Saharská púšť na severe Afriky sa pravdepodobne stane oblasťou s významným rozmiestnením solárnych elektrární. Vyrobená elektrina by sa pritom mala distribuovať okrem severoafrických štátov a na Blízky východ aj do európskeho Stredomoria.
Svitá na lepšie časy
Rozvoju má napomôcť demokratizačný proces, ktorý sa rozvíja v krajinách „arabskej jari“ po odstránení autoritatívnych režimov a mal by priniesť potrebnú politickú stabilitu. Šéf projektu Desertec Industrial Initiative (DII) Paul van Son pre agentúru Reuters povedal, že záujem o projekt orientovaný na slnko a energiu rastie spolu s demokratizačným procesom v celej severnej Afrike a na Blízkom východe. (Saudská Arábia, hoci zďaleka nie je demokraciou, sa o DII tiež zaujíma.) Investície do projektu Desertec majú dosiahnuť 400 miliard eur a priniesť aj množstvo pracovných príležitostí.
Sieť elektrární vyrábajúcich energiu z obnoviteľných zdrojov by mala podľa vízie Desertec prepojiť severnú Afriku, Európy a Blízky východ.
V projekte Desertec sa budú len v obmedzenej miere požívať fotovoltaické panely, ktoré poznáme z našich lúk a pasienkov. Elektrinu budú vyrábať parné turbíny, pričom Slnko bude generovať horúcu paru pomocou sústavy zrkadiel sústreďujúcich žiarenie do centrálneho bodu s parným kotlom. Na pokrytie svetovej spotreby energie by stačilo v púšti pokryť solárnymi panelmi štvorec o rozlohe 300 x 300 km.
„Za šesť hodín prijmú púšte viac slnečnej energie, než ľudstvo spotrebuje za celý rok.“ Dr. Gerhard Knies
Megawatty, megawatty
Pripravované solárne elektrárne budú z trochu inej váhovej kategórie, než na akú sme zvyknutí. Namiesto jednotiek megawattov prinesú výkon desiatok a stoviek MW, čím sa dostanú na roveň elektrární spaľujúcich fosílne palivá, ba aj jadrovým.
Paul van Son, ktorý stojí na čele projektu dúfa, že by zrkadlové solárne elektrárne mohli pokrývať až 15 percent spotreby elektriny v Európe do roku 2050 a verí, že infraštruktúrny projekt takýchto rozmerov prispeje k spolupráci a priateľstvu národov v Stredomorí.
Princíp fungovania dolárno-termálnej elektrárne. Foto: Desertec Fondation
Prvá elektráreň s výkonom 150 MW sa už stavia v Maroku, ďalšie pribudnú v rokoch 2015 a 2016 v Alžírsku a v Tunisku. Maroko to mimochodom s využívaním solárnej energetiky myslí celkom vážne. Marocká agentúra pre solárnu energiu (MASEN) rozvíja ambiciózny projekt, v rámci ktorého vybuduje do roku 2020 päť komplexov solárnych elektrární s úctyhodným úhrnným výkonom 2000 MW. To je bezmála toľko ako päť blokov elektrární s jadrovým reaktorom VVER 440, aký je použitý napr. v Mochovciach a J. Bohuniciach.
Na propagácii najväčšej solárnej elektrárne v marockom regióne Quarzazate sa podieľal aj rekordný let solárneho lietadla Solar Impulse.