Reklama

Apple iPhone XS Max - placka s cenou ojazdeného auta

Marek Šimunek
97 %
Priznám sa, že na nový iPhone XS Max som sa naozaj tešil. Apple iPhone X bol super, len ako dlhoročnému používateľovi Plus modelov mi prišiel jednoducho malý. XS Max sa teda javil ako ideálny smartfón, veď na ploche „pluskového“ iPhonu ponúka doposiaľ ten najväčší displej, aký ste na iPhone mohli nájsť. Otázka ale znie, stačí mu to?

Výhody

  • povrch sa menej šmýka
  • nádherný veľký displej
  • vylepšené stereo reproduktory

Nevýhody

  • chudobné balenie bez rýchlonabíjačky
  • zatiaľ veľké množstvo neoptimalizovaných aplikácií
  • chýba nočný režim fotoaparátu

Ak sledujete predstavovanie nových iPhonov už nejakú dobu, určite ste si všimli, že iPhonov s prívlastkom „S“ sme sa mali dočkať už minulý rok. Namiesto toho ich Apple preskočil a rovno nám priniesol iPhone 8 a následnej aj úplne nový iPhone X. Ten sa teší veľkému úspechu a predstavuje pohľad na smartfóny budúcnosti v podaní kalifornskej spoločnosti.

Tento rok teda prišiel ten správny čas na iPhony XS. Nejedná sa teda doslova o novú generáciu, ale skôr evolúciu modelov, ktoré boli predstavené minulý rok. V podstate je to aj odpoveď na pomerne časté pripomienky ľudí k tomu, že Apple v nových iPhonoch XS nepriniesol dosť noviniek.

Pozrite si

Malý Apple iPhone Xs má aj väčšieho súrodenca iPhone Xs Max

Ešte predtým, ako sa dostanem k novému iPhonu XS Max, musím povedať, že nechápem, prečo, alebo skôr, ako sa Apple dopracoval k takémuto označeniu. Názov Apple iPhone XS Max považujem za to najhoršie meno pre smartfón Apple, aké tu kedy bolo. Chápem, že v angličtine to neznie až tak zle „iPhone ten es max“, ale aj tak sa nedokážem ubrániť tomu, že označenie nových smartfónov je v prípade tohto kúsku krokom vedľa. Jednoducho sa mohli páni v Apple zamyslieť o trošku viac.

Stále chudobné balenie?!

To by hádam ani nebol Apple, ak by si okrem vysokej ceny svojho smartfónu nevypýtal navyše peniaze za rôzne doplnky. Nový Apple iPhone XS Max totiž ponúka rýchle nabíjanie. V balení však stále nájdete tú najjednoduchšiu nabíjačku, s ktorou vám nabitie prázdnej batérie bude trvať takmer tri hodiny.

Rovnaká je aj situácia s adaptérom na 3,5 mm audio konektor. Kým v minulých modeloch bol súčasťou balenia, pri iPhone XS / XS Max si budete musieť za neho priplatiť. Nie je to síce položka, ktorá vás zruinuje, ale aj tak.

https://youtu.be/l96MQKwwHOE

Za zapožičanie zariadenia na test by som sa chcel v prvom rade poďakovať operátorovi Telekom, ktorý nám na test zapožičal nový iPhone XS Max v zlatej farbe. Tá je jedným z najviditeľnejších rozdielov od minuloročných modelov a nové iPhony tak môžete kúpiť v troch farbách namiesto doposiaľ dostupných dvoch.

Teda zlatá, ako zlatá. Apple ju tak označuje, ale v skutočnosti je zlatý len rám okolo smartfónu. Prednú stranu zaberá takmer celú displej, takže je samozrejme čierna a zadná sklenená časť má pri určitom dopade svetla nádych do rúžovej.

Už tak ľahko nevypadne

Čo sa mi však v prípade nového iPhonu naozaj páči, je upravený povrch, na ktorom ako keby bola nanesená nejaká nano vrstva. Kým iPhone X som doslova nevedel používať ani minútu bez obalu, keďže sa neskutočne šmýkal, v prípade XS Max som si ho rád užíval „nahého“.

Pozrite si

Apple iPhone X – Aj malý šašo zahrá veľké divadlo

Apple zjavne popracoval ešte trošku viac na materiáloch a tak je používanie iPhonu XS Max o niečo príjemnejšie. Samozrejme ostáva ten pocit, že v ruke držíte skutočne prémiové zariadenie, ale úchop je podstatne istejší a pri používaní nemáte pocit, že by vám mohol smartfón kedykoľvek vypadnúť z ruky. Vzhľadom na cenu smartfónu, ktorá s najvyššou dostupnou kapacitou atakuje hranicu ceny ojazdeného auta, by som však použitie obalu určite odporúčal.

Apple síce tvrdí, že sklo použité na prednej a zadnej strane je najodolnejším sklom, aké kedy použili na svojich smartfónoch, no aj napriek tomu sa po pár týždňoch používania objavia drobné škrabance. Nehovoriac o tom, že pri páde sa sklo rozbije podstatne skôr, ako kov, alebo plast.

Milujem ten displej

Ďalším nemalým rozdielom Apple iPhone XS Max oproti minuloročnému modelu iPhone X je samozrejme veľkosť. Na ploche, ktorej pôdorys je takmer rovnaký, ako v prípade minulých Plus modelov teraz dostanete displej s uhlopriečkou 6,5″. Je to proste obrovská placka, ktorej prednú časť nezaberá nič, okrem displeja.

Teda displeja a toho dnes už tak známeho výrezu. Áno, ten ostal. Sám sa však veľmi smejem tým „hejterským“ komentárom z minulého roka o tom, aký to je dizajnový prehrešok a ako hrozne to vyzerá. Pozrite sa sami koľko top smartfónov súčasnosti má rovnaký, alebo ešte väčší výrez?

Práve väčší displej bude pre väčšinu používateľov hlavným dôvodom prečo si vybrať XS Max a nie menšieho nástupcu iPhonu X. Rovnako som na tom aj ja. Tá plocha mi na X-ku chýbala a keďže píšem na telefóne veľa textov, sú mi bližšie smartfóny s väčším displejom, kde je písanie aj iné činnosti jednoducho pohodlnejšie.

Displej musím pochváliť, ostatne nič iné som ani nečakal. Podanie farieb, viditeľnosť na priamom slnku, rozlíšenie sú jednoducho jednotkou v triede. Iné by som ani nečakal. Ak si raz pustíte film na takto veľkom displeji, zamilujete si ho.

Používanie iPhonu s takto veľkým displejom má však aj svoje nevýhody. Hlavnú prináša samotný operačný systém iOS 12. Ovládacie centrum totiž vyvoláte potiahnutím z pravého horného rohu. V prípade iPhonu XS Max je to doslova gymnastický výkon. Na to, že by ste to zvládli jednou rukou rovno zabudnite.

Druhou je choroba vývojárov aplikácií. Keďže iPhone XS Max prináša nové rozlíšenie, na ktoré zatiaľ nie sú prispôsobené všetky aplikácie. Niektoré aplikácie tak budú podobne, ako keď bol predstavený iPhone 6 Plus, jednoducho zväčšené. iOS 12 ich automaticky roztiahne. Používať sa v tomto režime dajú, ale nevyzerá to ani zďaleka tak dobre. Navyše sa roztiahne aj systémová klávesnica, takže pri písaní budete robiť pár preklepov navyše.

Samozrejme tento problém sa postupom času odstráni, keďže vývojári aplikácie postupne upravia tak, aby podporovali plnohodnotne rozlíšenie nového iPhone XS Max. Aktuálne to však je drobným estetickým a niekedy aj funkčným nedostatkom. Navyše aj dnes nájdete množstvo aplikácií, ktoré ešte stále nie sú prispôsobené na väčšie displeje iPhonov.

Ak ste na iPhone 8 Plus využívali otočenie obrazovky naležato, v prípade XS Max tak nie je. Všeobecne mi príde, že Apple v jeho prípade veľmi málo využíva potenciál veľkej plochy displeja, čo je škoda. Niektoré vstavané aplikácie síce vedia po otočení využiť priestor, ale všeobecne sa dá hovoriť skôr o jeho mrhaní.

Pozrite si

iPhone Xs už aj na Slovensku. Vieme, kde ho kúpite najlacnejšie

Základom teda ostáva, že ak ste čakali na iPhone s väčším displejom a dizajnom „desiny“, choďte do „Maxa“. Ten displej je úžasný a tak filmy, ako aj hry vás na ňom jednoducho dostanú. Nečakajte však vo väčšine prípadov lepšie využitie displeja, alebo prvky navyše. To sa zatiaľ nekoná.

Inak je dizajn v podstate rovnaký, ako v prípade iPhonu X. Pozorné oko si však všimne nové rozmiestnenia antén, takže spodná strana nie je symetrická, ako tomu bolo doposiaľ. Taká drobnosť, ale detailista si to všimne.

Odomykanie smartfónu má na starosti už druhá generácia Face ID. Samotné odomknutie je teda v skutku o niečo rýchlejšie, ale stále sa svojou rýchlosťou nemôže rovnať s Touch ID. Problémovým ostáva najmä odomykanie smartfónu v nezvyčajných polohách, ako je napríklad ráno v posteli, alebo zboku.

Tu sa stále občas stane, že sa iPhone jednoducho neodomkne. Našťastie nový iOS 12 prináša aspoň možnosť pridania dvojice tvárí. Vaša manželka tak napríklad nebude musieť neustále zadávať dlhý kód, aby si pozrela posledné fotky vášho drobca.

Výkonu má na rozdávanie

Hádam nikto nepochyboval o tom, že Apple v prípade nových iPhonov vylepší aj hardvér. Apple iPhone XS Max tak používa nový procesor A12 Bionic. Osobne sa mi však zdá, že rozprávať o kapacite RAM a výkone je v prípade iPhonov zbytočné.

Podstatná je informácia, že ak si teraz iPhone XS Max kúpite budete mať smartfón s dostatkom výkonu na niekoľko rokov dopredu. Samozrejme je spustenie niektorých aplikácií zas o niečo rýchlejšie, rovnako, ako je rýchlejší export a procesing videí. Pri bežnom používaní však nejako oproti minuloročnému modelu nárast rýchlosti badať nebudete.

Veľkou novinkou procesoru je však Neural Engine, teda dedikovaná časť pre strojové učenie, ktorá po novom dokáže spracovať podstatne viac požiadaviek, ako tomu bolo v predchádzajúcich modeloch. Zatiaľ však nie je okrem niekoľkých AR aplikácií príliš veľké využitie pre túto technológiu.

Pri dennom používaní však určite oceníte technológiu, ktorou bol procesor vyrobený. Apple A12 Bionic je totiž vyrábaný 7 nm technológiou, ktorá má priaznivý vplyv nielen na výkon samotný, ale hlavne na spotrebu energie. Čo sa výdrže týka, tak XS Max ponúka skutočne veľmi dobrú výdrž na jedno nabitie.

Bez problémov sa dostanete cez jeden deň a pri skutočne aktívnom používaní na úrovni jedného dňa. Celkovo tak s porovnaním XS Max a X dosiahnete ešte lepšej výdrže, ako 90 minút navyše, ktoré proklamuje Apple.

Čo však mňa osobne veľmi hnevá je stále absencia rýchlej nabíjačky v balení. S tou dodávanou vám bude nabíjanie trvať takmer tri hodiny a to je skutočne veľa. Samozrejme môžete nabíjať cez noc, prípadne v aute a podobne, ale rýchlejšie nabíjanie by som určite nielen ja privítal.

Navonok rovnaké fotoaparáty

Samozrejme ako sa na poriadnu „eskovú“ verziu iPhonov patrí Apple nevynechal ani aktualizáciu fotoaparátov. Začal by som prednou kamerou, ktorá má úplne rovnaké rozlíšenie ako iPhone X, teda 7 Mpx a ponúka možnosť natáčania Full HD videa. Samozrejme vďaka podpore systému TrueDepth podporuje portréty režim.

Ten síce od svojho prvého predstavenia na iPhone X prešiel už poriadny kus cesty a fotoaparát v iPhone XS Max ponúka podstatne lepšie výsledky, no stále si dovolím povedať, že je ďaleko od toho, čo ponúkajú zrkadlovky. Je to logické, keďže senzor je podstatne menší a rozostrenie je vytvárané softvérovo.

Vždy teda závisí od toho v akom svetle sa fotíte a najmä od osoby, ktorá sa fotí. V mojom prípade nebránia fotoaparátu žiadne vlasy, keďže ich nemám a tak si kamera často poradila veľmi dobre. Orezanie bolo pomerne presné a až na niekoľko momentov, keď som mal okuliare som bol s výsledkom spokojný. Problémom je však slabšie svetlo.

Tu vidieť, že fotoaparát sa už viac snaží o odstránenie šumu. Výsledok už poznáme ako BeatyGate, teda umelé dokrášlenie selfie fotografie, s ktorým prišli nové iPhony. Je to tak, iPhone XS Max v dobe testu umelo prikrášľuje (vyhladí) pokožku na selfie fotografii. Apple by mal priniesť aktualizáciu iOS, ktorá tento problém odstráni. Takže ak ste selfie maniakom, môžete si na týchto fotografiách pripadať o niečo krajší, ako v skutočnosti ste.

Pozrite si

iPhone Xs vs. 10-tisícový Canon C200, výsledok vás prekvapí

Zmien sa však dočkala aj dvojica hlavných fotoaparátov. Stále sa jedná o kombináciu 12 Mpx širokouhlého snímača a 12 Mpx telefoto snímača, ktorý poskytne 2x optický zoom. Avšak práve spomínaný širokouhlý snímač je väčší, teda jednotlivé body na ňom sú väčšie. Rovnako sa zdvojnásobil počet ostriacich bodov.

Ak si k tomu pripočítame technológiu Smart HDR, ktorá do jednej fotografie kombinuje hneď niekoľko fotografií s rôznou expozíciou a pomocou nového obrazového procesora vytvorí fotografiu, kde sú rovnako dobre viditeľné tmavé časti, ako aj tie svetlé. Ak by som mal výsledok porovnať s konkurenciou, iPhone XR Max sa snaží o maximálne vyrovnanie scény, takže všetky objekty na fotke sú dobre osvetlené.

Veľkou výhodou je, že pri fotografovaní sa vám nestane, že by sa snímka vytvorila až pár sekúnd potom, ako stlačíte spúšť. Je totiž vytvorená okamžite, ako otvoríte aplikáciu fotoaparát. To isté platí aj v prípade portrétneho režimu. Kým na predchádzajúcich modeloch bolo citeľné drobné zdržanie, v prípade iPhonu XS Max, je vytvorenie portrétu doslova okamžité.

Navyše poteší aj možnosť upravenia rozmazania fotografie až potom, ako vytvoríte samotnú fotografiu. Aj keď posuvný prvok indikuje zmenu clony, nesmieme zabúdať, že sa jedná len o softvérovú funkciu, ktorá samozrejme má podobne ako v prípade prednej kamery svoje limity.

Výsledkom je to, že iPhone XS Max dokáže vytvoriť podstatne lepšie fotografie ako iPhone X. Samotné fotky sú podstatne svetlejšie a s väčšími detailmi v tmavých častiach. Čo mne osobne prekážalo asi najviac a to už od uvedenia iPhone X je vyváženie bielej. Podobne ako iné predchádzajúce modely má aj iPhone XS Max tendenciu ťahať farby do teplých odtieňov. Vo väčšine fotografií tak musím následne upraviť vyváženie bielej. Je to však len môj subjektívny pohľad a niekomu môžu fotografie produkované iPhonom XS Max vyhovovať.

To isté platí aj v prípade nočných fotografií, kde je podstatne menej šumu a viac detailov. Úprimne však iPhonu stále chýba špecifický nočný režim fotografie, ktorý napríklad nájdeme v top modeloch od Huawei. Možno sa ho dočkáme niekedy v budúcnosti, keďže samotný procesor A12 Bionic ako aj obrazový procesor majú viac ako dostatok výpočtového potenciálu na to, aby boli schopné produkovať ešte lepšie nočné fotografie. Zatiaľ na podobné „fičúrky“, ako je niekoľkosekundová expozícia z ruky budeme musieť zabudnúť.

Ak by som si mal vybrať jeden smartfón, pomocou ktorého by som chcel natáčať videá, bol by to určite iPhone. A nový iPhone XS Max nie je v tomto smere výnimkou. Jednoducho stále platí, že to jeden z najlepších smartfónov na natáčanie videa.

Už doposiaľ som sa vždy mohol spoľahnúť na to, že ak som rýchlo potreboval natočiť krátke video, kde nebolo potrebné pracovať príliš s hĺbkou ostrosti, iPhone to splnil na jednotku. V novom iPhone XS Max Apple ešte na videu trochu popracoval. Nové sú stabilizačné algoritmy zadných kamier, takže obraz je ešte lepšie stabilizovaný. Navyše iPhone XS Max konečne natáča stereo zvuk.

Apple však popracoval aj na stabilizácii prednej kamery, takže sa novinka môže stať núdzovým videoblogovacím náradím. Zabudnúť však nesmiete na to, že predná kamera stále natáča maximálne Full HD video. Aj napriek tomu však stále patrí iPhone XS Max k top telefónom pre vytváranie videí.

Spočítané a podčiarknuté, vylepšenia fotoaparátov na iPhone XS Max z neho ani zďaleka nerobia smartfón s najlepším fotoaparátom na trhu. Pravdou však ostáva, že podobne, ako predchádzajúce modely Apple, má aj iPhone XS Max na to, aby sa stal jedným z najpoužívanejších zariadení pre vytváranie fotografií a videí.

iOS 12 a drobnosti, ktoré potešia

Po nie príliš dobrých skúsenostiach s minuloročným systémom iOS 11 prichádza s novými iPhonmi iOS 12, ktorý považujem osobne za jeden z najlepších systémov, aké Apple kedy vydal. Novinky, ktoré systém prináša sme predstavili už v niekoľkých článkoch. Celkovo sa jedná o systém, ktorý je podstatne stabilnejší, ako tomu bolo v iOS 11 a doslova prinavrátil život aj starším iPhonom.

Okrem toho však prináša iPhone XS Max aj niekoľko vylepšení, ktoré určite pri jeho používaní potešia. Patrí sem napríklad vylepšenie stereo reproduktorov. Apple iPhone XS Max je skutočne o niečo hlasnejší ako predchodca a hlavne si všimnete, že jeho zvuk je vyváženejší. Horný reproduktor tak nie je len doplnkom toho spodného, ale podstatne viac sa približuje k zážitku stereo zvuku.

Apple iPhone XS Max prináša ako prvý iPhone v histórii aj podporu pre dve SIM karty. Bohužiaľ to by nebol Apple, ak by to nevyriešil tak trochu šalamúnsky. Namiesto jednoduchého riešenia v podobe duálneho slotu (ten je mimochodom dostupný na čínskom trhu) pridal podporu eSIM. Aktuálne si však túto technológiu na našom trhu neužijeme, keďže chýba podpora zo strany operátorov. Verím však, že sa to čoskoro zmení.

Vylepšenia sa tiež dočkala odolnosť nového iPhonu XS Max. Kým iPhone X spĺňal IP 67, nový iPhone XS Max spĺňa IP 68. V konečnom dôsledku to znamená, že vydrží pod vodou pol hodinu v hĺbke dvoch metrov. Navyše by mal byť o niečo viac odolnejší aj voči prachu.

Verdikt

Tak ako, je nový iPhone XS Max lepší ako iPhone X? Oplatí sa výmena minuloročného modelu? Ak ste spokojnými majiteľmi iPhonu X, určite nie je potrebné meniť ho za iPhone XS Max. Jednoducho jeho prínos oproti minuloročnému modelu nie je až tak veľký. Jediným prípadom, kedy by som vám upgrade odporučil je ten, ak sa vám zdá iPhone X príliš malý. To je koniec koncov aj môj prípad.

iPhone XS Max totiž prináša podstatne väčší a najmä širší displej, čo oceníte ak na smartfóne píšete veľa textov. Vylepšenia fotoaparátu, vyššia odolnosť, výdrž, lepšie stereo reproduktory a mierne upravený povrch sú už len čerešničkou na torte. To, či prehltnete jeho cenu nechám už na vás.

Nový Apple iPhone XS Max 2 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.