínacie tlačidlo omylom nestlačili, tak kladie oveľa väčší odpor a jeho stisnutie vyžaduje viac ako bežnú silu stlačenia klávesy. Veľmi príjemný detail, ktorý by sa mohli naučiť aj ostatní výrobcovia.

Nemenej chvály budem smerovať aj ku touchpadu. Ten má na sebe hydrofóbnu vrstvu, ktorá zabezpečuje hladšiu spätnú väzbu, takže gestá je na ňom používať skutočne radosť. Veľkosť touchpadu je taktiež plne dostatočná.

ASUS tu však integroval vychytávku s názvom DialPad, čo jasne určuje zameranie tohto notebooku. V ľavom hornom rohu sa nachádza dotykové koliesko, ktoré má viacero funkcií, záleží od toho, v akej ste aplikácii. Aktivuje sa potiahnutím prsta od značky v pravom hornom rohu smerom do stredu touchpadu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vtedy sa vám v ľavej polovici displeja zobrazí kontextová ponuka špeciálne prispôsobená na dianie na displeji. Na pracovnej ploche ovládate jas a hlasitosť, pri pozeraní YouTube videa je to napríklad rýchlosť prehrávania, veľkosť titulkov atď. V grafických programoch je to voľba veľkosti štetca alebo gumy, resp. posúvanie sa po časovej osi v prípade strihu videa. Netreba vám už špeciálnu myš s ďalším valčekom, precíznu prácu spravíte aj na DialPade. Skvelý nápad ASUS!

Keďže ide o primárne pracovný nástroj, výrobca sa neuskromnil ani v prípade dostupných konektorov. Máme tu najnovší štandard HDMI 2.1, audio konektor, USB-A 3.2 Gen 2 a vstup na nabíjací adaptér. Na druhej strane je to čítačka plnohodnotných SD kariet, USB-C 3.2 Gen 2 a Thunderbolt 4 konektor. Niekomu by mohlo chýbať ethernetové pripojenie, to sa dá jednoducho vyriešiť redukciou.

Konektivitu zastupuje najnovšie Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3. Nakrátko sa zastavím aj pri reproduktoroch Harman/Kardon s certifikáciou Dolby Atmos. Ich zvuk je skutočne hlasný, kvalita je do takých 75 % úplne v poriadku, potom už dochádza ku skresleniu. Škoda len, že ich výduchy sú namierené smerom dole, na stole je to výhoda, pretože sa zvuk od stola odráža do priestoru, pri používaní na posteli alebo gauči ich položením poriadne utlmíte. Výborná je taktiež kvalita vstavaných mikrofónov.

Batéria notebooku ASUS Zenbook Pro 14 OLED má slušnú kapacitu 76 Wh, pričom výrobca deklaruje výdrž na úrovni 10 hodín. Áno, k tejto hranici sa môžete priblížiť, ale to skôr hovoríme o kancelárskej práci. Ak zapnete grafické nástroje od Adobe a začnete využívať výkon naplno, môžete počítať zhruba s polovičnou výdržou. Je pravdou, že radšej by som na nabíjanie videl univerzálne USB-C a nie proprietárny ASUS konektor, ale je mi jasné, že takýto potrebný vysoký výkon by neposkytlo.

ASUS Zenbook Pro 14 OLED je výborný notebook pre kreatívcov, ktorí chcú mať pri sebe stále maximálny možný výkon, ale chcú pracovať aj na cestách a neobmedzovať sa pritom. Kvalitná a pevná kovová konštrukcia sa ani pri drsnejšom zaobchádzaní nepohne. Škoda len, že sa z nej náročnejšie zbavíte odtlačkov prstov a iných nečistôt. Pochváliť musím famózny dotykový OLED displej, skutočne vysoký výkon a aj prvok ASUS DialPad, ktorý rozhodne ocení tá konkrétna skupina ľudí, pre ktorých je tento notebook určený. Cenovka je pritom stanovená na rozumných 2 599 eur.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.