- #Ekológia
- 3 min.
- 10.4.2020
Alternatívna energetika rastie aj v kríze. Španielsko hlási solárny rekord
Zatvorenie výrobných závodov a celkový útlm ekonomiky má za následok aj nižšie odbery a spotrebu energie, s čím súvisí aj pokles jej výroby. Vďaka klesajúcemu dopytu okrem toho klesajú aj ceny elektriny, ktorú distribučné spoločnosti kontrahovali na medzinárodných trhoch v predstihu podstatne drahšie. Podobné je to aj s cenami ropy a ropných produktov.
Z hľadiska životného prostredia ide o veľmi pozitívny vývoj. Keďže veľkú časť elektriny stále produkujú tepelné elektrárne a znižuje sa aj intenzita dopravy, znečistenie ovzdušia je na najnižších úrovniach za posledné desaťročia.
Netreba sa však radovať predčasne, pretože táto úľava nepotrvá dlho. „Štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš …“, spieva Richard Müller v jednom z klasických hitov albumu V penzionu svět.
Súčasná odbytová bieda privádza elektrárenské spoločnosti do nepríjemnej situácie, keď vďaka klesajúcim príjmom a ziskom budú musieť krátiť investície do nových, väčšinou ekologickejších kapacít. To je druhá strana mince.
Napriek tomu sa objavujú aj pozitívne správy. Jedna z nich prichádza zo Španielska, ktoré je spolu s Talianskom najťažšie postihnuté epidémiou COVID-19 v rámci Európy.
Podľa španielskeho prevádzkovateľa siete REE narástla výroba elektriny z fotovoltických zdrojov v krajine v marci 2020 oproti marcu 2019 o 29,1% a dosiahla 1 049 GWh. Okrem toho Španielsko zaznamenalo aj historický rekord, keď 29. marca španielska solárna energetika pokryla 25,6% všetkých GWh elektriny vyrobených v celej krajine.
Tento vývoj však nie je dielom náhody. Španielsko za posledný rok masívne investovalo do solárnych elektrární a pridalo viac ako 4 GW nových fotovoltických solárnych zdrojov. To je viac, než vybudovala ktorákoľvek iná európska krajina.
Celková solárna kapacita v Španielsku tak dosiahla viac ako 11 GW ( fotovoltické elektrárne 8,711 GW, termosolárne 2,304 GW). Pre porovnanie, keď sa nám konečne podarí sprevádzkovať 3. a 4. blok JE Mochovce, pribudne na Slovensku energetická kapacita 0,88 GW.
REE je v očakávaniach ďalšieho vývoja optimistická. Rekord sa podarilo dosiahnuť v marci, kedy síce slnečného žiarenia pribúda, ale je ešte podstatne slabšie (a zároveň trvá kratšie) ako v letných mesiacoch, takže leto pravdepodobne pokorí ďalšie rekordy.