Reklama

Apple posiela Intel do minulosti, ARM procesory bude mať aj v počítačoch

Zdroj | Apple
Števo Porubský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Tim Cook, CEO spoločnosti Apple, počas keynote na WWDC 2020 potvrdil, čo sa očakávalo už mesiace – Intel nebude jeho hlavný dodávateľ procesorov. Po dlhých rokoch tak Apple skončí s architektúrou x86 a prejde na architektúru ARM aj vo svojich počítačoch. ARM totiž využíva v smartfónoch a tabletoch už dlhé roky.

Zdroj | Apple

Architektúru ARM mnohí označujú za architektúru budúcnosti. Zjavne si to myslí aj gigant ako Apple a počas WWDC 2020 oznámil obrovskú novinku – zanechanie architektúry x86 a prechod na ARM. Projekt nesie názov Apple Silicon. Naposledy sa podobná udalosť stala pred 14 rokmi, kedy Apple prešiel z PowerPC na x86 od Intelu.

Obrovskou výhodou pre Apple je ale fakt, že procesory postavené na ARM si bude vyvíjať vo vlastnej réžii, tak ako to robí s procesormi pre smartfóny a tablety. Tie sa osvedčili ako extrémne výkonné a kvalitné, nie je tak problém vysoký výkon dostať aj pre náročnejšie zariadenia ako počítače.

Iným veľkým plusom má byť spotreba, ktorá by mala byť nižšia ako pri súčasnej x86 architektúre. Vlastné procesory majú byť aj poriadne výkonné. Otázne zatiaľ ostáva, či ARM bude aj v top-end modeloch ako Mac Pro a podobných výkonných delách, no vzhľadom na to, že aktuálne najvýkonnejší superpočítač sveta je postavený na ARM, časom Apple ponúkne extrémne výkony hodné profesionálnych strojov.

Čipy Apple Silicon budú disponovať nie len samotným procesorom, ale aj grafickým čipom, ovládačom pre SSD disky, podporou pre displeje, DRAM pamäťou, ale aj podporou mobilných sietí či umelej inteligencie ako Neural Engine. SoC majú byť všetko v jednom, vlastnom a čo najlepšom.

Do konca roka sa vraj dočkáme iba jediného počítača s ARM procesorom. Predpokladáme, že pôjde o notebook pre menej náročných, možno upgrade pre MacBook Air či malý MacBook 13. A možno to bude Mac Mini.

Zdroj | Apple

Aktuálne totiž Apple vytvoril testovací ARM počítač pre vývojárov osadený v šasi z Apple Mac Mini. Ten využíva procesor Apple A12Z Bionic, ktorý môžete nájsť v Apple iPad Pro. Sekunduje mu 16 GB RAM a 512 GB SSD disk. Na disku už bude najnovší Apple macOS Big Sur, hoci ako dev beta, a vynovený Xcode 12 pre vvývojárov.

Pozrite si

Apple predstavil nový macOS. Volá sa Big Sur a prináša množstvo zmien

Tento počítač je vytvorený výhradne pre vývojárov, ktorí si ho však musia kúpiť za 500 USD formou Univversal App Quick Start Programu, no po skončení musia počítač vrátiť. Vývojári totiž budú musieť svoje aplikácie „prepísať“ pre ARM architektúru. Výhodou je, že mnohé veľké spoločnosti už majú s ARM skúsenosti zo sveta smartfónov, takže pretvoriť aplikácie aj pre nový macOS 11 nebude taký problém. Tí ostatní budú môcť nejaký čas využívať emulátor Rosetta 2.

Zdroj | Apple

Výhodou počítačov s Apple Silicon procesormi bude aj to, že na nich budú môcť pohodlne fungovať aj aplikácie pre iOS a iPadOS. To je jedna z ďalších obrovských výhod a uzatvorenia celého ekosystému od Apple. S jednou appkou bude možné pracovať na všetkých zariadeniach s logom nahryznutého jablka.

Pozrite si

14 najlepších noviniek, ktoré prináša nový iOS 14

Tim Cook potvrdil, že kompletný prechod na ARM architektúru by mal trvať 2 roky. Ktovie, či sa k podobnému kroku odhodlajú aj nejakí ďalší svetoví výrobcovia počítačov.

Pozitívnym krokom je však to, že Apple bude ešte vraj dlhé roky podporovať svoje zariadenia s Intel procesormi. Nemalo by sa tak stať, že tohtoročný Mac o pár rokov neaktualizujete kvôli tomu, že je postavený ešte na architektúre x86.

Zdroj | Apple
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.