Spoločnosť Qualcomm minulý mesiac urobila veľký krok, pretože vypustila do sveta svoje nové Snapdragon X procesory, čím otvorila novú éru Copilot+ počítačov.
Tie majú ísť hlavne po krku Apple a jeho M procesorom, ale používateľom Windowsu majú priniesť aj markantne lepšiu výdrž. Prvú lastovičku v podobe ASUS Vivobook S 15 sme dostali na redakčný test.
Výhody
- príjemné rozmery a nízka hmotnosť
- krásny 3K OLED displej so 120 Hz
- vysoký výkon procesora Qualcomm Snapdragon X Elite
- AI vychytávky Live Captions a Recall
- výborná výdrž na jedno nabitie
Nevýhody
- lesklá povrchová úprava displeja
- mierne nedokonalosti v systéme Windows 11 Home
ASUS Vivobook S 15 dorazil v nenápadnej škatuli, kde sa okrem neho nachádza už len 90-wattový nabíjací adaptér zakončený konektorom USB-C, ktorý sa skladá z dvoch častí. Tu žiadne prekvapenia nehľadajte, keďže displej nie je dotykový neočakával som tu stylus a ani nič podobné.
Samotný notebook má už takmer ikonický dizajn série Vivobook. To znamená komplet kovové telo, ktoré veľmi príjemne chladí, čo v týchto teplotách rozhodne oceníte. Farba je v našom prípade strieborná, notebook tak pôsobí skutočne elegantne a hodnotne, pričom sa nešpiní.
Konkrétne rozmery sú 352,62 x 226,99 x 14,74 mm a hmotnosť len 1,47 kilogramu. S takýmito rozmermi a váhou sa vám niekde v ruksaku stratí a na 15,6-palcový notebook sú tieto hodnoty skutočne skvelé.
Na prvý pohľad vidno, že je notebook pomerne široký, ale úzky. Za to môže displej s pomerom strán 16:9 so skutočne minimálnymi rámčekmi. Napriek tomu sa do horného rámčeka zmestila Full HD webkamera, a to dokonca aj s fyzickým krytom, takže máte istotu, že vás nikto nešpehuje. Okrem toho sú tu aj senzory na rozpoznávanie tváre pomocou Windows Hello, čo fungovalo vždy príkladne.
Po otvorení sa vám naskytne pohľad na 15,6-palcový OLED displej s 3K rozlíšením (2 880 x 1 620 pixelov). Navyše je tu aj 120-hertzová obnovovacia frekvencia, ktorá je zapnutá rovno od výroby, čo stále nie je vo svete notebookov pravidlom. Ako som spomínal, tak displej nie je dotykový, čo mne neprekážalo, aspoň som ho nemusel každú chvíľu leštiť od odtlačkov prstov.
Avšak napriek tomu je povrchová úprava lesklá, takže pozadie sa vám tam bude občas nepríjemne odrážať. Vtedy oceníte maximálny jas až 600 nitov, čo je v prípade notebookov nadštandard a môžem povedať, že keď som ho skúsil v menej osvetlenom prostredí, tak mi skutočne takmer „vypálil zrak“.
Najväčšie zmeny ale nastali „pod kapotou“. Ako som už viackrát spomínal, ASUS je jedným z prvých výrobcov, čo do svojich zariadení implementovali nový procesor Qualcomm Snapdragon X Elite s maximálnou frekvenciou 3,4 GHz.
Ide tak o prvý procesor navrhnutý na prevádzku systému Windows on ARM. Technologickí nadšenci o tomto snívali už roky. Hlavnou výhodou by mal byť vyšší výkon pri nižšej spotrebe energie. K tomu dopomáha 32 GB RAM a integrovaná grafická karta Qualcomm Adreno. Na súbory je tu potom dostatočné úložisko s veľkosťou 1 TB.
Benchmarky sú jedna vec, ale bežnému používateľovi ide skôr o to, aby bol notebook rýchly a jednoduchý na používanie. Všetky operácie fungujú na 100 %, zvládnete tu aj strih videa a hardvér utiahne aj nejakú tú hru. Ani chladenie nie je výrazne hlučné, a to ani pri vyššej záťaži.
Na palube máme operačný systém Windows 11 Home v jeho tradičnej podobe. Pri používaní systému som natrafil na pár nedokonalostí, ale to sa môže veľmi jednoducho vyriešiť aktualizáciou. Napríklad sa mi pravidelne stávalo, že pozadie na uzamykacej obrazovke sa nenačítalo celé. Ako vravím, sú to len detaily.
K dispozícii je aj Qualcomm AI Engine s celkovým výkonom až 75 TOPS, ktorý má špeciálnu NPU jednotku. ASUS Vivobook S 15 je vybavený celým radom softvérových funkcií s umelou inteligenciou od spoločnosti Microsoft, ako sú Live Captions a Recall. Obe tieto funkcie sme si mohli naživo vyskúšať už v Prahe.
Live Captions, ako už názov napovedá, sú titulky v reálnom čase. Môžete tak spustiť hocijaké video, či už na YouTube alebo inej platforme a AI vám bude automaticky generovať titulky. Vyskúšali sme to na našom videu a funguje to, aj keď ani zďaleka nie dokonale. Tvorba titulkov funguje napríklad zo slovenčiny do angličtiny, ale naopak zatiaľ nie. Zrejme je to len otázkou času.
Funkcia Recall je oveľa zaujímavejšia. Určite aj vám sa už stalo, že ste niekde uložili nejaký súbor a potom ste sa už k nemu nevedeli dostať. Recall vám zobrazí niečo ako časovú os používania notebooku, a to aj niekoľko dní dozadu. Môžete si tak presne pozrieť, čo ste na notebooku vykonávali a takýmto spôsobom nájsť niektoré veci alebo niečo si len overiť. Toto je skutočne zaujímavá vychytávka.
Pod displejom sa nachádza plnohodnotná klávesnica vo farbe notebooku, ktorá má aj numerickú časť, čo dnes ani pri 15+-palcových uhlopriečkach rozhodne nie je pravidlom. Navyše je aj podsvietená, a to rovno až v troch stupňoch. Tam to však nekončí, pretože je RGB, takže priamo v systéme si môžete zvoliť farebné podsvietenie klávesnice a aj jej svetelné efekty.
Nachádza sa tu aj špeciálne tlačidlo na spustenie funkcie Copilot. Aj v tomto prípade musím oceniť zapínacie tlačidlo, na ktorého stlačenie potrebujete vyvinúť vyšší tlak ako v prípade ostatných klávesov. Za toto stále palec hore a budem rád, ak sa táto jednoduchá, ale veľmi praktická vychytávka dostane aj k ostatným výrobcom.
Samotný touchpad je už tradične skutočne veľký, jeho rozmery sú 129,7 x 84,8 mm. Gestá je na ňom používať jedna radosť. ASUS jednoducho tieto veci robiť rozhodne vie.
Notebook ASUS Vivobook S 15 je vybavený tou najmodernejšou konektivitou v podobe Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4, o čom svedčí aj to, že som počas jeho používania nezaznamenal žiadne výpadky pripojenia. Za zmienku stoja reproduktory od Harman/Kardon s podporou Dolby Atmos. Zvuk je skutočne nadpriemerne hlasný, pričom bádať aj basovú zložku. Reproduktory sú tak veľmi silnou stránkou tohto zariadenia.
ASUS tomuto modelu doprial aj plnú plejádu konektorov. Konkrétne na pravej strane je to dvojica USB-A 3.2 Gen 1 konektorov a na tej opačnej zase dvojica Thunderbolt 4, HDMI štandardu 2.1, audio konektor a dokonca aj čítačka microSD kariet, čo taktiež nie je úplne bežné.
A čo tá sľubovaná famózna výdrž? O tú sa stará batéria s kapacitou 70 Wh, ktorá sa nabíja priloženou nabíjačkou s výkonom 90 W. ASUS hovorí o výdrži až 18 hodín na jedno nabitie, čo je určite ambiciózne.
Avšak môžem potvrdiť, že výdrž je skutočne vyššia ako v prípade notebookov s procesormi Intel Core Ultra, s MacBookmi som nemal príležitosť to porovnať. Reálne 18 hodín zrejme len tak nedosiahnete, ale pokiaľ ho budete používať na prehliadanie internetu alebo na jednoduchú kancelársku prácu, tak 10 hodín hravo prekročíte, čo je určite skvelá správa. Samozrejme, ak na ňom zapnete graficky náročnejší program alebo nejakú tú hru, baterka bude ubúdať rýchlejšie. Napriek tomu je toto naozaj skvelý výsledok.
Aká je teda odpoveď z nadpisu tejto recenzie? Musím uznať, že áno. ASUS sa medzi prvými chopil príležitosti a siahol po tomto novom type procesora, ktorý môže zmeniť doterajšie fungovanie notebookov s operačným systémom Windows.
ASUS Vivobook S 15 je mimoriadne elegantný notebook, ktorý je navyše ľahký, a to aj napriek tomu, že ukrýva 15,6-palcový 3K OLED displej so 120 Hz spolu s podarenou klávesnicou a touchpadom aj plnou paletou konektorov.
Na záver už len treba dodať, že premiéra sa podarilo. Ak ASUS ešte vychytá muchy, tak používatelia Windowsu sa majú na čo tešiť a zároveň Apple s jeho M procesormi sa má rozhodne čoho obávať. Cena notebooku je pritom stále príjemných od 1 449 eur, naša konfigurácia vyjde na 1 599 eur.