Výhody
- tenké rámiky okolo displeja
- príjemná hmotnosť a veľkosť
- 4-jadrový procesor 8. generácie
Nevýhody
- iba TN displej
- nelogický výber farby klávesnice
- plastové telo
Taiwanský výrobca patrí v oblasti notebookov na prvé priečky. Spoločnosť vyrába prenosné počítače už viac ako dekádu, čo si môžeme všimnúť aj v dostupnosti jeho produktov na trhu. ASUS ponúka laptopy všetkých cenových kategórií, od niekoľko stoviek až po niekoľko tisíc eur. Aj preto sa môže raz za čas stať, že výrobca jednoducho netrafí klinec po hlavičke.
ASUS VivoBook 15 s presným označením X512U k vám príde v jednoduchej kartónovej krabici. Po otvorení a odstránení bielej sieťky sa na vás pozerá notebook so známym logom ASUS v strede vyklápacieho veka. Na prvý dojem sa môže zdať, že novinka je vyrobená z hliníka. Rýchlo ale pochopíte, že ide o imitáciu z plastu, a to nielen kvôli absencii chladného kovu, ale aj občasnému zavŕzganiu a akejsi mäkkosti celého zariadenia.
Po otvorení na budúceho používateľa čaká matný 15,6-palcový displej s rozlíšením Full HD. Opäť by sa mohlo zdať, že tu sa nebudú diať žiadne nemilé prekvapenia. Po zapnutí ale rýchlo zisťujem, že použitý panel využíva technológiu TN LCD. Ten sa okrem iného vyznačuje nižšou cenou a aj malými pozorovacími uhlami. V praxi to znamená, že pokiaľ obrazovka nemieri priamo na vás, dochádza hneď k zmene farieb. Takýto typ displeja som naposledy videl v mojom 5-ročnom notebooku konkurenčnej značky.
ASUS ale v tomto prípade použil Ergolift Hinge, ktorý pozostáva z dvoch malých nožičiek v dolnej časti horného veka. Po otvorení na stole sa tak celý notebook trochu nakloní k používateľovi. Rozdiel v pohodlí som ale nespozoroval.
Full HD rozlíšenie na 15,6-palcovej obrazovke je pre bežnú prácu postačujúce. Neurazí ani jas, no s podaním farieb je to už horšie. Pokiaľ nemáte s čím porovnať, rozdiel si nevšimnete, no akonáhle proti ASUS VivoBook 15 postavíte IPS panel, hneď budete vedieť, ktorý je ktorý.
Čo ale musím pochváliť sú úzke rámiky okolo displeja, vďaka čomu je notebook značne menší ako staršie 15,6-palcové laptopy. Navyše sa výrobcovi podarilo do hornej časti vtesnať webkameru, s čím mimochodom stále bojuje napríklad Dell XPS 15 (aj keď ten má orámovanie ešte o čosi menšie). Kamera má rozlíšenie 0,9 Mpx, kvalitou teda neohúri no ani nesklame.
Pod panelom sa už tradične nachádza klávesnica a touchpad. So samotným pocitom pri písaní na klávesnici problém nemám. Je pomerne tichá, mäkká a píše sa na nej príjemne. Plusom je aj numerická časť.
Rád by som sa ale stretol s človekom, ktorý navrhoval farebný odtieň jednotlivých kláves. Počas dňa sa s týmto neduhom nestretnete, no pri naklonení, alebo písaní večer na nej neuvidíte takmer nič. Nápisy písmen sa zlievajú s farbou kláves a spočiatku tak budete musieť písať pri svetle. Nepomáha ani to, že notebook neponúka podsvietenie klávesnice.
Tlačidlo zapnutia/vypnutia sa nachádza v pravom hornom rohu nie je od zbytku klávesnice dobre oddelené. Jedná sa tak o podobné riešenie, aké má aj MacBook. Netreba sa tešiť ani na odomykanie pomocou odtlačku prsta zakomponovaného v tomto tlačidle (ani nikde inde) či na Windows Hello. Spoľahnúť sa tak môžete len na heslo, PIN alebo známe zariadenie.
Touchpadu nemám čo vytknúť, je menší, no pri bežnej práci postačí. Nechýba ani podpora Windows Precision driverov, a približovanie, odďaľovanie či prepínanie medzi oknami nie je problém. Klikanie je možné aj v hornej časti, no ide ťažšie. Jediné, čo by som uvítal je kĺzavejší povrch, mám totiž pocit, že výrobca na pokrytie dotykovej vrstvy nepoužil sklo ale plast.
Dostávame sa doslova k jadru veci. Na testovanie som dostal model s procesorom Intel Core i5-8250U. Ide teda o novú, ôsmu generáciu procesorov pre Ultrabooky, ktoré zaznamenali veľký nárast vo výkone, a to hlavne vďaka štyrom jadrám namiesto predošlých dvoch. Pri spustení viacerých programov pomáha 8 GB RAM.
Keď už hovorím o tom spúšťaní, pri každom štarte systému na mňa čakalo asi 10 minút hlasného chladenia systému. Môže za to proces wsappx, ktorý je zodpovedný za správu programov z Windows Store a spolu s ostatnými programami sa môžete dostať až na 100% vyťaženie CPU. Ak ho budete chcieť vypnúť, systém vás upozorní, že pri pokračovaní dôjde k vypnutiu celého Windowsu. Po ukončení procesu wsappx je ale prostredie notebooku plynulé a pri základných požiadavkách nebudete na nič dlho čakať, za čo môže notebook vďačiť SATA3 SSD disku.
Výrobca okrem toho implementoval aj grafickú kartu NVIDIA MX130 s 2 GB pamäte. Tá ale svojím výkonom neohúri a rovná sa staršej 940MX. V porovnaní s MX150 je teda podstatne slabšia. Medzi hry, ktoré táto GPU zvláda tak patrí FIFA 18 či Farming Simulator 17. Pri tituloch ako PUBG či Fortnite už budete musieť znížiť detaily na nízke, ako aj rozlíšenie z Full HD na HD.
Ak by ste si mysleli, že notebook jednoducho pripojíte k externej grafickej karte, opäť na vás bude čakať sklamanie. ASUS VivoBook 15 síce USB-C má, no nepodporuje Thunderbolt 3. Aby som bol ale úprimný, v tejto cenovej kategórii je Thunderbolt 3 skôr výnimkou. Na moje prekvapenie ale cez USB-C port notebook ani nenabijete.
Všade je preto potrebné nosiť nabíjačku. Tá síce nie je veľká, no nabíjanie notebooku a smartfónu jedným káblom je na nezaplatenie. Okrem toho nepodporuje rýchle nabíjanie, a dokonca sa môže stať, že z 1 minúty do úplného nabitia sa znova stanú 2 či 3. Toto pritom môže trvať aj 10 minút.
Čo sa týka batérie, tam netreba čakať veľké výkony. ASUS totiž stavil na dvojčlánkový akumulátor s kapacitou 32 Wh. V reálnom používaní táto hodnota znamená 4 až 5 hodín fungovania pri 50 % jase. Myslím tým prevažne prehliadanie internetových stránok či pozeranie filmov.
Ponuka portov je väčšia ako pri iných výrobcoch Ultrabookov. Nájdeme tu spomínaný USB-C 3.1 port, USB 3.0 port, HDMI, dva USB 2.0 porty, 3,5 mm jack, slot pre microSD kartu a port pre nabíjanie. V spodnej časti notebooku sú umiestnené dva reproduktory, podobne ako pri iných prípadoch tohto notebooku, postačia, ale neprekvapia výkonom.
ASUS VivoBook 15 sa bude na našom trhu predávať za 699 €. Ak hľadáte základný notebook na každodenné činnosti s dobrou výdržou a spoľahlivým systémom, myslím si, že zaň nemusíte dávať 700 €. V tejto hranici sa už pohybujú aj niektoré herné notebooky, ktoré síce používajú starší procesor, no stále ide o 4-jadro, ktoré je navyše iného typu, a teda podstatne výkonnejšie. VivoBook 15 má teda veľmi úzku cieľovú skupinu, ktorej bude notebook vyhovovať taký, aký je.