Reklama

Amazon pre Project Kuiper objednal 83 súkromných štartov. SpaceX neoslovil

Zdroj | Business Wire
Juraj Procházka
Zdroj | Business Wire
Zdroj | Business Wire

Široko dostupný vesmírny internet z mega konštelácií satelitov na nízkej obežnej dráhe (LEO) dnes buduje SpaceX v podobe už zavedenej siete Starlink, a britská spoločnosť OneWeb so sieťou rovnakého názvu. Amazon, ktorý už pred niekoľkými rokmi ohlásil zámer vybudovať rozsiahlu satelitnú sieť Project Kuiper, zatiaľ zaostáva.

Pozrite si

Amazon chystá vesmírny internet – Project Kuiper konkurenciou pre Starlink?

Čosi pripravuje, občas trochu intriguje proti konkurenčnej SpaceX súdnymi žalobami, ale v zásade sa toho veľa nedeje. Až doteraz.

Zdroj | Business Wire

Amazon 5. apríla oznámil dohody so spoločnosťami Arianespace, Blue Origin a United Launch Alliance (ULA) o poskytovaní služieb vypúšťania rakiet so satelitmi pre jeho sieť Project Kuiper. Kontrakty celkovo zahŕňajú až 83 štartov počas päťročného obdobia, čo poskytne Amazonu kapacitu na vypustenie väčšiny z cieľovej mega-konštelácie 3 236 satelitov.

Ide údajne o najväčšie komerčné obstarávanie nosných rakiet v histórii. Takéto vyhlásenie určite poteší burzových maklérov, ale skrýva aj drobné úskalia a otázniky, ktoré by mali potenciálni investori vnímať.

Plánované štarty s raketami Ariane 6 od Arianespace, New Glenn od Blue Origin a Vulcan Centaur od United Launch Alliance majú pomôcť Amazonu vybudovať satelitnú sieť aj s pomocou nízkonákladového, škálovateľného systému na rozmiestnenie satelitov od spoločnosti Beyond Gravity. Ale žiadna z týchto novo vyvíjaných rakiet zatiaľ do vesmíru neletela, čo do zámeru vnáša prvok neistoty.

Sieť vesmírneho internetu, pri globálnom pokrytí zvlášť, navyše vyžaduje aj vybudovanie silnej siete pozemných prepojovacích staníc. Ak sa to Amazonu do piatich rokov všetko podarí, bude to fajn. Len nie je isté ako sa vo vysoko konkurenčnom prostredí bude Projectu Kuiper dariť, keďže príde s niekoľkoročným sklzom po sieťach Starlink a OneWeb.

Zdroj | Amazon

Zvlášť Starlink by mala mať okolo roku 2027 na orbite už niekoľkonásobne početnejšiu sieť satelitov, ako plánuje Amazon. To znamená nielen lepšie pokrytie, ale aj rýchlejšie dátové prenosy a nižšiu latenciu. A v nie poslednej rade aj schopnosť operovať s nižším počtom pozemných retranslačných staníc. Satelity Starlink novej generácie sú už vybavené laserovými pojítkami, takže si dokážu odovzdávať dátové toky v mrežovej sieti medzi sebou a na Zem odošlú signál často v úplne inej krajine, než sa nachádza terminál.

Pozrite si

Kde sa dvaja bijú, SpaceX víťazí

Amazon v rámci tejto počiatočnej dohody zabezpečil 18 štartov rakiet Ariane 6 spoločnosti Arianespace, s ULA uzatvoril kontrakt na 38 štartov novej rakety Vulcan Centaur a s vlastnou dcérskou spoločnosťou Blue Origin sa dohodol na 12-tich štartoch vyvíjanej ťažkej rakety New Glenn, s možnosťou 15-tich ďalších misií.

Zdroj | Business Wire

New Glenn je poháňaný siedmimi motormi BE-4 a jeho opakovane použiteľný prvý stupeň má byť schopný štartovať až 25-krát. Táto raketa Blue Origin vyzerá „papierovo“ veľmi dobre a ak sa ju podarí úspešne dotiahnuť do praktického využitia, určite bude vážnou konkurenciou pre Falcon 9, aj Falcon Heavy. SpaceX však už dlho vyvíja a testuje nosič Super Heavy s loďou Starship, ktoré nosnosťou a opakovanou použiteľnosťou prekonajú New Glenn, aj akýkoľvek iný kozmický dopravný prostriedok.

Zdroj | Blue Origin

„Project Kuiper poskytne rýchle a cenovo dostupné širokopásmové pripojenie desiatkam miliónov zákazníkov v komunitách bez internetového pripojenia, alebo nedostatočne pokrytých po celom svete,“ taká je myšlienka Amazonu. Ide o chvályhodné úsilie, len ten priateľ čas, ten hrá proti hráčom, ktorí rozmýšľajú pridlho.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.