Google vydal druhú beta verziu operačného systému Android Q, ktorá priniesla hneď niekoľko zaujímavých noviniek, vrátane notifikačných bublín, ktoré sa podobajú na četové hlavičky z aplikácie Messenger.
Nový Android Q bude vydaný až v treťom kvartáli tohto roku, no Google ho už dnes verejne testuje na vlastných smartfónoch Pixel. Aj vďaka tomu sa postupne dozvedáme, aké novinky môžeme od tejto kľúčovej aktualizácie očakávať. Len tri týždne po vydaní prvej beta verzie tu máme druhú betu, ktorá dopĺňa už tak dlhý zoznam zaujímavých noviniek.
Zrejme najzaujímavejšou novinkou v druhej beta verzii sú notifikačné bubliny, ktoré sa nápadne podobajú na četové hlavičky z aplikácie Messenger. Tieto notifikačné bubliny sa vznášajú nad ostatnými aplikáciami a používateľom umožňujú rýchlo odpisovať na správy aj bez toho, aby opustili v tom momente aktívnu aplikáciu.
Zaujímavé je, že tieto notifikačné bubliny nemusia slúžiť iba na četovanie. Využívať ich teoreticky môžu aj iné aplikácie, ktoré napríklad budú môcť v bublinách ponúknuť rýchly prístup k poznámkam, letenkám, navigácii a podobne.
Ak máte radi Android kvôli jeho slobode po stránke vizuálnych úprav, tešiť sa môžete na novú aplikáciu Pixel Themes. Cez túto aplikáciu bude možné meniť farby ovládacích prvkov, tvary ikon a pozadia. Rôzne témy a balíčky s ikonami síce ponúkajú viaceré nadstavby, no v tomto prípade pôjde o oficiálnu podporu zo strany Google, minimálne čo sa týka smartfónov Google Pixel.
Majiteľov týchto smartfónov tiež poteší informácia, že Google pracuje na podpore dvoch aktívnych SIM kariet súčasne. Smartfóny Google Pixel 2, Pixel 2 XL a novšie síce podporujú fyzické SIM karty spolu s eSIM, no aktívna môže byť iba jedna z nich. To sa s druhou beta verziou Androidu Q konečne mení.
https://twitter.com/ow/status/1105937966046826496?ref_src=twsrc%5Etfw
V skrytých nastaveniach druhej beta verzie sa taktiež nachádza možnosť, ktorá odstraňuje tlačidlo Späť a ovládaciu pilulku nahradzuje širším ovládacím prúžkom, aký poznáme napríklad z iPhone X a jeho nasledovníkov. V tomto momente však ide len o experimentálnu funkciu, ktorá sa napokon vo finálnej verzii nemusí objaviť.