Oddávna platí, že technológie umožňujúce získať strategické, alebo taktické výhody vo výzbroji, neujdú hľadáčiku armád. Inak tomu nie je ani dnes, preto je pochopiteľné, že Výskumná agentúra americkej armády (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA) vyvíja v spolupráci s leteckými výrobcami autonómne lietajúce stroje. Najnovšie to dokazujú úspešné letové testy autonómneho vrtuľníka Black Hawk.
Program DARPA Aircrew Labor In-Cockpit Automation System (ALIAS) dosiahol ďalší pokrok, keď vrtuľník americkej armády Sikorsky UH-60A Black Hawk vzlietol 5. februára nad Fort Campbell v Kentucky na 30-minútový autonómny let, pričom v kabíne nebolo živej duše.
Po testovacom lete nasledoval 7. februára ďalší 10-minútový let, ktorý bol doteraz najambicióznejším. Bol to prvý let bez pilota v takom zložitom lietajúcom stroji, riadenom technológiou Sikorsky MATRIX, ktorá je kľúčovým komponentom ALIAS. Ide o kľúčový prvok pri premene konvenčného lietadla (v tomto prípade helikoptéry) na voliteľne pilotované (lietajúce) vozidlo (optionally piloted vehicle, OPV).
Tam, kde väčšina autonómnych systémov vykonáva jednoduché úlohy a pôsobí ako asistenčný systém riadenia pre ľudského pilota, ktorý sa stále musí vysporiadať so zložitými rozhraniami a neočakávanými situáciami, ALIAS premenil Black Hawk na úplne automatizovaný vrtuľník. Prevzal kontrolu nad kľúčovými predletovými procedúrami, vrátane energie, sekundárneho riadenia, kontroly vetra a prvkami adaptívneho lietania ako vzlet a pristátie. Ak by došlo k núdzovej situácii, napríklad k strate energie, systém by vyhľadal vhodné miesto na pristátie a pristál by, aj keby oba motory zlyhali.
Počas testovacieho letu nebol Black Hawk vydaný úplne „napospas“ automatickému riadeniu. Na diaľku bol v zálohe živý pilot na pozemnej stanici, ktorý mohol v prípade potreby zasiahnuť. Ilustruje to však zmenu vo vzťahu medzi ľuďmi a palubnými počítačmi. V lietadlách sa autonómne, alebo asistenčné systémy vyvinuli na digitálnych kopilotov (laicky nazývaných autopilotmi), ktorí pomáhajú ľudskému pilotovi.
Ďalším stupienkom sú systémy ako ALIAS, ktoré môžu byť plnohodnotným digitálnym pilotom a človek bude veliteľom misie, ktorý namiesto priameho ovládania lietadla (vrtuľníka) hovorí systému, čo má robiť.
Pri zníženom pracovnom zaťažení sa piloti môžu sústrediť na riadenie misie namiesto mechaniky, uviedol Stuart Young, programový manažér pre taktické technológie DARPA.
Systém ALIAS zvýši flexibilitu vojenských lietadiel a umožní ich nasadenie kedykoľvek vo dne, v noci, aj v rôznych zložitých podmienkach, s pilotmi, aj bez nich, v autonómnom režime. Americká armáda v súčasnosti skúma potenciálne prípady použitia technológií, ako je ALIAS a pripravuje ďalšie testovacie lety.