Je už dlhšie známe, že funkcia hlasového ovládania Asistent Google to má s určitosťou spočítané a na mobilných zariadeniach s operačným systémom Android ju už postupne začala nahrádzať generatívna umelá inteligencia Gemini.
Otázkou však doposiaľ bolo, čo sa stane so smart reproduktormi, slúchadlami, televízormi a ďalšími zariadeniami, ktoré sú postavené priamo na Asistentovi, ktorému aktuálne plynie výpovedná lehota.
Ubezpečenie, že sa z týchto zariadení nestanú drahé ťažítka, priniesol Google v nedávnom článku, podľa ktorého prechod z Asistenta na Gemini už absolvovali „milióny ľudí“. V najbližších mesiacoch sa bude tento počet rapídne zvyšovať a neskôr v tomto roku plánuje Google funkciu Asistent na mobilných zariadeniach úplne deaktivovať.
Čo sa týka reproduktorov, televízorov či slúchadiel, tam Google pracuje na „novom zážitku poháňanom Gemini“. Viac o ňom plánuje spoločnosť prezradiť v najbližších mesiacoch. Dovtedy bude Asistent Google na týchto zariadeniach fungovať ako doteraz.
Zdá sa teda, že zariadenia iné než smartfóny a tablety nebudú využívať priamo Gemini, ale akúsi upravenú verziu tejto umelej inteligencie. Možné vysvetlenie, prečo to tak Google robí, ponúka portál Android Police, podľa ktorého Gemini v štandardnej verzii jednoducho nie je dosť dobrý v plnení tých najzákladnejších požiadaviek, ktoré ľudia zvyčajne smerujú na smart reproduktory.
Gemini ako generatívna umelá inteligencia dokáže ďaleko viac než pôvodný Asistent. Ak tento model požiadate napríklad o recept, namiesto prečítania existujúceho receptu z internetu vám ho pokojne vytvorí od základov podľa toho, aké suroviny máte v danej chvíli k dispozícii. Ak však Gemini požiadate o nastavenie časovača, model môže namiesto jeho spustenia ponúknuť, že vám ho naprogramuje.
Zatiaľ čo Asistent dokáže plniť len tie úlohy, na ktoré bol priamo naprogramovaný, Gemini ako generatívna AI potenciálne dokáže zodpovedať akúkoľvek otázku. Má však sklon (podobne ako všetky AI modely) „halucinovať“ – teda vymýšľať alebo miešať fakty, len aby uspokojil požiadavku používateľa.
Takzvaný „nový zážitok poháňaný Gemini“ by tak mohol predstavovať upravenú verziu Gemini, pri ktorej si Google dá obzvlášť pozor, aby dokázala spoľahlivo plniť najbežnejšie požiadavky na smart reproduktory a zariadenia podobného typu. Ide napríklad o nastavenie časovača, kontrolu predpovede počasia, čítanie a nastavovanie pripomienok, zapisovanie nákupného zoznamu či ovládanie hudby.
Otázne ešte zostáva, akú spätnú kompatibilitu Google pri prechode od Asistenta ku Gemini ponúkne. Najstaršia verzia operačného systému Android, ktorú Gemini podporuje, je Android 9 vydaný v roku 2018. Rozmach smart reproduktorov však začal približne rok predtým. Aj keď Google s najväčšou pravdepodobnosťou ponúkne aktualizáciu na Gemini pre všetky svoje zariadenia, je možné, že sa nájdu zariadenia od iných výrobcov, ktoré to budú mať s ukončením podpory Asistenta tento rok skutočne spočítané.