Amazon už v roku 2013 odhadoval, že sa mu do dvoch rokov podarí rozbehnúť lietajúcich kuriérov. Menšie balíky by mali v rámci prepravnej technológie Amazon Prime Air zákazníkom doručovať špeciálne drony priamo pred dvere. „Deadline“ spustenia tejto prevratnej služby mal byť (aspoň v USA) práve v decembri 2015, no doteraz sa tak nestalo.
Amazon však na službe stále pracuje, pred niekoľkými dňami dokonca priložil pod mediálny kotol propagačné video, kde britský reportér a moderátor Jeremy Clarkson, známy z relácie Top Gear, komentuje výhody Amazon Prime Air.
Najväčší zásielkový obchod síce perfektne zvládol automatizáciu skladového hospodárstva, vrátane nasadenia robotov a manipulátorov, ale reálne prostredie v mestách je podstatne zložitejšie. O nepredvídateľné situácie nie je vo vonkajšom prostredí núdza. Šéf Amazonu Jeff Bezos síce tvrdí, že jeho drony budú vybavené prvkami umelej inteligencie a senzormi, ktoré im umožnia vyhýbať sa prekážkam, ale bude to stačiť? Vieme, aké opatrné sú automobilky a regulátori pri zavádzaní vozidiel s autopilotom. Auto sa pritom pohybuje, na rozdiel od dronov, viac-menej len v 2D priestore.
Video ukazuje ideálnu situáciu: doručenie hladko a rýchlo. Nezodpovedá však na mnohé otázky, ktoré v súvislosti s fungovaním takejto služby vznikajú. Ako bude dron schopný doručiť zásielku zákazníkom, ktorí nebývajú v rodinnom dome s dvorom, či záhradkou? Ak bývate v bytovom dome, zloží balíček na chodníku? Ako sa bude notifikovať prevzatie zásielky oprávneným adresátom?
Vo videu vidieť špeciálnu tabuľku s logom Amazonu, na ktorú dron pristane a vyloží na ňu balík. Odberateľ po doručení tabuľku odnesie. Bude toto identifikátor miesta zloženia zásielky? Fungovať by to mohlo, dron by takýto port vedel identifikovať opticky a možno aj čímsi ako RFID technológia. Nerieši to však problém tých, čo nemajú pred, alebo za domom záhradky.
Okrem toho drony napájané z batérií budú mať obmedzenú nosnosť, aj akčný rádius. Služba by preto bola k dispozícii len v okruhu zhruba 10 km od distribučných centier. Vyvíjajú sa však aj drony s alternatívnym pohonom s podstatne dlhším doletom.
Pre adresátov bez „pristávacích portov“ by mohli byť zásielky doručované na určité zberné miesta, kde by sa dali po notifikácii na mobil, alebo e-mail vyzdvihnúť osobne. Trochu sa tým stráca sci-fi čaro doručenia dronom až domov, ale stále ide o prijateľný kompromis.
Dnes je možné ťažko odhadnúť, ako bude vyzerať letecká prevádzka v nízkych výškach, po rozvinutí služieb ako Amazon Prime Air. S nasadením dronov totiž uvažujú aj viaceré kuriérske služby (napríklad FedEx) a iné podnikateľské subjekty. Celú dopravnú situáciu „zahusťuje“ aj rastúca popularita ovládaných dronov určených pre amatérskych fotografov a iných súkromných používateľov.
Určite si to vyžiada vytvorenie nových predpisov a pravidiel letovej prevádzky v nízkych výškach. V USA na nich pracuje Federal Aviation Administration (FAA) a inšpirovať sa snaží aj Amazon. Navrhuje vytvoriť vyhradenú zónu vo výške od 1 do 500 stôp (asi 152m) pre drony, pričom do výšky 61m by siahala zóna pre pomaly sa pohybujúce „malé nepilotované lietajúce systémy“ (sUAS, small unmanned aircraft systems), čo je kostrbaté označenie pre drony. Od 61m do 122m by mohlo byť vyhradené pásmo pre rýchle drony a zvyšných asi 30m by bola bezpečnostná bezletová zóna.
Legislatíva je síce potrebná, no sama o sebe nebude dostatočnou zárukou bezpečnej prevádzky robotických dronov. Zdá sa teda, že Amazon Prime Air a iné podobné služby nevstúpia do bežnej rutiny v najbližších mesiacoch. To ale neznamená, že sa ich jedného dňa nedočkáme.