- #Aplikácie a hry
- 5 min.
- 29.9.2024
Aplikácia slovenskej poisťovňe skontroluje vaše zdravie cez kameru smartfónu
V smartfónoch už dnes bežne nosíme množstvo dát o našom zdraví, od telesných parametrov cez dáta pohybe a spánku až po pokročilé merania zdravotného stavu. Na získanie väčšiny týchto dát, ktoré nám pomáhajú zostať v dobre kondícii a prípadne odhaliť problémy, je potrebné vlastniť smart hodinky, náramok či prsteň alebo iný kus nositeľnej elektroniky
Najnovšia aktualizácia mobilnej aplikácie slovenskej zdravotnej poisťovňe však ukazuje, že zdravotnú diagnostiku možno robiť aj bez dodatočných senzorov. Stačí vám na to dobré osvetlenie a smartfón.
Dobrému lekárovi niekedy stačí jeden letný pohľad medzi dverami na to, aby odhadol vás zdravotný stav. Čo by ste ale povedali na to, ak by ste na tento letmý pohľad odborným „okom“ už nemuseli navštevovať lekára? Aj to je jeden z benefitov, ktoré so sebou prináša nástup umelej inteligencie. Nejedná sa pritom o žiaden prísľub budúcnosti. Túto technologickú novinku známu ako „Zdravomer“, si už dnes môžu prostredníctvom svojho smartfónu vyskúšať klienti zdravotnej poisťovňe Union.
Po nainštalovaní resp. aktualizácii aplikácie, uvidíte hneď na jej domovskej stránke novú záložku funkcie Zdravomer. Pri prvom spustení vás aplikácia prevedie krátkym úvodom o tom, o čo sa jedná, ako Zdravomer funguje, ako ho použiť a čo sa prostredníctvom neho dozviete. Dôležité je si zapamätať, že podobne ako spomínaný letmý pohľad lekára, aj výsledky týchto meraní je potrebné potvrdiť skutočným vyšetrením. Zdravomer je však ideálnym riešením pre prvotnú rýchlu kontrolu, ktorej dostupnosť sa postupom času zhoršuje. Inteligentné technológie tak nastupujú do praxe v pravý čas.
Zdravomer využíva technológiu transdermálneho optického zobrazovania, ktorá dokáže prostredníctvom predného fotoaparátu smartfónu merať krvný tlak, tep srdca, dýchanie, variabilitu srdcovej frekvencie, srdcovú záťaž, index duševného zdravia či telesnej hmotnosti, ako aj riziko kardiovaskulárnych chorôb.
Tento spôsob merania zdravotného stavu bol podľa poisťovňe roky vo vývoji Torontskej univerzity s cieľom sprístupniť digitálnu diagnostiku bežným používateľom smartfónov. Do aplikácie ju poisťovňa implementovala využitím existujúceho softvérového riešenia od spoločnosti NuraLogix, ktorá toto meranie poskytuje aj prostredníctvom vlastnej mobilnej aplikácie. Ak teda nepatríte medzi poistencov Unionu, vyskúšať môžete priamo aplikáciu Anura Lite pre Android a iOS.
Meranie sme si vyskúšali aj v redakcii a hneď prvým prekvapením pri ňom bolo to, o aký rýchly a jednoduchý proces sa vlastne jedná. Samotné meranie i zobrazenie výsledkov, je veľmi intuitívne a zrozumiteľné aj v prípade, ak zdravotným indikátorom vôbec nerozumiete. Všetky merateľné údaje aplikácia vykreslí na farebnej škále od červenej (zlé výsledky) až po zelenú (skvelé výsledky) s tým, že ak chcete, v detaile jednotlivých kategórií sa dočítate o jednotlivých ukazovateľoch viac.
Preskúmaním svojich výsledkov tak môžete zistiť, ktoré výsledky, aký výsledok značí akú závažnosť zdravotného stavu, prečo je daný výsledok dobrý či zlý a čo by ste prípadne mohli vo vašej životospráve zmeniť, aby sa hodnoty posunuli k lepšiemu. Meranie si môžete kedykoľvek zopakovať a sledovať tak, ako sa namerané hodnoty menia v priebehu času a či sa vám prípadne niektoré z nich darí zlepšiť.
„Vieme, že edukovaný a motivovaný pacient je pre lekára pozitívum. Ak si naši poistenci odsledujú napríklad krvný tlak v určitom časovom období, a vedia o tom informovať svojho lekára, ich rozhovor i samotná diagnostika problémov bude efektívnejšia,“ vysvetľuje Jozef Koma, riaditeľ Union zdravotnej poisťovne, no dodáva, že samodiagnostika nemôže nahradiť vyšetrenia lekárom.
„Ak sa však vysoký krvný tlak včas podchytí, liečba samotného poistenca bude účinnejšia, keďže pomôžeme našim poistencom predísť vážnejším zdravotným komplikáciám. Liečba bude v takom prípade aj menej nákladná a finančné zdroje, ktoré dnes smerujú na pokrytie zdravotnej starostlivosti neliečených hypertonikov, by sa tak mohli využiť v iných oblastiach či ďalšie programy prevencie.“
Union uvádza, že presnosť meraní Zdravomera bola testovaná a overená nielen jeho vývojárom, ale aj nezávislými univerzitnými a klinickými laboratóriami. Z našej skúsenosti môžeme potvrdiť minimálne to, že prednou kamerou sa aplikácii podarilo zmerať nám tep s rovnakou hodnotou, akú nám v tom istom čase namerali smart hodinky.
Sledovanie základných zdravotných indikátorov svojpomocne vďaka technológiám, je už dlhé roky pre mnohých ľudí štandardom. Niektorí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti vo svete začali tieto dáta využívať už aj v kombinácii s vlastnými vyšetreniami a táto novinka pre poistencov je svetielkom nádeje, že Slovensko môže aspoň v niektorých aspektoch zdravotnej starostlivosti držať krok so zvyškom sveta.