Reklama

Apple pred 37 rokmi predstavil svoj prvý Macintosh

prvý Mac
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
prvý Mac
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Rok 1984 nebol len rokom, v ktorom sa odohrával dej legendárneho románu od Georgea Orwella, ale aj rokom, v ktorom bol predstavený nový počítač od Apple. Dnes je tomu presne 37 rokov.

24. januára 1984 dostal svet zaujímavý darček. Na výročnom stretnutí akcionárov ho neukázal nikto iný, ako Steve Jobs. Macintosh bol vybavený 9-palcovým čiernobielym displejom, 8 MHz procesorom Motorola 68000, 128 kB RAM, 3,5-palcovou disketovou mechanikou.

Počítač stál 2 495 dolárov a mal 7,71 kg. V inzercii sa uvádzal ako počítač s textovým editorom (MacWrite), programom na kreslenie (MacPaint) s klávesnicou a myšou.

Zdroj | Google

Jobs na podujatí pre akcionárov vytiahol Macinsoth z brašne a zapol ho. Po krátkej prezentácii počítač na užasnutých investorov prehovoril strojovým hlasom: „Dobrý deň, som Macinstosh…“

Viete, že…

v čase uvedenia na trh bol Macintosh považovaný za posledný pokus Apple o prekonanie dominancie IMB na trhu s osobnými počítačmi? Dnes už IBM nie je konkurentom pre Apple, divíziu osobných počítačov predal v roku 2000 spoločnosti Lenovo.

Aj keď bola cena Macintosha veľmi vysoká (dnes by to bolo viac ako 6 000 dolárov), do mája 1984 sa ho predalo 70 000. Reklama, ktorá sa premietala počas Super Bowl dnes patrí do učebníc marketingových kampaní.

Macintosh bol osobný počítač, ktorý spopularizoval grafické rozhranie. Vtedy šlo doslova o revolúciu v počítačovom svete, väčšina vtedajších operačných systémov dokázala pracovať len s príkazovým riadkom.

Macintosh sa začal vyvíjať už v roku 1979. Jef Raskin chcel priniesť na trh počítač s ľahkým ovládaním a cenou, ktorá nebude astronomicky vysoká. Prijal Burrella Smitha, ktorý skonštruoval základnú dosku pre Macintosh a jej dizajn používal menej čipov, ako Lisa, počítač určený pre biznis sféru.

Zdroj | Apple

Inovatívny dizajn upútal Steva Jobsa. Ten si uvedomil, že Macintosh má väčší potenciál ako Lisa a v roku 1981 prebral zodpovednosť za projekt. Jef Raskin o rok neskôr odišiel z  Apple.

Grafické rozhranie získal Jobsov tím vďaka spoločnosti Xerox. Mnoho vývojárov však považovalo Macintosh ako priveľkú zmenu a odmietalo prepísať programy pre grafické rozhranie. Počítač posmešne označovali ako hračkársky.

Aj tento článok vznikol vďaka nadaniu a práci spomínaných ľudí na pravnukovi Macintoshu, iMacu.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.