- #Umelá inteligencia
- 4 min.
- 10.2.2024
Asistent Google má náhradu, Gemini je inteligentnejší, no má ešte čo vylepšovať
Popri tom, ako Google premenoval svojho AI četbota Bard na Gemini, v Spojených štátoch pre používateľov Androidu vydal novú aplikáciu Gemini AI. Ukazuje, akým spôsobom dokáže Gemini nahradiť doterajšieho Asistenta a kde naopak táto pokročilejšia AI ešte ťahá za kratší koniec.
V našich končinách si je aplikáciu možné stiahnuť prostredníctvom amerického účtu, alebo tzv. sideloadingu. Používatelia smartfónov od Apple sa začnú postupne s Gemini stretávať priamo v aplikácii Google.
Gemini má byť doposiaľ najflexibilnejším jazykovým modelom. Dostupný je totiž v troch verziách, ktoré dokážu fungovať na každom hardvéri od smartfónov až po dátové centrá. Rovnako tak flexibilne dokáže vykonávať rôzne úlohy od generovania textu cez programovanie až po tvorbu obrázkov. Konkurencia aktuálne tieto úlohy delí medzi rôzne AI modely, medzi ktorými je potrebné sa prepínať.
Aplikáciu Gemini pre Android je možné využívať ako primárnu aplikáciu pre hlasové ovládanie smartfónu. Gemini tak dokáže technicky nahradiť Asistenta Google. Po praktickej stránke tu však má stále isté nedostatky, kvôli ktorým sa oplatí príliš sa v tejto zámene neponáhľať.
V prostredí aplikácie možno s Gemini konverzovať, odoslať obrázok na analýzu a vracať sa k vašim predchádzajúcim vzájomným rozhovorom. Ak si Gemini nastavíte ako predvoleného hlasového asistenta, nahradí Asistenta Google pod manuálnym spúšťačom, aj pod vyvolávacou hláškou „Hej Google“.
Gemini podľa prvých dojmov výrazne lepšie odpovedá na komplexnejšie otázky, pri ktorých vás súčasný Asistent bude skôr smerovať na výsledky vyhľadávania na internete. Odpovede Gemini je možné aj dodatočne overovať klepnutím na ikonu „G“ pri jeho odpovediach. A keďže ide o četbota, môžete s nim aj konverzovať.
Sila Gemini spočíva aj v možnosti prepojiť si ho s ďalšími Google službami. Četbot tak dokáže prehľadávať vaše súbory v službe Disk Google alebo e-mailové správy v službe Gmail. Inteligentný a komplexný asistent však zároveň musí zvládať aj niektoré jednoduché úlohy, pre ktoré bol stvorený pôvodný Asistent Google.
Gemini tak dokáže vytvárať a upravovať budíky a časovače, začínať hovory, písať a čítať SMS správy, ovládať LED svetlo, Bluetooth či otvárať aplikácie, ovládať vašu inteligentnú domácnosť či vysielať hlasové správy do ostatných inteligentných zariadení v domácnosti.
Zároveň však novej AI zatiaľ chýba podpora pre mediálne aplikácie tretích strán (podcastové a streamovacie aplikácie), rutiny a skratky a pripomienky a zoznamy úloh.
Prvé dojmy z používania Android aplikácie Gemini AI naznačujú, že Google vydanie aplikácie za účelom jej zdokonalenia príliš nezdržoval a má naopak záujem Gemini pretlačiť do smartfónov čím skôr.
Microsoft už totiž svoju umelú inteligenciu Copilot plne integrovanú do svojho operačného systému Windows má a za konkurenciu v podstate môže pokladať aj Samsung, ktorý úspech novej série Galaxy S24 postavil práve na integorvanej AI, hoci v spolupráci s Googlom.
Očakáva sa, že podobný krok urobí Apple už v priebehu leta počas vývojárskej konferencie WWDC, na ktorej predstaví nový operačný systém iOS 18. Okrem prepracovaného používateľského prostredia sa očakáva aj predstavenie vynovenej hlasovej asistentky Siri, ktorá už niekoľko rokov za konkurenciou výrazne zaostáva.