Čínsky úrad pre pilotované lety do vesmíru (China Manned Space Engineering Office, CMSEO) oznámil zámer dopraviť astronautov, respektíve v čínskej terminológii taikonautov, na Mesiac. Cieľ by chcel dosiahnuť do roku 2030. Program Artemis americkej NASA, ktorý má ambície pristáť s ľudskou posádkou na Mesiaci už v roku 2025, tak dostane vážnu konkurenciu.
Čína rozhodne nepatrí ku krajinám, ktoré pri veľkých projektoch dopredu vypúšťajú záplavu marketingovej hmly, ale správy, že chystá pilotované lety na Mesiac, sa objavujú už dlhšie. Hlavný konštruktér čínskeho programu prieskumu Mesiaca Wu Weiren nedávno povedal, že Číňania určite pristanú na Mesiaci do roku 2030.
Hoci pristátie na Mesiaci zatiaľ nebolo formálne schválené čínskou vládou, prípravy na jeho uskutočnenie už intenzívne prebiehajú. CMSEO už spustil plánovanie a prípravu misie, ktoré zahŕňajú vývoj novej ťažkej nosnej rakety CZ-10 (Long March 10), kozmickej lode, lunárneho pristávacieho modulu a ďalšieho vybavenia, vrátane skafandrov. Skúšobný let nosiča CZ-10, vyvíjaného na báze najsilnejšej súčasnej čínskej rakety CZ-5, by sa mal uskutočniť v roku 2027.
Model rakety CZ-10, lunárneho modulu a kozmickej lode XZF-SC v mierke 1:10
Podľa zástupcu riaditeľa CMSEO Lin Xiqianga už prebieha na kozmodróme Wenchang výstavba novej štartovnej rampy. Pobrežný kozmodróm Wenchang sa rozširuje, aby umožnil komerčné štarty a tiež štarty vyvíjanej rakety CZ-10 a CZ-9.
Podľa čínskej štátnej televízie CCTV je lunárna misia plánovaná pri piatom a šiesto štarte rakety CZ-10. Scenár prvého čínskeho pilotovaného lunárneho letu podľa Lin Xiqianga počíta s dvojicou taikonautov, ktorí vystúpia na povrch Mesiaca a počas šesťhodinového pobytu vykonajú prieskum a odber vzoriek. Tretí člen posádky zostane na palube servisného modulu na obežnej dráhe Mesiaca. Schéma pripomína americký program Apollo, kde misie prebiehali podobne, pričom čas pobytu astronautov na mesačnom povrchu sa postupne predlžoval.
Vizualizácia ILRS, z CNSA Guide to Partnership
Na krátkodobé pobyty však majú nadviazať projekty s dlhodobou prítomnosťou na Mesiaci. Plánovaná Medzinárodná mesačná výskumná stanica (International Lunar Research Station, ILRS) je iniciatíva vedená čínskou vesmírnou agentúrou CNSA so zámerom vybudovať stálu lunárnu základňu. Ambiciózny projekt by mal fungovať už od roku 2030, spočiatku v automatickom režime. Čína v súčasnosti hľadá pre tento projekt ďalších partnerov. Aktuálne pracuje na príprave lunárnej stanice s CNSA ruský Roskosmos, ktorý už v minulosti potvrdil zámer spolupracovať s Čínou pri vesmírnych programoch.
Zdá sa, že sa rozbiehajú nové vesmírne preteky, lenže teraz nie je hlavným protivníkom USA Sovietsky zväz, ale Čína. „Ríša stredu“ vo svojej vesmírnej bielej knihe zverejnenej v januári 2022 uvádza, že Čína bude pokračovať v štúdiách a výskume plánu ľudského pristátia na Mesiaci a vo výskume kľúčových technológií na položenie základov pre skúmanie a rozvoj cislunárneho priestoru.