Výhody
- kompaktné rozmery
- skvelý výkon
- NumberPad
Nevýhody
- slabá kvalita reproduktorov
- nenabíja sa cez USB-C
Po otvorení krabice som si okamžite spomenul na svoj starý ASUS Eee PC 1000HD, ktorý vtedy zastupoval dnes už mŕtvy segment netbookov. Samozrejme, to bol o niečo menši, no na druhej strane hrubší a oveľa menej výkonný počítač, ktorý bol vydaný ešte v roku 2008.
Dnes, o 11 rokov neskôr, mám v rukách ASUS ZenBook 14 s hmotnosťou niečo málo cez 1 kilogram, do ktorého sa výrobcovi podarilo vopchať 14-palcový Full HD displej, výkonný procesor Intel Core i7 a dedikovanú grafickú kartu NVIDIA GeForce MTX150. A dokonca má aj numerickú klávesnicu.
Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, najväčším lákadlom ZenBooku 14 je takzvaný NumberPad. Ide o kombináciu touchpadu a dotykovej numerickej klávesnice, ktorá je viditeľná iba po stlačení dotykového tlačidla v rohu touchpadu.
NumberPad funguje spoľahlivo a oproti zadávaniu čísel pomocou čísel v hornom rade nad písmenami je tento spôsob zadávania čísel oveľa rýchlejší. Ak už však máte na fyzickú numerickú klávesnicu vybudovanú svalovú pamäť, na NumberPade sa budete učiť všetko odznova.
Touchpad ako taký funguje aj v prípade, že je rozsvietený NumberPad, vďaka čomu môžete plnohodnotne používať notebook tak, ako keby bola jeho súčasťou fyzická numerická klávesnica. Dokonca ide o takzvaný Precision Touchpad, takže natívne podporuje viacdotykové gestá v systéme Windows 10.
NumberPad má samozrejme svoj význam len pre ľudí, ktorí pravidelne pracujú s číslami a potrebujú mať numerickú klávesnicu k dispozícii vždy a všade. Pre tých ostatných však dáva ZenBook 14 veľký význam aj vďaka jeho ostatným vlastnostiam.
Ako som už spomínal vyššie, v tomto tele s rozmermi 1,59 x 31,9 x 19,9 centimetrov a váhou 1,09 kilogramu je ukrytý 14“ palcový displej. Tieto rozmery pritom odpovedajú bežnému notebooku s 13,3“ obrazovkou. Mať takúto uhlopriečku k dispozícii v tak kompaktnom tele je na nezaplatenie, pričom čerešničkou na torte samotnej obrazovky je jeho matný povrch. Ani na dennom svetle vás tak nebudú rušiť otravné odlesky.
Hoci sa do čoraz väčšieho počtu zariadení dostávajú 4K UHD displeje, v tomto prípade by bolo takéto rozlíšenie iba na škodu. Vybraný LED panel navyše pokrýva 100 % farebného gamutu sRGB a ponúka až 178-stupňový pozorovací uhol. Po kvalitatívnej stránke mu teda rozhodne niet čo vytknúť.
ASUSu sa dokonca nad túto obrazovku napriek 6,1-milimetrovému rámčeku podarilo vtesnať 3D IR HD kameru, ktorá podporuje prihlasovanie Windows Hello. Po prvotnom nastavení tohto spôsobu zabezpečenia si tak už iba stačí sadnúť za počítač a skôr než sa prisuniete ku stolu, notebook bude odomknutý a pripravený na prácu. Keďže ide o infračervené snímanie tváre, takéto odomykanie funguje aj v absolútnej tme.
Na tele ZenBooku 14 sa okrem toho nachádza jeden port USB-C, dvojica klasických USB-A portov (3.1 a 2.0), plnohodnotný HDMI port a čítačka microSD kariet. To je na tak kompaktný notebook veľmi slušná výbava, no nepochopím, prečo ASUS nepoužil už aj tak prítomný USB-C port na nabíjanie. Namiesto toho sa notebook nabíja skrz proprietárny DC vstup.
Reproduktory s certifikáciou od spoločnosti Harman Kardon sú umiestnené na spodnej strane, čo neznie ako ideálne umiestnenie, no ASUS sa vyhol tlmeniu zvuku elegantným riešením. Kľúčovým prvkom celej konštrukcie notebooku je takzvaný ErgoLift pánt, ktorý po otvorení notebooku vytvorí medzi stolom a spodnou stranou notebooku 3-stupňový uhol.
Reproduktory tak nie sú tlmené, no svojou kvalitou nijak výraznejšie neohúria a radia sa skôr medzi priemer. Tento priestor pomáha aj pri chladení hardvéru, ktorý v nami testovanej verzii pozostával okrem iného z procesoru Intel Core i7-8565U s možnosťou navýšenia frekvencie až na 4,6 GHz a grafickej karty NVIDIA GeForce MX150 s 2 GB GDDR5 RAM.
Táto grafická karta sa samozrejme nevyrovná kartám zo série GTX či RTX, no na hranie graficky menej náročných hier postačí. Využívanie tohto hardvéru naplno už samozrejme prebudí inak tiché chladenie a výrazne skráti výdrž batérie, ktorá sa inak pri bežnom používaní pohybuje na úrovni 8-10 hodín. Pri pasívnom sledovaní filmov sa dá výdrž natiahnuť aj cez 10 hodín.
Prekvapivou vlastnosťou tohto notebooku je jeho zvýšená odolnosť, ktorú garantuje nálepkou vojenského štandardu MIL-STF-810G. Počas testovania v rámci tohto štandardu musel ZenBook 14 odolať pádom, vibráciám, extrémne nadmorské výšky a vysoké čí nízke teploty. Zvýšenú odolnosť sme si samozrejme v praxi neoverovali, takže v tomto prípade budeme musieť veriť ASUSu, že ZenBook 14 skutočne odolá aj takýmto podmienkam.
ASUS ZenBook 14 UX433FN ponúka napriek svojim kompaktným rozmerom prekvapivo bohatú výbavu. Na trhu nie je veľa notebookov, ktoré by vám vedeli ponúknuť 14“ displej, výkonný hardvér, skvelú výdrž batérie, dôležité plnohodnotné porty a ešte viac v tele, ktoré pri prenášaní v ruksaku či v kabelke ani nepocítite a vďaka zvýšenej odolnosti sa oňho ani nemusíte báť.
Notebook ASUS ZenBook 14 UX433FN si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.