- #Aplikácie a hry
- 3 min.
- 6.5.2020
Apple a Google ukázali, ako budú fungovať aplikácie pre boj s COVID-19
Po prvotných teoretických informáciách o fungovaní softvéru pre sledovanie stretnutí osôb s ochorením COVID-19 sa spoločnosti Apple a Google dostávajú do fázy jeho testovania. Najnovšie ukazujú, ako budú vyzerať nastavenia a fungovať aplikácie pre Android a iOS, o ktorých vývoj sa postarajú štáty a zdravotnícke organizácie.
Spoločnosti Apple a Google aktuálne pracujú na softvérovom základe, ktorý zabezpečí spoluprácu operačných systémov iOS a Android cez technológiu Bluetooth. Zariadenia si budú môcť bezdrôtovo pomocou tejto technológie vzájomne vymieňať anonymné identifikátory, ktoré slúžia na označenie pacientov s pozitívnym testovaním na ochorenie COVID-19.
Technologické spoločnosti sa v tomto prípade postarajú iba o implementáciu komunikačného softvéru do mobilných operačných systémov a o základné nástroje pre vývojárov sledovacích aplikácií. O vývoj samotných aplikácií pre sledovanie stretnutí pozitívne testovaných osôb s ich okolím sa postarajú jednotlivé štáty a zdravotnícke organizácie. Spoločnosti pre ne vydali zdrojový kód referenčných aplikácií pre Android a iOS, od ktorého sa môžu vývojári následne odraziť.
Aplikácie by mali na úvodných obrazovkách oboznámiť používateľov s účelom sledovania stretnutí osôb, resp. zariadení cez Bluetooth aj s možnosťou výberu, či sa do tohto sledovania chcú zapojiť. Aplikácie si musia od používateľa vypýtať povolenie na zdieľanie anonymného identifikátora, s čím je priamo spojené aj povolenie pre zasielanie notifikácií pri nájdení zhody.
Referenčná aplikácia tiež ukazuje, ako by mal vyzerať proces párovania anonmyného identifikátora získaného testovaním na COVID-19 s aplikáciou, resp. konkrétnym zariadením. Aplikácia by mala používateľovi vysvetliť, ako zdieľanie identifikátora funguje a prečo by ho mal do aplikácie pridať.
Softvérový základ pre boj s novým koronavírusom dostane aj svoje miesto v systémových nastaveniach. Používatelia budú môcť ovládať notifikácie, uloženie identifikátora a kontrolovať prístup zariadenia k verejnej databáze pozitívne testovaných v novej časti nastavení.
V prípade Androidu budú tieto nastavenia umiestnené v kategórii služieb Google, zatiaľ čo na iOS budú umiestnené v časti Súkromie. Používatelia budú môcť tiež skontrolovať, ktoré aplikácie s týmito dátami na zariadení pracujú. Z dôvodu ochrany súkromia používateľov by však malo ísť iba o oficiálne štátne a zdravotnícke aplikácie, ktoré prešli kontrolou spoločností Apple a Google.
Obe spoločnosti v softvérovej dokumentácii pre vývojárov zdôrazňujú, aby od používateľov nežiadali povolenie o prístup k polohe zariadenia. Lokalizácia zariadení totiž nie je z dôvodu použitia technológie Bluetooth pre sledovanie stretnutí potrebná. Rovnakú žiadosť smerovala na vývojárov a technologické spoločnosti v minulosti už aj Európska komisia.
Google prinesie novú sledovaciu funkciu do operačného systému Android cez služby Google Play v priebehu mája. Zhruba v rovnakom čase by malo s kompatibilným softvérovým základom vydať Apple aj aktualizáciu iOS 13.5, ktorá je aktuálne vo fáze beta testovania.