Reklama

Amazon konkuruje SpaceX – vypustí vyše 3 200 internetových satelitov

Zdroj | Tech Startups
Juraj Procházka
Zdroj | Tech Startups
Zdroj | Tech Startups

Prvé satelity pre globálne pokrytie širokopásmovým internetom už na obežnú dráhu umiestnili spoločnosti OneWeb, aj SpaceX. Vesmírna spoločnosť Elona Muska v máji ohúrila svet rekordným počtom až 60 satelitov Starlink v rámci jediného štartu nosiča Falcon 9.

A nešlo o žiadne miniatúrne cubesaty. Plány s vesmírnym internetom majú však aj ďalšie spoločnosti, medzi inými LeoSat, alebo Amazon. A práve táto firma má reálne predpoklady na úspešné zvládnutie projektu. Tak ako SpaceX, aj jeho vesmírna spoločnosť miliardára Jeffa Bezosa Blue Origin má vlastné nosné rakety.

Pozrite si

SpaceX buduje vesmírny internet Starlink. Konkurencii sa vzďaluje

New Shepard je určený na suborbitálnu vesmírnu turistiku, ale vyvíjaná nosná raketa New Glenn už bude schopná dopravovať pomerne veľké náklady na orbitu. Paradoxom je, že päť štartov New Glenn po uvedení do prevádzky už má údajne rezervovaná konkurenčná spoločnosť OneWeb.

Vojna miliardárov

V snahe držať krok so SpaceX a ďalšími konkurentmi Amazon požiadal americký regulačný úrad FCC (Federálnu komisiu pre komunikácie) o súhlas na vypustenie 3 236 prepojených satelitov pre širokopásmový internet na nízku obežnú dráhu (LEO).

Zdroj | Blue Origin

Budúca satelitná flotila Amazonu nazvaná „Project Kuiper“ (podľa Kuiperovho pásu transneptúnovských objektov na hranici Slnečnej sústavy) bola ohlásená v apríli, no o projekte sa veľa nevedelo, s výnimkou počtu satelitov a plánovaných dráh.

https://www.youtube.com/watch?v=Zcl5pNVvJOY

Koncom minulého týždňa podal Amazon žiadosť o povolenie na vypustenie tisícov satelitov do vesmíru a poskytol nové informácie o projekte Kuiper. V zdôvodnení žiadosti Amazon uvádza, že 3,8 miliardy ľudí na svete stále nemá spoľahlivý prístup k širokopásmovému internetu, vrátane 21,3 milióna Američanov.

Pozrite si

OneWeb investuje do vesmírneho internetu miliardy

Non-geostacionárny satelitný orbitálny systém Project Kuiper bude používať frekvenciu v pásme Ka a ponúkne fixný širokopásmový prístup vo vidieckych a ťažko dostupných oblastiach. Cieľovou skupinou sú okrem obyvateľov a firiem aj lietadlá, námorné plavidlá a  vozidlá.

Zdroj | Blue Origin

Amazon má na vybudovanie takejto siete vesmírneho internetu dobré predpoklady, nielen kvôli spriaznenej spoločnosti Blue Origin. Vo svojej žiadosti pre FCC uvádza, že má „odborné znalosti, infraštruktúru a finančné zdroje“ potrebné na vytvorenie úspešného projektu.

Efektívna implementácia globálnych širokopásmových služieb vyžaduje viac ako vybudovanie technologicky vyspelého satelitného systému, cenovo dostupných zákazníckych terminálov a brán.

Zdroj | Blue Origin

Vyžaduje tiež globálnu pozemnú sieťovú infraštruktúru a schopnosť obslúžiť veľký počet zákazníkov. Amazon s tým má skúsenosti, keďže dnes predáva produkty a služby stovkám miliónom zákazníkov prostredníctvom fyzických a online obchodov, streamovania zábavného obsahu, či pokročilých webových služieb.

Okrem toho Amazon vlastní tiež globálnu pozemnú sieť a výpočtovú infraštruktúru potrebnú pre systém Kuiper, vrátane medzikontinentálnych optických prepojení, dátových centier a know-how na bezpečný a spoľahlivý prenos dát. V tomto smere má oproti SpaceX navrch, hoci tá zase vedie v pripravenosti komerčných rakiet.

Kooperácia výhodou

Pri včerajšej premiére pilotu siete 5G na Slovensku generálny riaditeľ SWANu Roman Vavrík apeloval na spoluprácu operátorov pri budovaní sieťovej infraštruktúry sietí novej generácie.

Núka sa otázka, či by takáto spolupráca nedávala zmysel aj pri budovaní vesmírneho internetu. Nejde len o plytvaní zdrojmi a energiou pri budovaní niekoľkých paralelných satelitných flotíl. V hre sú pritom aj ďalšie krajiny, okrem USA, minimálne Čína a Rusko, aj európsky satelitný projekt O3b mPOWER spoločnosti SES.

Pozrite si

Satelitný internet O3b mPOWER zlikviduje digitálne priepasti

K dnešnému dňu FCC schválil vypustenie takmer 13 000 satelitov LEO, vrátane 11 943 pre Starlink a 720 satelitov, z ktorých šesť je už na obežnej dráhe, pre OneWeb. Len v USA má pritom podobné ambície aj LeoSat, Virgin Group a uvažuje o nich aj Facebook.

Zdroj | SpaceX

Nevôľu nad takýmto zamorením obežnej dráhy Zeme družicami už prejavujú astronómovia po celom svete. Znepokojenie vyvolal „vesmírny vláčik“ po májovom vypustení a rozvinutí 60 satelitov Starlink.

Okrem toho hrozí riziko kolízie medzi družicami, ktoré sa na orbite pohybujú 1. kozmickou rýchlosťou takmer 28 000 kilometrov za hodinu. Po prípadnej zrážke by sa do priestoru dostalo množstvo úlomkov schopných vyvolať ďalšie kolízie.

Pozrite si

LeoSat plánuje satelitnú sieť 5G s nízkou latenciou

Z tohto dôvodu firmy plánujúce budovanie satelitných sietí požadujú ochranné pásma nad obežnými dráhami. Amazon chce 40 km, ale OneWeb až 125 km širokú bezpečnostnú zónu, čo môže zas obmedzovať využitie kozmického priestoru.

Okrem toho majú byť satelity navrhnuté tak, aby po skončení zhruba 10 ročnej životnosti zamierili do horných vrstiev atmosféry, kde zhoria. Táto funkcia by mala byť zaistená aj v prípade straty spojenia s pozemným riadiacim strediskom.

Internet z vesmíru už v najbližších rokoch?

Kedy sa funkčného internetu z obežnej dráhy dočkáme, nie je zatiaľ jasné. Amazon časový harmonogram doteraz neuviedol, ale SpaceX chce údajne ešte do konca roku 2019 vypustiť šesť Falconov 9 s nákladom po 60 družíc Starlink. S prvou 60-tkou by tak počet satelitov Starlink na orbite dosiahol 420 a s tým by sa už dali spustiť komerčné služby v obmedzenom rozsahu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.