- #TECHBOX
- 4 min.
- 15.9.2023
Arm otriaslo akciovým trhom a postaralo sa o najväčšie IPO za posledné dva roky
O spoločnosti Arm väčšina ľudí nikdy nepočula a aj napriek tomu zaručene využíva niektorú z jej technológií. Jej architektúra napokon podľa oficiálnych odhadov spoločnosti poháňa zhruba 99 % všetkých smartfónov na svete.
Keď Arm oznámilo záujem vstúpiť na burzu, všetci si práve kvôli dôležitosti jej technológií zapísali tzv. prvotnú verejnú ponuku akcií (IPO) do kalendára, vrátane technologických gigantov ako sú Apple, Samsung či Intel. Realita napokon predčila všetky očakávania.
Názov spoločnosti Arm je zároveň názvom rodiny architektúr Advanced RISC Machine s redukovaným počtom inštrukcií. Na rozdiel od všeobecne orientovanej architektúry x86 (Intel, AMD), je táto architektúra prispôsobená na priamočiare vykonávanie jednoduchých inštrukcií vykonateľných v rámci jedného pamäťového cyklu. Práve preto sa dokonale osvedčila v ére smartfónov, tabletov či smart hodiniek, ktoré dnes prakticky výlučne poháňa.
Na architektúre ARM tak prakticky stojí a padá dnešný svet a aj keď jej na krk dýcha alternatívna architektúra RISC-V, experti očakávajú, že najbližšie desaťročia bude ešte stále zohrávať dôležitú úlohu v našom svete. Aj preto mala o akvizíciu ARM obrovský záujem spoločnosť NVIDIA, ktorú však od tohto kroku napokon pravdepodobne odradili protimonopolné regulácie.
Spoločnosť Arm tak napokon namiesto súkromnej akvizície vstúpila na verejnú burzu. Materská spoločnosť SoftBank, ktorá drží v Arm ešte stále 90-percentný podiel, stanovila prvotnú cenu akcií na 47-51 dolárov za kus. Na konci dňa sa zatvorením burzy obchodovaná cena zastavila až na 63,59 dolároch za kus, čo predstavuje neuveriteľný denný nárast na úrovni necelých 25 %.
Trhová kapitalizácia spoločnosti tak po štvrtku stúpla na 65 miliárd dolárov, resp. so zahrnutím obmedzených podielových jednotiek takmer 68 miliárd dolárov. Arm sa tak v rebríčku najhodnotnejších technologických firiem radí na 54. priečku. Rebríček vedie Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a NVIDIA.
Hodnota spoločnosti Arm sa tak vyšplhala nebezpečne vysoko, najmä vzhľadom na jej posledné čisté príjmy vo výške „len“ 524 miliónov dolárov. Rene Haas, generálny riaditeľ spoločnosti a SoftBank však znejú optimisticky a ekonomické výsledky spoločnosti plánujú až do marca 2025 exponenciálne zvyšovať.
Prvotná verejná ponuka akcií spoločnosti Arm sa tak stala najväčšou v Spojených štátoch od októbra 2021, kedy sa podobný úspech na úrovni 13,7 miliardy dolárov podaril automobilke Rivian. Medzi najväčšie sa však radí aj historicky, prekonáva ju už iba vstup skupiny Alibaba Group Holdings na burzu v ruku 2014 – 21,8 miliardy dolárov a IPO spoločnosti Meta Platformy (Facebook) v celkovej výške 16 miliárd dolárov v roku 2012.
Ambiciózne plány spoločnosti zvyšovať v najbližších rokoch príjmy, ktorý by obhájil jej aktuálnu vysokú trhovú kapitalizáciu, si pravdepodobne budú vyžadovať zvýšenie poplatkov za licencovanie architektúry a zároveň znižovanie investícií do výskumu a vývoja, na ktoré spoločnosť minulý rok minula 32 % svojich príjmov.
Z dlhodobého hľadiska je v takomto prípade otázne, či sú zákazníci ako Apple, Intel, NVIDIA, Samsung a ďalší, ochotní platiť viac za architektúru ARM a zároveň iba čas ukáže, či bude Arm schopné držať krok s konkurenciou aj pri znížených investíciách do inovácií. Šanca, že architektúra ARM bude najbližšie roky až desaťročia stále relevantná, je však aj pri týchto faktoroch pomerne vysoká.