Reklama

Apple Watch odhalilo u viac ako 2 000 ľudí nepravidelný srdcový tep

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Stanford Medicine a Apple cez víkend oznámili výsledky obrovskej štúdie Apple Heart Study na vedeckej konferencii v New Orleans. Tie potvrdili, že nosenie inteligentných hodiniek má svoje opodstatnenie.

Ide o najväčšiu štúdiu svojho druhu, ktorej sa zúčastnilo 419 093 ľudí zo všetkých 50-tich amerických štátov v priebehu ôsmych mesiacov.

Stanford Medicine a Apple vytvorili štúdiu na vyhodnotenie nepravidelného srdcového tepu. Apple Watch na pozadí kontrolujú srdcový rytmus a ak sa im zdá, že jeho nepravidelnosť naznačuje atriálnu fibriláciu (AFib), odošle používateľovi notifikáciu.

Súčasťou štúdie bolo, že účastníci po identifikácii nepravidelného srdcového rytmu mali konzultáciu s lekárom a dostali elektrokardiogramovú (EKG) náplasť na ďalšie monitorovanie.

Apple Heart Study ukázala, že 0,5 % zo zúčastnených ľudí má nepravidelný srdcový tep, čo môže byť predzvesťou mozgovej porážky.

Za nepravidelným krvným tepom sa môže skrývať viacero závažných diagnóz, napríklad fibrilácia predsiení srdca. Toto ochorenie je nebezpečné aj preto, že až tretina pacientov o svojej arytmii netuší. Pri fibrilácii srdce nepumpuje krv ako má, len sa chveje.

Pozrite si

Inteligentné hodinky: Sú ako naše ženy, čoraz krajšie a múdrejšie

Výsledky Apple Heart Study, najväčšej štúdie svojho druhu, boli prezentované 16. marca na 68. výročnom vedeckom zasadnutí a výstave American College of Cardiology v New Orleans.

Každý účastník musel mať Apple Watch (1, 2 alebo 3 série) a iPhone. Apple Watch Series 4, ktoré dokážu merať EKG, už neboli súčasťou výskumu, pretože sa začali predávať neskôr. Aplikácia Apple Heart Study prerušovane kontrolovala pulzný snímač tepovej frekvencie na meranie nepravidelného pulzu.

Zdroj | Apple

Ďalšie zistenia štúdie môžeme zhrnúť do týchto bodov:

  • Porovnania medzi nepravidelným srdcovým tepom na Apple Watch a simultánnymi údajmi z EKG náplasti ukázali, že algoritmus detekcie pulzov má 71 % pozitívnu prediktívnu hodnotu.
  • Pri 34 % účastníkov, ktorí dostávali notifikácie o nepravidelnom tepe srdca a následne kontrolovali výsledky záznamov z náplasti EKG v priebehu týždňa sa zistilo, že majú atriálnu fibriláciu. Pretože atriálna fibrilácia je prerušovaný stav, nebolo prekvapujúce, že sa pri ďalšom sledovaní EKG náplasti fibrilácia nespozorovala.
  • 58 % tých, ktorí dostávali notifikácie o nepravidelnom tepe srdca, vyhľadali lekársku pomoc.

„Dúfame, že spotrebitelia budú aj naďalej získavať užitočné a praktické informácie o svojom zdraví srdca prostredníctvom služby Apple Watch,“ povedal Jeff Williams, prevádzkový riaditeľ Apple. „Sme hrdí na to, že spolupracujeme so Stanford Medicine, pretože vykonávajú tento dôležitý výskum a tešia sa na ďalšie informácie o vplyve spoločnosti Apple Watch na lekársku komunitu.“

Pozrite si

Viete, ako si zvýšiť výdrž Apple Watch takmer o 30 hodín?

Výskumníci zo Stanford Medicine dostávali do rúk síce informácie od majiteľov Apple Watch, ale ich výskum sa dá aplikovať aj na inteligentné hodinky od iných výrobcov, ktoré majú funkciu merania srdcového tepu.

Zároveň to môže byť dobrým dôvodom na kúpu smartwatch aj pre tých používateľov, ktorí by ich na tréningy a športové aktivity nevyužili. Zdravie sa totiž dotýka každého z nás.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.