ASUS každým rokom dokazuje, že ešte stále dokáže vymyslieť také notebooky, ktorými zaujme aj fanúšikovej priamej konkurencie. Dokonalým príkladom je novinka s názvom ASUS Zenbook A14.
Notebook ASUS Zenbook A14 bol predstavený na veľtrhu CES 2025 v Las Vegas spolu aj s ostatnými novinkami výrobcu. My sme však dostali jedinečnú príležitosť otestovať tento nový prírastok, ktorý má rozhodne čo ponúknuť.
Výhody
- kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
- vysoký výkon Qualcommu Snapdragon X Elite
- fantastická výdrž na jedno nabitie
Nevýhody
- materiál Ceraluminum sa ťažšie čistí
- len 60 Hz OLED displej
ASUS zvolil nový názov, pričom písmeno A má byť skrátené anglické slovo Air. Tým naznačuje nielen to, že má ísť o najľahší notebook v portfóliu, ale že sa nebojí pustiť ani do svojho najväčšieho konkurencia od spoločnosti s logom nahryznutého jablka.
Samotný notebook opäť dorazil v jednej väčšej škatuli, v ktorej sa nachádza menšia, obsahujúca samotný notebook a ešte menšia, v ktorej sa schováva nabíjací adaptér. No jedno prekvapenie tu predsa len bolo a to ochranné puzdro, ktoré rozhodne nie je štandardom. Je z príjemného materiálu a jeho zatvorenie zaisťujú magnety, takže skutočne hodnotný darček.
Samotný dizajn vychádza z iných modelových radov výrobcu, najmä si berie to najlepšie z modelu ASUS Zenbook S 14, aj keď pri pohľade z boku sa už tak výrazne jeho hrúbka nezvažuje. Rozmery sú 301,7 x 213,9 x 13,4 mm. No po uchopení som okamžite pochopil, prečo ten prívlastok Air. Hmotnosť je len 980 gramov a je to skutočne cítiť. Zaujímavá je aj farba Iceland Gray a vojenská certifikácia MIL-STD 810H.
Veľkú zásluhu má na tom pre ASUS obľúbený materiál Ceraluminum, teda zmes keramiky a hliníka. Doteraz ho výrobca používal iba na veku notebooku, tentoraz je z neho vyrobené kompletne celé šasi. Na dotyk je veľmi príjemný, matný a odolný, avšak pri pohľade proti svetlu vidno, že rád zachytáva mastnotu, ktorá z neho ide potom aj ťažko dolu. Tento krok však hodnotím mimoriadne pozitívne, pretože to prispieva k jeho celkovej elegancii.
Po tvorení veka sa dostanete k displeju. Ako to už býva pri tomto výrobcovi zvykom, opäť tu máme kvalitný OLED panel, ktorý má ale dosť lesklú povrchovú úpravu, a tak sa od neho dosť odráža okolie, čo môže spôsobovať problémy hlavne pri práci vonku. Rozlíšenie je 1 920 x 1200 pixelov, obnovovacia frekvencia sa zastavila na hodnote 60 Hz a maximálny jas predstavuje 400 nitov. Navyše treba ešte podotknúť, že nie je dotykový, čo mne ale nechýba.
Niekto by mohol namietať, že prečo tu nie je nasadené vyššie rozlíšenie a aj obnovovacia frekvencia, no keď to daný zákazník vyžaduje, sú tu preňho iné ASUS notebooky. Áno, 120 Hz by potešilo, ale pri mojom pracovnom nasadení som si to ledva všimol a ihneď som si to šiel overiť do nastavení. V hornom rámčeku sa nachádza aj Full HD webkamera so senzormi na odomykanie pomocou Windows Hello. Jej kvalita patrí k lepšiemu priemeru.
ASUS Zenbook A14 je iný v tom, že nevyužíva procesor od spoločností Intel alebo AMD, ale stavil na Qualcomm, konkrétne v našom prípade na Qualcomm Snapdragon X Elite s NPU jednotkou s výkonom 45TOPS. Výkonu dopomáha 32 GB RAM typu LPDDR5X a 1-terabajtový SSD disk. Operačným systémom je Windows 11 Pro.
K samotnému chodu nemám najmenšie výhrady, pretože všetko išlo bez najmenšieho náznaku spomalenia alebo seknutia animácie. S týmto výkonom si zahráte dokonca aj menej náročné hry alebo postriháte video. Na prácu redaktora je výkonu skutočne na rozdávanie. Nechýbajú ani AI Copilot+ funkcie, ale to už poznáme nejaký ten čas.
Ak som už v úvode spomínal MacBook Air M3, tak ASUS Zenbook A14 je o 28 % výkonnejší. To sa zrejme s príchodom MacBooku Air s čipom M4 zmení, aktuálne má však ASUS navrch.
Výborne sa mi písalo aj na klávesnici so zdvihom 1,3 mm, ktorá je navyše podsvietená až v troch stupňoch, pričom bohato som si vystačil aj s najnižšou intenzitou. Precision Touchpad je taktiež kapitolou samou o sebe. Nielenže maximálne využíva priestor, ale opäť tu máme aj praktické gestá. Posúvaním prsta popri pravom okraji meníte jas displeja, pri ľavom je to hlasitosť. Prechádzanie prsta po hornom okraji sa zíde najmä pri prehrávaní videí.
Zastúpenie bezdrôtovej konektivity je tu na špičkovej úrovni, pretože tu máme najnovšie Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4. Skvelou správou tiež je, že som počas používania nezaznamenal žiadne výpadky pripojenia. Pochváliť musím aj vstavané reproduktory. Ich hlasitosť je skutočne nadpriemerná a ani kvalita nie je rozhodne k zahodeniu. Pri položení na stôl rezonujú smerom dospodu, čo vytvára príjemný basový efekt.
Napriek kompaktným rozmerom aj hmotnosti tu výrobca nezabudol nasadiť poriadnu konektorovú výbavu. K dispozícii je audio konektor, HDMI 2.1, jedno USB-A a dvojica USB-C. To je na plnohodnotnú prácu dostatočná výbava.
A teraz k ďalšiemu tromfu tohto notebooku, a to k batérii. Tá má kapacitu 70 Wh, ale jej sila sa ukazuje až v spojení s úsporným procesorom a OLED displejom s nižším rozlíšením a 60 Hz. ASUS tak chcel maximalizovať výdrž svojho notebooku, a to sa mu aj podarilo.
Výrobca hovorí až o 32 hodinách, čo sa môže byť na prvý pohľad značne prehnané, no za určitých podmienok dosiahnuteľné. Avšak, pokiaľ sa budeme baviť o bežnej kancelárskej práci, tam počítajte určite s výdržou minimálne 10 hodín, pri dobre nastavenom jase nie je problém dosiahnuť ani 15 hodín. Ak si zahráte nejakú hru, percentá batérie pôjdu dole oveľa rýchlejšie. Nabíjane prebieha pomocou dodávaného adaptéra s výkonom 90 W, tým pádom mi neprekáža, že nevyzerá ako od smartfónu. Vhod príde aj rýchle nabíjanie, na 60 % stačí len 49 minút.
Aký je teda ASUS Zenbook A14? Výrobcovi sa opäť podaril husársky kúsok, a to skvelo nakombinovať komponenty tak, aby notebook bol ľahký a kompaktný, ale aby používateľovi skutočne nič nechýbalo. Kompromisov je tu skutočne minimum, po prípadnej kúpe nebudete rozhodne v ničom sklamaný. Na záver ešte dodám, že cena za základnú konfiguráciu je 1 019 eur, nami testovaná vrcholná konfigurácia potom stojí 1 529 eur.