Výhody
- Špičkový grafický výkon
- Dizajn a chladenie
- 120 Hz displej s G-sync
Nevýhody
- Umiestnenie klávesnice a touchpadu
- Výdrž batérie
- Cena
Na úvod podotknem že ASUS ROG Zephyrus je čisto herný notebook. To znamená, že ak by ste ho chceli používať na iný účel, tak to samozrejme môžete ale vaše očakávania nemusia byť naplnené. Prečo?
Zephyrus sa rozhodne zaradí medzi absolútnu hernú špičku, no konštrukčné a dizajnové rozhodnutia, ktoré k tomu viedli nemusia byť každému po chuti.
ASUS-u sa podarilo skonštruovať notebook s výškou nepresahujúcou 18 milimetrov. Tenké herné ultrabooky sme tu už na recenziách mali, ale žiaden z nich nemal GeForce GTX 1080. Ani zvyšné parametre nie sú zahanbujúce.
2,8 GHz procesor rady Core i7 a 16 GB operačnej pamäte zaručí plynulý chod aj u náročných hier. Ako úložný priestor tu slúži rýchly 512 GB disk. Ak ste z zvyknutí z minulosti, že u herno-multimediálnych notebookov nájdete druhý veľký klasický pevný disk, tak Zephyrus nič také neobsahuje.
512 GB úprimne na to čo momentálne hrávate väčšinou stačí a ako som naznačil jedná sa o čisto herný notebook. Zaujímavosťou, ktorá vystala z recenzovania sú vlastnosti samotnej grafickej karty. GTX 1080 MaxQ nie je iba obyčajná karta so špeciálnym chladením.
Je to špeciálny variant vytvorený priamo NVIDIou pre maximálny výkon na watt. To znamená, že má inú frekvenciu (mierne nižšiu ako klasická GeForce GTX 1080 v iných notebookoch), a takisto má aj iný grafický ovládač, ktorý je nekompatibilný zo štandardnými grafickými ovládačmi. Prečo došlo k tomuto kroku nechápem.
NVIDIA je známa tým že ich univerzálny ovládač bude ponúkať aktualizácie pre grafickú kartu niekoľko rokov dopredu. Ako tomu bude z podporov špeciálnej vetvy iba pre MaxQ grafické karty je otázne.
Ako sa to vlastne všetko chladí? Z obrázkov notebooku vám musí byť ihneď jasné, že niečo nie je v poriadku. Áno, hovorím o veľkej ploche nad klávesnicou, ktorá sa neštandardne posunula k dolnému okraju notebooku.
Nejde však iba o to, že by bol priestor nad klávesnicou perforovaný. Asus totiž vymyslel zaujímavý systém chladenia, kedy sa chladný vzduch nasáva z hornej aj spodnej strany notebooku. Nato, aby zabezpečil prísun zo spodnej strany, vytvoril mechanizmus, ktorý po otvorení displeja odklopí a mierne nadvihne spodnú stranu notebooku, ktorá tak vytvorí približne 6 milimetrový priestor pre nasávanie vzduchu.
Ak by ste si náhodou na prvý krát nevšimli toto inovatívne riešenie, tak vám ho výrobca rovno podsvietil LED osvetlením. Ak by chcel niekto namietať, že takýmto spôsobom už nemá notebook 18 milimetrovú hrúbku, tak má úplnú pravdu. Na druhej strane je mne osobne asi jedno, aký hrubý je notebook na stole, pokiaľ ho dokážem vložiť do puzdra alebo tašky a tam má sľubovanú hrúbku.
Predvádzané riešenie má však aj svoje slabé stránky, pričom prvou z nich je celková pevnosť konštrukcie. Spodný kryt logicky nedrží na zadnej strane a tak s ním môžete nešťastne zavadiť napríklad pri vyberaní z tašky. Tenký profil tiež napomáha k tomu že notebook na stole viete kde tu mierne prehnúť.
Druhá zmena ale môže byť pre mnohých omnoho väčšou komplikáciou. Klávesnica ktorá sa posunula k spodnej hrane je bez pochýb kvalitným kusom hardvéru. 30 klávesový rollover a RGB podsvietenie sú už dnes parametrami herného „železa“. Pri písaní alebo hraní ide z kláves solídny pocit a vždy reagovali na stlačenie.
Lenže umiestnenie klávesnice je jednoducho nepríjemné. ASUS k notebooku pribaľuje podložku pre zápästia, no ani po niekoľkých dňoch recenzovania som si na pozíciu klávesnice úplne nezvykol.
Kontroverzným riešením bude rozhodne aj touchpad. Ten je umiestnený v pozícii numerického bloku a dokáže sa na neho aj zmeniť stlačením klávesy. Keďže recenzujeme herný notebook je jasné že sa k nemu pri hraní používa myš.
Preto je využitie touchpadu logické a numerický blok je často užitočný. Pri bežnom použití je ale plocha, rozmery aj umiestnenie touchpadu jednoducho daňou za to, že sa jedná o špecializovaný herný notebook.
Na druhej strane, keď si na jeho miesto na notebooku konečne zvyknete, tak zistíte, že sa jedná o jeden z lepších touchpadov na trhu. ASUS tu vsadil na Microsoft Precision Touchpad a je to vidieť najmä pri používaní gest viacerými prstami.
Pri prezeraní všetkých parametrov sa môže zdať osadený Full HD displej ako úplne nudná časť notebooku, no aj tu je niekoľko zaujímavostí. Ak máte skúsenosti s hernými notebookmi, tak je u nich často využívané nižšie rozlíšenie pre dosiahnutie plynulého obrazu pri hraní.
Popravde s tým výkonom čo Zephyrus má, ho môžete kľudne pripojiť k 4K panelu a stále sa budete musieť snažiť aby vám hra trhala. Notebook však má 120 Hz panel s podporov G-Sync a tak chápem, prečo výrobca siahol po „iba“ Full HD rozlíšení.
Potešilo ma pekné spracovanie farieb a aj ich jas. Displej podporuje 100% sRGB farebnej palety, čo poteší. Profesionálom to stačiť nebude ale na hry je to dostačujúce. Nevšedným bonusom je aj podpora VR, aj keď osobne nepoznám nikoho, kto by si s notebookom nosil aj celú VR sadu. Na druhej strane nie je mnoho notebookov, ktoré VR hranie podporujú.
Rozhodne by som chcel vyzdvihnúť aj množstvo portov, ktoré nájdete po stranách notebooku. U herných strojov to nie je nič výnimočné, no výrobcovia Ultrabookov sa nás už roky snažia presvedčiť, že dve USB sa jednoducho nedokážu zmestiť a hľa, Zephyrus ich má hneď štyri a k nim navyše HDMI, jack a USB-C s podporou Thunderbolt.
Jediná vec, ktorá mi tu v rámci portov chýba je iba Ethernet. To, čo mi naopak chýba v rámci celého notebooku, je výdrž na batériu, pretože tu prakticky žiadna nie je. V posledných rokoch sa v tejto kategórii notebookov pomaly objavovala nejaká výdrž na batériu, no Zephyrus nás opäť zavedie do sveta, kde 2 hodiny výdrže na batériu sú štandardom. To samozrejme nehovorím o hraní ale o pozeraní YouTube.
Čo teda vlastne je ASUS ROG Zephyrus GX501? Pre mňa to je čisto herný notebook, ktorý má v podstate iba toto jedno využitie, pretože na normálnu prácu či multimédiá ho príliš dlho nebudete chcieť využívať.
To nie je nevýhoda, iba vlastnosť zariadenia, ktorú musíte akceptovať pri kúpe. Okrem toho musíte akceptovať aj jeho cenu, ktorá teda rozhodne nie je nízka a v našich končinách dať tri tisíc EUR za čisto herný notebook je celkom odvážna cenová politika.
Na druhú stranu má Zephyrus vlastnosti, ktoré nikde inde na trhu nenájdete. Je konceptom MaxQ designu, ktorý vkladá najvýkonnejší grafický hardvér do tenkého tela. ASUS sa tiež zo samotným strojom vyhral tak aby dosiahol v rámci rozmerov špičkový výkon. Preto je z tohto hľadiska cena čiastočne opodstatnená. O to čo je Zephyrus práve pre Vás sa už musíte rozhodnúť sami.
ASUS ROG Zephyrus GX501 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.