Operačné systémy myslia aj na tých, ktorí nemali také šťastie a potýkajú sa so zdravotnými problémami. Google v priebehu rokov zlepšoval tieto funkcie v OS Android. Najnovšia 11 verzia priniesla novinku, ktorá sa teraz dostáva aj do starších verzií. Apple sa už tradične intenzívne venuje ľuďom s rôznymi znevýhodneniami, webstránka Accessibility nedávno prešla výraznou modernizáciou.
Apple
Apple ponúka pomerne veľa funkcií, ktoré zlepšujú kvalitu zdravotne znevýhodnených ľudí. Tieto funkcie sú združené v menu Prístupnosť, kde nájdete množstvo prispôsobení, s ktorými sa dá nastaviť iPhone/iPad podľa individuálnych potrieb.
Najnovším modelom iPhone (12 Pro a 12 Pro Max) bude pomáhať aj LiDAR. Ide o funkciu People Detection, ktorá dokáže detegovať osoby v zornom poli fotoaparátu. Zistí prítomnosť ľudí a informuje o nich používateľa.
Webstránka Accessibility nedávno prešla redizajnom, ktorý je kontrastný a lepšie čitateľný. Aj takouto formou ide v ústrety znevýhodneným používateľom. Apple zdôrazňuje kľúčové vlastnosti v štyroch kategóriách: Vision, Mobility, Hearing a Cognitive (vízia, mobilita, sluch a poznávanie).
V každej časti sú odkazy na podrobnejšie informácie o jednotlivých funkciách a pokyny na ich aktiváciu a využitie v praxi.
Webstránka napríklad opisuje napríklad funkciu Lupa, ktorá pomáha pri čítaní malého písma, VoiceOver – systém dokáže nahlas prečítať text a poskytne zvukový popis vizuálov či Speak Selection – na Apple TV nahlas prečíta zvýraznený text a poskytne zvukové popisy.
Novinkou v Android 11 je funkcia Voice Access (Hlasový prístup). Je určená pre ľudí s motorickým postihnutím, samozrejme, využijú ich aj používatelia so zlomenou rukou, alebo prstom. Hlasovému prístupu intenzívne pomáha umelá inteligencia.
Po jeho aktivovaní môžete hlasovými príkazmi ovládať prakticky celý smartfón (tablet). Môžete napríklad prikázať „Open Twitter and tweet/insert tweet“.
Google teraz prostredníctvom aktualizácie prináša Voice Access aj do starších verzií Androidu (verzie 6 až 10).