Reklama

Apple priznalo, že nevie vyrobiť dobrú klávesnicu do MacBookov

Richard Pliešovský

Dôkaz, že aj výrobca prémiových zariadení nevie vyriešiť jeden konštrukčný problém už skoro štyri roky nie je dôvodom na škodoradosť, ale skôr na zamyslenie.

V roku 2015 predstavilo Apple v novom 12-palcovom MacBooku klávesnicu s tzv. motýlikovou technológiou. Inovácia spočívala v tom, že jednotlivé klávesy držal nad kontaktnou plochou jediný mechanizmus podobný motýlím krídlam.

Zdroj | Apple

Štandardne sa v klávesniciach na notebookoch používa technológia scissor, teda nožničkový mechanizmus. Apple vďaka svojmu novému konštrukčnému riešeniu znížilo hrúbku klávesnice o 40 % čo pomohlo k zmene dizajnu a zoštíhleniu celého MacBooku.

Pozrite si

Apple MacBook Pro 15 mid 2018 – poriadne predražené delo

Prvé problémy sa ukázali s príchodom modelov MacBook Pro v roku 2016. Odvtedy Apple upravilo dizajn klávesnice dvakrát. Tretia generácia dostala novú silikónovú membránu. Okrem nižšej úrovne hluku ju mala chrániť pred nečistotami, ktoré sa zvyknú pod ňu dostať a spôsobiť nefunkčnosť niektorých kláves. Ako ukázala prax, ani ona nedokázala odstrániť problémy s poruchovými klávesmi.

Zdroj | iFixit

Stačí naozaj len drobná nečistota, často iba zrnko prachu a kláves prestane fungovať. Vzhľadom na to, ako sú klávesy uchytené, nedajú sa jednoducho rozobrať a vyčistiť. Jedinú možnú pomoc dokáže zabezpečiť servisné stredisko. To však tento úkon neuznávalo v rámci záručnej opravy.

Reakcia Apple? Používateľom odkázalo, že nemajú nad notebookmi jesť, v prípade nefunkčnej klávesnice ju majú vyčistiť stlačeným vzduchom.

Pozrite si

Tím iFixit sa pozrel na kĺb novej klávesnici MacBooku Pro

Až minulý rok Apple spustilo pre prvú a druhú generáciu výmenný program. Posledná generácia v ňom nie je zahrnutá zrejme preto, že notebooky sú ešte v záruke a v prípade problémov náklady na opravu hradí výrobca.

„Uvedomujeme si, že menší počet používateľov má problémy s butterfly klávesnicou tretej generácie a je nám to veľmi ľúto. Veľká väčšina majiteľov MacBookov však má s novou klávesnicou dobré skúsenosti,“ zhodnotil situáciu Peter Stern z Apple v svojom e-maile.

Diplomatické vyjadrenie v bežnej reči znamená iba to, že napriek veľkému úsiliu bude musieť Apple v nasledujúcich rokoch (možno len mesiacoch) nahradiť motýlikovú konštrukciu niečim iným.

Technologický pokrok a miniaturizácia idú ruka v ruke. Niektoré komponenty sa však donekonečna nedajú zmenšovať, hlavne ak ide o mechanické časti. Problém s butterfly klávesnicou je presne takým príkladom. Kto si to nemyslí, nech sa opýta akéhokoľvek majiteľa, ktorému nefunguje niekoľko písmen – vymenil by svoj dizajnovo vydarený kus za iný, fungujúci, no o pár milimetrov hrubší model?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.