Ak sa naplnia tieto predpovede, Intel utrpí citeľný úder nielen vo forme poklesu finančných ziskov, ale aj prestíže.
Intel sa dlho spamätával zo šoku, keď odmietol dodávať svoje procesory pre iPhony a tie, ako vieme, mali fenomenálny úspech. Na začiatku tohoto roku sa prevalil zase škandál s bezpečnostnou chybou, ktorá umožní dostať sa k citlivým údajom uloženým hlboko v operačnom systéme. Intel pravdepodobne vynechal pri vývoji bezpečnostné overovanie každej predpokladanej operácie, pričom náprava tohto problému, ktorý sa dotýka počítačov so systémami Windows, Linux aj Mac OS, znížila ich výkon.
Spoločnosť Apple si veľmi zakladá na bezpečnosti dát svojich zákazníkov – a zrejme aj toto bol jedným z dôvodov, prečo chce do svojich Macov montovať vlastné čipy. Ak všetko pôjde podľa plánov, vlastné čipy už môžu mať Macy vyrobené v roku 2020.
Projekt menom Kalamata má byť súčasťou snahy Apple, aby počítače Mac fungovali spoločne s iPhonmi a iPadmi. Apple už teraz navrhuje svoje vlastné čipy série A, ktoré nájdeme v iPhonoch a iPadoch.
Používaním vlastných čipov dovolí Apple lepšie a pevnejšie integrovať nový hardvér a softvér, čo by mohlo mať za následok napríklad lepšiu výdrž batérie v prenosných zariadeniach.
Apple už teraz používa na MacBookoch Pro a iMacoch Pro vlastné čipy T1 a T2, ďalšie koprocesory plánuje integrovať do Macov tento rok.
Firma Apple robí všetko pre to, aby znížila závislosť na každom veľkom dodávateľovi kľúčových komponentov. Tak ako jej pri Samsungu prekážal jeho monopol na OLED displeje (tento rok ich bude dodávať aj LG), Intel nie je výnimkou. Apple má tiež v pláne vyvíjať modemové čipy, ktoré mu teraz dodávajú Intel s Qualcommom.
Apple generuje Intelu približne päť percent ročných príjmov. Niet sa čo diviť, že po oznámení plánov na výrobu vlastných čipov, išli akcie Intelu dole až o 9,2 percenta.