Reklama

ASUS ExpertBook P5 - parťák (nielen) do kancelárie s výbornou výdržou [test]

Michal Sobek

Od spoločnosti ASUS sme tento rok v redakcii testovali niekoľko notebookov a vždy sme s nimi boli maximálne spokojní. Teraz nám na náš redakčný stôl dorazil model ASUS ExpertBook P5. Zostane šnúra spokojnosti nepretrhnutá?

Tento notebook sme prvýkrát videli naživo už v septembri tohto roka na veľtrhu IFA 2024, ktorý sa každoročne koná v Berlíne. Už tam nás na prvý pohľad zaujal a hneď sme vydali aj naše prvé dojmy.

89 %
ASUS ExpertBook P5 je notebook určený najmä do firemného prostredia, no zaujme skutočne všade. Vďačí za to hliníkovej konštrukcii, kvalitnému IPS panelu, vysokému výkonu aj skvelej výdrži na jedno nabitie.

Výhody

  • kvalitná a ľahká hliníková konštrukcia
  • IPS panel so 144 Hz s matnou povrchovou úpravou
  • vysoký výkon procesora Intel Core Ultra 7 258V
  • famózna výdrž na jedno nabitie

Nevýhody

  • mäkký pánt veka
  • občas počuť vŕzganie
  • zišiel by sa OLED displej
Obsah pokračuje pod reklamou

Ak sa zameriame na sériu ASUS ExpertBook, tak to boli vždy zariadenia určené do firemného prostredia, pretože ponúkali presne to, čo zamestnanci potrebovali, a to všetko zabalené v príjemnom a elegantnom dizajne.

ASUS ExpertBook P5 dorazil opäť v bielej škatuli, zjavne z recyklovaného papiera, v ktorej nič podstatné nechýba, teda máte tu samotný notebook a 65-wattový adaptér, ktorý sa skladá z dvoch častí.

Ako je na tom samotný dizajn? Celé zariadenie je z hliníka, takže jemne chladí a tento materiál aj lepšie odvádza nahromadené teplo. Naživo pôsobí ešte elegantnejšie ako z propagačných materiálov a ASUS sa tu stále drží svojho dizajnové smeru. Rozhodne sa zaňho nebudete hanbiť či už v škole, kancelárii alebo niekde na cestách. Inak rozmery sú 312 x 223,2 x 14,9 až 16,4 mm s hmotnosťou 1,27 kilogramu, takže je ľahko prenosný a ani v ruksaku alebo väčšej kabelke ho neucítite, pričom nechýba ani vojenská certifikácia odolnosti MIL-STD 810H.

Som zvyknutí na to, že konštrukciu má ASUS zvládnutú na jednotku, no v tomto prípade som narazil na dve menšie nepríjemnosti. Prvou je to, že pri manipulácii v ruke sa občas niekde ozvalo jemne zavŕzganie. Druhá vec je tá, že pánt veka je až príliš mäkký. Čo je fajn, keď veko otvoríte pohodlne jednou rukou, no menej príjemné je to vtedy, keď máte niekde položený otvorený notebook a prudšie ho zdvihnete smerom hore.

Vtedy sa veko dá až do 90 stupňov, teda zarovno so základňou. Viem si predstaviť, že pri práci v aute alebo vo vlaku, kde neustále prebiehajú nejaké menšie vibrácie, vám bude veko postupne klesať nižšie, čo rozhodne nie je nič príjemné. Nie je to nič také, prečo by ste si tento notebook nemali kúpiť, no mňa osobne to trochu zamrzelo. Inak sa na veku nachádza pekná a výrazná plaketa s nápisom ASUS ExpertBook.

Čo sa týka webkamery, tak tá je priemernej kvality, ale disponuje Full HD rozlíšením. Čo ma však viac potešilo, tak je fyzická krytka webkamery. Tak máte určite istotu, že vás nikto potajomky nešpehuje.

Presuňme sa k displeju. Aj keď sa mi do rúk v poslednom čase dostali do rúk modely výrobcu so skvelým OLED displejom, v tomto prípade je k dispozícii IPS zobrazovač. Hneď na úvod musím pochváliť jeho matnú úpravu, pretože OLED panely od tejto spoločnosti sa leskli až príliš.

Konkrétne ide o 14-palcový nedotykový displej s rozlíšením 2 560 x 1 600 pixelov a až 144-hertzovou obnovovacou frekvenciou, aj keď po úvodnom nastavení je zapnutých len 60 Hz, tak si to nezabudnite manuálne zvýšiť. Pomer strán je praktických 16:10 a maximálny jas sa zastavil na hodnote 400 nitov. Nemal som možnosť ho používať počas silného letného slnka, hoci na jeseň je maximálny jas skutočne dostačujúci. Výhrady nemám ani k samotnému zobrazovaniu, keby som chcel veľmi vŕtať, tak poviem, že OLED by som si tu prial viac.

Po stránke výkonu sme dostali na test výkonnejší variant s procesorom Intel Core Ultra 7 258V, ktorému sekunduje 32 GB RAM typu LPDDR5X a 1-terabajtový SSD disk. Grafickú stránku obstaráva čip Intel Arc 140V a našlo sa miesto aj pre vlastnú NPU jednotku.

Tu nemôžem na nič namietať. Je jasné, že tento notebook zrejme nezvládne najnovšie 3D hry, no pohodlne tu spravíte kancelársku prácu, upravíte fotografie alebo aj zeditujete nejaké to video. Systém Windows 11 je pritom rýchly a na nič tu prakticky nečakáte.

Pod displejom sa nachádza skutočne veľký touchpad, ktorý zaberá takmer celú spodnú plochu a pracovať s ním je skutočná radosť, ale nečakajte tu dotykové gestá po vzore Zenbookov. Aj tak je na svoju triedu skutočne nadpriemerný, na MacBooky však stále nemá.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pochvala smeruje aj ku podsvietenej klávesnici v troch stupňoch. Opäť tu máme veľké popisy tlačidiel a aj zdvih je takmer ideálny na písanie. V ľavom hornom roku, teda v zapínacom tlačidle, sa nachádza aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá funguje podľa očakávaní, kto by ju nechcel využiť, na výber má aj odomykanie tvárou pomocou funkcie Windows Hello. Navyše toto tlačidlo zapínania je aj ťažšie stlačiteľné, takže ho omylom naozaj nepoužijete.

Čo sa týka konektivity, tak máme tu Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3, teda aktuálne takmer to najnovšie a najlepšie, o čom svedčí aj fakt, že som žiadne výpadky ani straty signálu nezaznamenal. Príjemne prekvapili vstavané reproduktory, a to hlavne svojou nadpriemernou hlasitosťou. Už pri 50 % bol prednes skutočne hlasný, pri 100 % už dochádzalo k skresleniu zvuku a rezonancii základne. Ani samotná kvalita nie je márna, takže za mňa príjemné prekvapenie. Výrobca nezabudol ani na konektorovú výbavu. K dispozícii je dvojica USB-A konektorov 3.2 Gen 2, dvojica Thunderbolt 4 konektorov, HDMI 2.1 a audio konektor.

Súčasťou výbavy je nový nástroj AI ExpertMeet. Ten slúži ako asistent, ktorý spríjemňuje a zjednodušuje prácu. Tento nástroj však aktuálne podporuje len angličtinu a čínštinu, takže  v našich končinách je menej použiteľný. To, že patrí najmä do firemného prostredia prezrádza aj zabezpečenie firmvéru, ktoré je v súlade s pravidlami integrity systému NIST BIOS. K dispozícii je tiež ochrana na úrovni hardvéru proti malvéru a sofistikovaným kybernetickým útokom prostredníctvom modulu Trusted Platform Module 2.0.

A dostávame sa k zlatému klincu celého notebooku ASUS ExpertBook P5. Čo to asi bude? No, samozrejme, batéria a výdrž na jedno nabitie. Samotná kapacita akumulátora je podľa údajov výrobcu 63 Wh, ale svoj podiel má na tom hlavne použitý procesor, ktorý je extrémne úsporný.

Ak niekedy notebooky s Windowsom závideli tým s logom nahryznutého jablka dvojcifernú výdrž na jedno nabitie, tak už nemusia, a to vo vnútri nemusí byť ani najnovší procesor od Qualcommu. A ako je to teda v praxi? Počas kancelárskej práce môžete nabíjačku pokojne nechať doma a užívať si výdrž, ktorá pokojne atakuje hranicu 10 a viac hodín, a to skutočne nepreháňam. Veľmi však záleží od toho, čo na ňom robíte. Aj tak je toto ukážková výdrž, ktorú chcem odteraz vidieť pri každom takomto podobnom notebooku.

ASUS ExpertBook P5 je veľmi zaujímavý notebook, a to nielen do firemného prostredia, ale aj do školy, či pre niekoho, kto robí napríklad redaktorskú prácu. Je elegantný a skladný, navyše prekvapí pekným IPS displejom, vysokým výkonom aj skutočne famóznou výdržou na jedno nabitie. ASUS si dokonca zaňho nepýta ani prehnané peniaze. Základná konfigurácia stojí od 899 eur, pričom tá nami testovaná vyjde na zhruba 1 300 eur.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.