- #Android
- 3 min.
- 22.11.2024
Android sa konečne dočká skutočnej podpory VRR, zlepší tým aj výdrž batérie
Google v rámci najnovšej aktualizácie operačného systému Android 15 potvrdil, že prepracoval spôsob, akým smartfóny a tablety komunikujú so svojimi displejmi.
Vďaka tomu sa tak majitelia Android zariadení dočkajú po prvý krát skutočnej podpory variabilnej obnovovacej frekvencie obrazovky, čo by malo riešiť neduhy doterajších riešení výrobcov.
Ak sledujete dianie v oblasti smartfónov a všímate si ich špecifikácie a funkcie, táto správa môže pôsobiť trochu zmätočne. Na trhu sú totiž už niekoľko rokov dostupné Android zariadenia, ktoré dokážu striedať a prispôsobovať svoju obnovovaciu frekvenciu obsahu na obrazovke.
Faktom však je, že na väčšine zariadení toto prepínanie frekvencie prebiehalo len medzi pevne stanovenými obnovovacími frekvenciami (napr. 60, 90 a 120 Hz). Modely, ktoré aj dokázali meniť frekvenciu medzi ďalšími frekvenciami, tak robili priamou zmenou režimu displeja, čo mohlo spôsobiť rýchlejšie vybíjanie batérie a trhanie obrazu.
Výrobcovia, ktorí sa rozhodli adaptívnu obnovovaciu frekvenciu implementovať do systému skôr ako Google, tak museli urobiť na úrovni kernelu. Okrem toho, že je tento spôsob implementácie akejkoľvek funkcie pomerne náročný na vývoj, je jeho nedostatkom aj neúplná možnosť zistenia, aký obsah je aktuálne na obrazovke prehrávaný.
Používatelia zariadení s takouto podporou VRR si tak mohli všimnúť, že sa obraz v niektorých momentoch pri prepínaní režimu obrazu akoby roztrhol či zasekol. Pri špecifických aplikáciách tento spôsob implementácie taktiež spôsoboval nesprávne vyhodnotenie obsahu na obrazovke, čomu nasledovalo neadekvátne zníženie frekvencie spojené so sekaním aktuálne sledovaného obsahu.
Android 15 svojou natívnou podporou adaptívnej obnovovacej frekvencie tieto problémy rieši. Háčik je však v tom, že ak aj zariadenie získa aktualizáciu na túto verziu, ešte to nie je zárukou, že bude VRR zrazu podporovať. Podmienkou pre plné fungovanie VRR v rámci tohto systému, je implementácia novej vrstvy, ktorá zabezpečuje komunikáciu medzi hardvérom displeja a softvérom operačného systému (HWC HAL API). VRR musí zároveň podporovať displej ako taký, nielen v rámci pevne stanovených úrovní 60-120 Hz.
Zatiaľ nie je známe, či už aktuálne niektorý z existujúcich smartfónov VRR v rámci Android 15 využíva. Portál Android Authority však upozorňuje, že HWC HAL už podporujú všetky smartfóny poháňané čipsetom Qualcomm Snapdragon 8 Elite, ako aj všetky modely smartfónov série Google Pixel od verzie Pixel 7 a vyššie.
Keď napokon budú smartfóny skutočné VRR podporovať, podpísať by sa to v prvom rade malo pod plynulejší používateľský zážitok zo systému a aplikácií. Schopnosť smartfónov znížiť svoju frekvenciu napríklad na 30 alebo 24 Hz pri prehrávaní filmu, namiesto súčasných 60 Hz, by sa mala taktiež pozitívne prejaviť na ich výdrži batérie. To však napokon potvrdia alebo vydrátia praktické testy na reálnych zariadeniach, ktoré vám určite sprostredkujeme v rámci našich článkov a rýchlych správ.