- #Operátori
- 4 min.
- 21.12.2020
Amazon chystá vesmírny internet - Project Kuiper konkurenciou pre Starlink?
Keď vám je na Zemi pre váš biznis už pritesno, namierte si to do vesmíru. Takto by mohla vyzerať expanzia spoločnosti, ktorú vlastní momentálne najbohatší muž planéty Jeff Bezos. Project Kuiper spoločnosti Amazon je zrejme jedným z jej najambicióznejších projektov. Má za cieľ preklenúť digitálne priepasti na vidieku v ekonomicky rozvinutých krajinách a rozľahlé územia v tých menej bohatých.
Rovnaký zámer má však SpaceX so svojou mega sieťou Starlink, či reinkarnovaná spoločnosť OneWeb. Obidva konkurenčné projekty pritom už majú na obežnej dráhe desiatky (OneWeb), respektíve stovky satelitov (Starlink). Starlink už dokonca v testovacej prevádzke pre obmedzený počet zákazníkov aj funguje.
Project Kuiper teda nebude mať jednoduchú pozíciu, tento rok však dosiahol kľúčové schválenie amerického regulátora FCC a najnovšie predstavil prototyp kľúčového hardvéru, ktorý pomôže jeho budúcim zákazníkom využívať výhody satelitnej siete v teréne.
Prototyp terminálu komunikuje v pásme Ka rádiového spektra a je najmenším a najľahším hardvérom, ktorý to dokáže. Je schopný dosiahnuť rýchlosť až 400 Mbit/s a Amazon tvrdí, že sa to vďaka budúcim iteráciám ešte zlepší.
Nuž, ak bude chcieť Amazon konkurovať svojmu rivalovi SpaceX, toto zlepšenie bude veľmi potrebné. Starlink má totiž podľa Elona Muska zvládať štandardne rýchlosti 600 Mbit/s (v testovacej prevádzke zatiaľ poskytuje nižšiu rýchlosť). Pre získanie horeuvedených dotácií z fondu RDOF však Musk deklaroval, že zvládne poskytovať pripojenie rýchlosťou aj 1 Gbit/s.
Amazon každopádne tvrdí, že pri konštrukcii svojho terminálu použil inú konfiguráciu antény s fázovým poľom. Namiesto toho, aby anténne polia umiestnili vedľa seba, použili vývojári Amazonu drobné štruktúry prvkov antény so vzájomným prekrytím. V pásme Ka ide údajne o unikátne riešenie, umožňujúce zmenšiť veľkosť a váhu terminálu a zároveň pracovať na frekvencii, ktorá poskytuje vyššiu šírku pásma a lepší výkon ako iné pásma.
Dizajn využíva kombináciu digitálnych a analógových komponentov na elektronické smerovanie lúčov pásma Ka smerom k satelitom prechádzajúcim v zenite. Výsledkom je fázová anténa s jednou apertúrou, ktorá má priemer 12 palcov (cca 30,5 cm).
Toto riešenie môže výrazne znížiť aj náklady a zložitosť budovania pozemnej infraštruktúry, potrebnej na zabezpečenie prístupu koncovým používateľov k sieti.
Zariadenie má tiež nízku latenciu a Amazon tvrdí, že dokáže streamovať video v rozlíšení 4K počas testovania aj z dnešnými geostacionárnych satelitov, poskytujúcich internetové pripojenie. Tie sú pritom až 50-krát ďalej od Zeme, ako budú (jedného pekného dňa) satelity siete Project Kuiper, umiestnené na nízkej obežnej dráhe Zeme (LEO).
Nedá sa však nepoznamenať, že vývoj terminálu na dátovú komunikáciu so satelitmi je tá najmenšia časť problému. Vyniesť a umiestniť na obežných dráhach potrebných 3 200 satelitov už bude tvrdší oriešok. A to aj napriek tomu, že Amazon vo svojej dcére Blue Origin vyvíja silnú nosnú raketu New Glenn, ktorá bude schopná túto úlohu plniť.
Otázkou ostáva kedy – New Glenn ešte neabsolvoval ani jediný testovací let. A je vysoko pravdepodobné, že ak by mal Amazon stihnúť vybudovať Project Kuiper v rozumnom čase, bude musieť využiť aj služby iných vesmírnych spoločností, pričom jedným z horúcich kandidátov je aj konkurenčná SpaceX.