Reklama

Vedeli ste, že existuje appka na výpočet pravdepodobnosti pádu lietadla?

Zdroj | Boeing
Richard Pliešovský
Zdroj | Boeing
Zdroj | Boeing

V nedeľu obletela svet hrozná správa o páde Boeingu v Etiópii. Medzi 157 obeťami sú aj štyria Slováci. Táto mimoriadne smutná správa opäť vyvoláva otázky o tom, aké bezpečné je vlastne lietanie a tiež či sa dá pádu zabrániť.

Nešťastie obrovských rozmerov sa stalo v nedeľu 10. marca 2019. Po tejto bolestivej udalosti sme sa v redakcii zamysleli, či nie je spôsob, ako aspoň trochu predvídať, eliminovať riziko pádu lietadla. 

Riešenie neexistuje, no jednou z možností je poučiť sa z minulosti a pozrieť si štatistiky bezpečnosti jednotlivých leteckých spoločnosti. Dnes už existuje aplikácia Am I Going Down?, ktorá je zatiaľ k dispozícii len pre systémy iOS.

Zdroj | Vanilla Pixel

Morbídna, ale reálna

Táto aplikácia je letová kalkulačka, ktorá dokáže po vložení údajov o ceste vypočítať pravdepodobnosť pádu lietadla. Je to pomerne morbídne, vývojári však tvrdia, že pracujú s reálnymi štatistickými leteckými údajmi a na základe nich vypočítajú pravdepodobnosť pádu lietadla.

Ďalším prínosom tejto appky je, že pomáha ľuďom prekonať panický strach z lietania. I keď si dosť dobre nevieme predstaviť, aká sila ich dostane do lietadla, ktoré má po výpočte v aplikácii vyššiu pravdepodobnosť pádu.

Stiahnuť aplikáciu

On-line sledovanie lietadiel

Zaujímavými aplikáciami a webovými stránkami sú tiež rôzne varianty letových radarov. Známa služba v podobe webovej stránky s podporou pre Android a iOS je Flightradar24. Používatelia môžu ľahko sledovať lety v reálnom čase a vedia si tak pozrieť, kde sa v súčasnosti nachádza lietadlo, v ktorom sedí člen ich rodiny, alebo iný blízky človek.

Kto pozná kultový film Rain Man, možno si spomenie, ako Dustin Hoffman v úlohe autistu povie, že najbezpečnejšou leteckou spoločnosťou na svete je Quantas, austrálska letecká spoločnosť, ktorá nemala od roku 1951 žiadnu vážnu nehodu. To o nej platí mimochodom dodnes.

Medzi ďalšími menami s vynikajúcim kreditom nájdeme firmy ako napríklad: Lufthansa, KLM, Swiss, British Airways, Singapore Airlines či Emirates. Zoznam „bezpečných“ leteckých spoločnosti môžete nájsť tu.

Zdroj | Boeing

Na záver pridávame Jóbovu zvesť, že po 6. apríli sa majú všetky GPS modely restovať, čo by mohlo spôsobiť hlavne u starších typov navigácií problémy. Niektorí experti na bezpečnosť sa už dokonca vyjadrili, že v uvedenú dobu rozhodne do lietadla nenasadnú.

Nepochybujeme, že všetci by sme boli najradšej, ak by sa žiadne nehody – a už vôbec smrteľné – nestávali. Moderné technológie s umelou inteligenciou nás k tejto momentálne ešte nedostihnuteľnej méte azda čo najskôr dostanú. Škoda však, že mŕtvym to už život nevráti.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.