Reklama

Astronómia v ohrození? Vedci kritizujú Starlink a ďalšie satelitné mega-siete

Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Toto neobvyklé vesmírne divadlo na oblohe prvýkrát prebehlo už v máji, no zopakovalo sa aj koncom roka. SpaceX vtedy vypustila svoju druhú „ostrú“ misiu telekomunikačných satelitov, označenú ako Starlink1 (predchádzala jej Starlink0, vypustená 24. mája 2019 a ešte skôr vynesenie dvoch testovacích satelitov v rámci misie Tintin 22. februára 2018).

Pozrite si

SpaceX bude mať po najbližšej misii Starlink najväčšiu satelitnú konšteláciu

Starlink0 a Starlink1 dopravili s polročným odstupom do vesmíru až 120 komunikačných družíc a počas ich rozmiestňovania na pracovné dráhy sa v oboch prípadoch na oblohe objavil zvláštny úkaz. Pozorovatelia ho nazvali „vesmírny vláčik“, ale niektorí ľudia mali obavy, že ide o inváziu mimozemšťanov.

Zdroj | MARCO LANGBROEK/SATTRACKCAM LEIDEN

Po novembrovom štarte obyvatelia severnej Montany v USA hlásili reťaz zvláštnych bodových svetiel pohybujúcich sa na oblohe. Ukázalo sa však, že to, čo považovali za UFO, je len prejavom rozvíjania ďalšej časti satelitnej konštelácie Starlink od SpaceX.

Májové vypustenie prvej časti flotily Starlink vyvolalo podobnú vlnu pozorovaní „UFO“ v Európe. Ale možno viac znepokojenia ako množiace sa správy o „UFO“ vyvolávajú tieto úkazy u astronómov.

Podľa portálu GIZMODO sa satelity objavili na snímkach astronómov pracujúcich na projekte Dark Energy Camera na observatóriu Cerro Tololo v Čile. Satelitný „vlak“ zachytila približne každá štyridsiata expozícia. Každý „vlak“ satelitov sa nakoniec rozpadne, keď sa družice usadia na svojich samostatných dráhach, ale obavy vyvoláva ich veľký počet po dobudovaní siete.

Pozrite si

Konkurencia v satelitnom internete? Starlink má náskok

SpaceX chce vypustiť do roku 2025 celkovo až 12 000 satelitov Starlink. Najbližšie má štartovať misia Starlink 2 už 4. januára 2020 a do konca mesiaca má nasledovať ďalšia. Ak sa to podarí, Starlink už bude mať približne 240 satelitov (mínus niekoľko nefunkčných) a čoskoro bude môcť začať s testovacou prevádzkou.

Falcon 9 s nákladom 60-tich družíc Starlink by mal v budúcom roku štartovať približne každé dva týždne, takže satelitná flotila by mohla do konca roku dosiahnuť počet 1500.

Zdroj | GEMINI OBSERVATORY/ NSF

Svoj diel k tomu pridá aj spoločnosť OneWeb, ktorá vypúšťa svoje satelity na ruských raketách Sojuz. Náklad jej družíc už čaká na kozmodrome Bajkonur. Sieť OneWeb by mala po dokončení prvej fázy obsahovať 650 satelitov, neskôr až 2000.

Ďalší projekt satelitného internetu s 3 200 satelitmi pripravuje Amazon. Takéto množstvo objektov pohybujúcich sa „medzi hviezdami“ určite naruší pozorovania prostredníctvom citlivých teleskopov. SpaceX síce chce problém zmierniť tým, že zmení povrchovú úpravy satelitov, aby sa znížila ich odrazivosť, ale podľa odborníkov to pomôže len málo.

Zdroj | SpaceX

Rozhorčenie astronómov je opodstatnené, pretože ak jedna, alebo niekoľko súkromných firiem, dokáže len na základe povolenia regulátora v jedinom štáte v podstate „ukradnúť“ celú oblohu, niečo nie je v poriadku.

Navyše tým, že všetky tie tisíce satelitov budú komunikovať prostredníctvom rádiových vĺn, aj keď vo vymedzených pásmach, môžu zhoršiť aj pozorovanie vesmíru rádioteleskopmi.

Pozrite si

Čínsky rádioteleskop FAST – obor, čo dovidí najďalej

Zdá sa však, že na plač nad rozliatym mliekom je už neskoro a rozbehnuté vesmírne „vlaky“ už len tak niečo nezastaví. Obloha sa zrejme definitívne zmení. Ak budú chcieť astronómovia nerušene nazerať do hlbín vesmíru, neostane im iné východisko, než použitie vesmírnych teleskopov. Mimochodom, o budúcom vybudovaní rádioteleskopu na odvrátenej strane Mesiaca sa vážne uvažuje.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.