Rozširovanie superrýchleho internetu prináša zvýšený dopyt po dátovo náročných službách ako streamovanie HD videa a cloud, čo zvyšuje nároky na priepustnosť chrbticových sietí. Vrásky operátorom však pribudnú najmä o niekoľko rokov, keď nastúpia siete 5G a naplno sa začne rozvíjať internet vecí (IoT).
Kým základňovej stanici 2G GSM/GPRS stačila dátová priepustnosť 2 Mbit/s a nebol problém pripojiť ju rádioreléovým spojom, v sieťach 3G/HSPA, ale najmä v LTE už technológia potrebuje optiku. S príchodom sietí 5G však nároky na konektivitu mnohonásobne porastú, čo môže potenciálne zvýšiť náklady telekomunikačných operátorov. Vyššie kapacity totiž znamenajú nasadenie viacerých optických vlákien, teda viac káblov a vyššie investície.
Existujú však aj iné cesty. Nové technológie dokážu zvýšiť prenosové kapacity optických vlákien pomocou súčasného prenosu viacerých lúčov s rôznou vlnovou dĺžkou. Medzi priekopníkov vo vývoji nových prenosových technológií pre optiku patria Bellove laboratóriá (Bell Labs). Niekdajšie vývojové centrum AT&T dnes patrí do koncernu Alcatel-Lucent a už v roku 2010 predstavilo prvú komerčne dostupnú technológiu schopnú preniesť jedným lúčom 100Gbit/s. V roku 2013 Alcatel-Lucent nasadil pre France Telecom-Orange medzi Parížom a Lyonom prvú technológiu schopnú preniesť na jednej vlnovej dĺžke 400 Gbit/s. Optická linka so 44 lúčmi tak dosiahla celkovú kapacitu 17,6 Terabit/s.
To sú kapacity, aké dosahujú najvýkonnejšie transoceánske optické káble, čoskoro však nemusia stačiť. Podľa štúdie Bell Labs predstavuje kumulatívny medziročný nárast sieťovej prevádzky až 100%. S prísľubom bezdrôtovej technológie 5G na obzore Bell Labs odhadujú, že počas asi desiatich rokov vznikne akútna potreba komerčných optických prenosových systémov s kapacitou Petabit za sekundu.
Jej riešenie predstavili Bell Labs na konferencii 2015 IEEE Photonics. Technológia MIMO-SDM (real-time space-division multiplexed optical multiple-input-multiple-output) sa zrejme stane spásou pre operátorov. Podľa portálu TelecomTV má technológia MIMO-SDM prvýkrát demonštrovaná Bell Labs potenciál zvýšiť prenosovú kapacitu optického vlákna z dnešných 10 až 20 Terabit/s na 1 Petabit/s, čo predstavuje 1000 Terabit/s. Pre ilustráciu, ide o dátový tok, aký by vytvorili dve tretiny obyvateľov USA, keby súčasne streamovali video v HD rozlíšení.
Riešenie 6×6 MIMO-SDM so šiestimi vysielačmi a prijímačmi bolo úspešne otestované v reálnom čase v ústredí Bell Labs v New Jersey na optickom kábli s dĺžkou 60 km. S použitím techniky MIMO-SDM prekonali vývojári kapacitné obmedzenie dané nelineárnym „Shannonovým limitom“ pre súčasné optické vlákna. Zásadným spôsobom to posunie hranicu kapacity dnešných metropolitných a diaľkových transportných optických sietí. Internet vecí, ani siete 5G teda nebudú trpieť dátovou „podvýživou“.