Časť spoločnosti Alphabet s názvom X alebo tiež „The moonshot factory“, ktorá stojí za projektmi ako Google Glass, autonómnym vozidlom alebo Google Watch sa teraz snaží vyriešiť otázku ukladania prebytočnej elektrickej energie.
Systém s krycím názvom „Malta“ na ukladanie energie využíva nádrže so soľou a nemrznúcou zmesou. Do systému sa dostáva energia vo forme elektriny ktorá sa následne rozdelí na horúci a studený vzduch. Horúci vzduch nahrieva soľ a studený vzduch chladí nemrznúcu zmes. Soľ udrží energiu aj niekoľko dní. V prípade potreby energie sa horúci a studený vzduch pustia proti sebe, čím sa vytvorí silný vietor, ktorý roztočí turbínu a vytvorí elektrickú energiu.
Oproti klasickým batériám je táto metóda lacnejšia, no stále nie je pripravená na nasadenie do praxe. Alphabet postavil funkčný prototyp no stále hľadá spoločnosti, ktoré by sa podieľali na napojení systému Malta na elektrickú rozvodnú sieť.
„Ak sa moonshot factory vzdá vo veľkých, dôležitých problémoch ako je zmena klímy, tak sa možno nikdy nevyriešia,“ povedal Obi Felten, riaditeľ divízie X. „Ak ich začneme riešiť, sú tu bilióny a bilióny dolárov v podobe príležitostí na trhu.“
Podľa Bloombergu bolo v prvej polovici tohto roku v Kalifornii vytvorených 300 000 megawattov prebytočnej energie vytvorenej solárnymi panelmi a veternými turbínami. Bloomberg ďalej odhaduje, že X vstupuje na trh, ktorý by sa mohol dočkať približne 40 miliardovej investície do roku 2024.