Reklama

AOC C3583FQ – najkrivší monitor s obrou uhlopriečkou

Zdroj | AOC
Števo Porubský
Zdroj | AOC
Zdroj | AOC
69 %
Najzakrivenejší 35-palcový monitor AOC C3583FQ je nielen pre hráčov, avšak len s Full HD rozlíšením. To mu určite nehrá do kariet, pretože na trhu sú s cenou 799,00 € aj vybavenejšie kúsky.

Výhody

  • veľká uhlopriečka
  • 160 Hz panel
  • množstvo portov

Nevýhody

  • zakrivený displej
  • nižšie rozlíšenie
  • nemožnosť výškového nastavenia
Zdroj | AOC

Čínsky výrobca AOC začiatkom roka predstavil svoj prvý obrí monitor s uhlopriečkou až 35 palcov (cca 88 cm), ktorý vybavil zakriveným displejom (rádius 2 m) s najväčším zakrivením na trhu.

Tento obor ale nie je bežným monitorom. Určený je hlavne pre hráčov. To však neznamená, že ho neocenia aj bežní spotrebitelia. Dizajnom veľmi neoslní, ale ani neurazí.

Má pomerne široký rám z lesklého čierneho plastu okolo displeja, masívny chrómový stojan a podstavec s plastovým krytom s efektom kefovaného kovu.

Zdroj | AOC

V zadnej časti masívnej podstavy je hneď niekoľko portov, ktoré ocení nejeden používateľ. Nájdete tu VGA, DVI, 2x HDMI + MHL a 2x DisplayPort.

Okrem toho je tu samozrejme aj konektor na zdroj či 3,5 mm audio pre vstup a výstup. Prvým zásadným nedostatkom je nemožnosť displej výškovo nastaviť ani otáčať do strán.

Pozrite si

AOC má 32-palcový UHD monitor pre profesionálov

Jediné, čo stojan dovoľuje, je naklopenie displeja v horizontálnej rovine. Na zadnej uhladenej strane AOC C3583FQ nenájdete ani VESA úchyty, takže si ho neviete dať ani na nejaký držiak.

Jediným riešením je položenie monitora na nejakú vyvýšenú plochu na pracovnom stole. Tým sa ale stráca efekt štýlového monitora, ide skôr o návrat do minulého storočia.

Zdroj | AOC

Škoda, výškové nastavenie je u monitorov už akýsi základ. Oceňujem však dotykové ovládanie monitora priamo na podstavci. Konečne sa človek nemusí načahovať za tlačidlami niekde v spodnej alebo zadnej časti displeja, pričom ani nevie, čo stláča.

OSD menu je intuitívne a je aj v češtine, takže sa v ňom zorientujete aj bez svetového jazyka.

Zdroj | AOC

Displej typu AMVA (Advanced Multi-Domain Vertical Alignment) LCD má už spomínaných 35“ a ponúka rozlíšenie 2 560 x 1 080 px, čo predstavuje jemnosť na úrovni 79 PPI.

Rozlíšenie by som ja osobne uvítal vyššie, predsa len na tak veľkom displeji je Full HD pomerne málo. Minimum by bolo QHD, ideálne Ultra HD, no to by monitor už stál aj dvakrát toľko.

Pozrite si

Prvý zakrivený monitor Philips má 34” a širokouhlý displej

Pomer strán 21:9 dovoľuje, aby ste si na displej pokojne rozmiestnili 2-3 pracovné okná v závislosti od toho, čo všetko robíte. Páči sa mi napríklad možnosť spustenia seriálu či filmu a otvoreného web prehliadača hneď vedľa.

Osobne však nie som zástancom zakrivených displejov. Nevidím v nich žiadny prínos pre pohodlnejšie používanie. Naopak, vadia mi krivé línie okien, obrázkov a prakticky všetkého, s čím počas dňa pracujem.

V prípade filmov, ktoré majú pomer 21:9, je to síce už iná káva, tú však dokáže rovnako naservírovať aj rovný monitor s takýmto pomerom strán.

Zakrivenie je tak zbytočné. Keď už spomínam multimédiá, nesmiem zabudnúť na audio zložku. Tá ma prekvapila, bohužiaľ negatívne. Zvuk je síce hlasný, ale to nestačí.

Znie ako z plastovej krabice, chýbajú mu výšky i hĺbky a aj stredné tóny sú akési utlmené. Reproduktory sú pritom umiestnené v zadnej časti monitora, čo je dosť nepraktické hlavne pre šírenie zvuku v otvorenom priestore kancelárie či pracovne.

Zdroj | AOC

Displej má 160 Hz obnovovaciu frekvenciu, čo sa hodí nielen hráčom, ale aj milovníkom videa. Akčné scény sú plynulejšie a lepšie sa na ne pozerá. Hry či filmy majú menej tzv. duchov. Slušné.

Má taktiež integrovanú technológiu Adaptive-Sync, ktorá je kompatibilná so známou FreeSync technológiou pre obmedzenie hardvérových zásahov monitora, ale o prekresľovanie obrazu sa stará grafika.

Tá však musí túto funkciu podporovať. Výrobca udáva dobu odozvy 4 ms. Výborné sú aj pozorovacie uhly na úrovni 178°, kontrast 2 000:1 a jas 300 cd/m2.

Po vybalení z krabice nie je obraz veľmi podarený, ale bohaté nastavenia umožňujú jeho vyladenie podľa vlastných preferencií. Stačí sa nimi preklikať a nastaviť parametre tak, ako sa vám hodí.

Poteší aj balenie monitora. Nájdete v ňom VGA, DisplayPort, HDMI a 3,5 mm audio káble a samozrejme sieťový zdroj.

Zdroj | AOC

AOC C3583FQ je zaujímavý pre tých, ktorí chcú mať zakrivený obrí monitor s pomerom strán 21:9. Osobne ale preferujem rovný displej, ktorý môže ušetriť nejaké tie eurá, nie je taký hrubý a má aj VESA úchyt. A možno aj vyššie rozlíšenie.

Zdroj | AOC
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.