Reklama

Alcatel Idol 3 (5.5): phablet so stereom prekvapil

Dominik Fúsek
78 %
Na Alcatel Idol 3 (5.5) je najlepšie pozerať sa spredu. Tam je naznačený šikovný reverzibilný dizajn, tam sa rozprestiera výborný 5,5“ displej obklopený famóznymi stereo reproduktormi. Zozadu to je už o čosi horšie, priemerný fotoaparát vás neohromí. A vovnútri podpriemerný procesor spolupracujúci na slabšej výdrži môže aj odradiť. Vo finále tak cena 289 € nemusí byť úplne najvýhodnejšia. Pokiaľ však idete po stereo reprákoch, uhol pohľadu sa hneď zmení.

Výhody

  • perfektné stereo reproduktory
  • displej
  • reverzibilný dizajn

Nevýhody

  • priemerný procesor
  • priemerná výdrž batérie

Vyskúšali sme Alcatel Idol 3 v jeho phabletovej verzii s 5,5“ Full HD displejom, reverzibilným dizajnom a prednými stereo reproduktormi.

Zdroj | TB

Alcatel po svojom znovuzrodení v rukách nových majiteľov prešiel rovnakú cestu, ako skoro všetci výrobcovia. Najskôr predával lacné smartfóny z lacných komponentov s občas pokrivkávajúcou spoľahlivosťou.

Z testu modelu Idol 3 však usudzujem, že Alcatel sa práve dotiahol na Lenovo a Huawei, teda značky s najlepším pomerom cena/výkon a kvalitou bez pochybností.

Testovaný kus môžete nájsť na internete či v obchodoch pod rôznymi menami. To úplné by malo znieť Alcatel OneTouch Idol 3 6045, občas však narazíte aj na označenie Alcatel Idol 3 (5,5) a podobné. Vyplýva to z faktu, že existuje aj menšia verzia so 4,7“ HD displejom a slabším hardvérom. My sme na test dostali dobre vybavený 5,5“ phablet.

A aj dobre vyzerajúci, treba podotknúť. Zadná strana má príjemný textúrový povrch, predná je na letmý pohľad takmer prázdna a čistá, bočné strany imitujú kov. Pri moderných prístrojoch je niekedy ťažšie odlíšiť hliník od jeho kvalitnej imitácie z plastu, v tomto prípade to však vyzerá na plast. Ale to vôbec nevadí.

Predná strana skrýva jednu špecifickú vlastnosť. Ako jeden z mála smartfónov môžete totiž Idol 3 používať aj hore nohami, ani v najmenšom mu to nevadí. A to nejde zďaleka len o to, že sa zmení umiestnenie virtuálnych tlačidiel na displeji. S Idolom môžete hore nohami aj telefonovať, nemá totiž iba dva mikrofóny, ale aj dva čelné reproduktory.

A na rozdiel od HTC, ktoré v modeloch strednej triedy znemožňuje svoju najväčšiu zbraň, Alcatel funguje aj v režime stereo! Papierovo sa predné repráky pýšia výkonom 1,2 W, technológiami Hi-Fi Stereo, Clear-Fi a pôvodom u značky JBL. V praxi sú naozaj skvelé.

V porovnaní s etalónom v podobe HTC BoomSound im možno ešte máličko k dokonalosti chýba, ale hrajú rozhodne lepšie ako 99 % smartfónov. Veľmi čisto, hlasno a s dostatočnou reprezentáciou basov. Na 5,5“ zariadení pocítite v hrách či filmoch aj priestorový efekt.

Pri štandardnej orientácii sa nachádza zámok displeja pomerne vysoko v ľavej stene prístroja. Výrobca počíta s tým, že Idol 3 budete odomykať dvojitým poklepaním na displej. To mimochodom nie je jediné použité gesto a už vôbec nie jediný zásah výrobcu do Androidu 5.0.2.

Najmä prekvapí veľké množstvo doinštalovaných aplikácií a hier, niekoho aj negatívne. Našťastie nie je problém odinštalovať ich, namiesto 9 GB voľného pamäťového priestoru (a nejakých drobných) tak môžete získať pár desiatok až stoviek MB priestoru naviac. Samozrejme nechýba podpora pamäťových kariet.

Výrobca tiež doplnil vlastnú domovskú obrazovku so správami a novinkami. Nenašiel som spôsob, ako ju deaktivovať, ale možno som len hľadal málo dôkladne. V ostatných častiach systému však rozhranie pripomína skôr čistý OS Android, nadstavba výrobcu je ešte pomerne ľahká. Čo nemusí byť vždy výhoda.

Mne sa napríklad nepáči štandardná informačná lišta. Dvojité sťahovanie niekedy zdržuje a najmä mi vadí, že napríklad podržaním skratky Wi-Fi sa nedostanem do nastavení lokálnej bezdrôtovej siete. To by pritom bola logika, akú používajú v nadstavbách všetci výrobcovia. Prečo ho Google do nového OS nezapracoval?

Zaujímavý je posuvník jasu. Ten funguje štandardne v hybridnom režime. Na rozdiel od väčšiny konkurencie, kde to hlavné robí automatika a vy len korigujete zvýšenie či zníženie jasu, tu sa zdá byť dôležitejším manuálne nastavenie.

Pri toľkých testovaných prístrojoch od značiek Lenovo či Huawei som zabudol, že štandardne má OS Android menu so zoznamom aplikácií. Teda nemusia byť všetky nutne vysypané na ploche.

Beh systému bol plynulý celý čas používania. Nečudo, 2 GB RAM (voľná do 1 100 MB) a procesor Snapdragon 615 na pohodlné používanie s prehľadom stačia. Napriek tomu tento čipset za svojou konkurenciou zaostáva, v AnTuTu získal dnes už podpriemerných 31 700 bodov, v 3DMarku ISU 7 590 b.

Na Full HD displeji by to aj tak malo stačiť na všetky hry, akurát do budúcna môže procesor rýchlejšie zastarať. O Full HD displeji je skoro škoda hovoriť. Dlhodobo tvrdím, že takmer všetky smartfóny majú skvelý zobrazovač. Na tomto nenachádzam chyby.

Osobne mi vyhovuje aj uhlopriečka 5,5 palca, no chápem, že pre mnohých je takýto stroj už príliš veľký. Alcatelu však slúži ku cti aj to, že celkom dobre zvládol eliminovať rámik okolo displeja.

USB On The Go funguje perfektne, pripojený microUSB kľúč sa v systéme načítal okamžite.

Zdroj | TECHBOX

Fotoaparát s rozlíšením 13 Mpx patrí k priemeru. Nadeň by ho vyšvihla stabilizácia, ktorú viacerí priami konkurenti majú. Pokiaľ však nie je pre vás fotoaparát najvyššou prioritou, budete spokojní.

V tom prípade vám pravdepodobne nebude chýbať štandardné množstvo nastavení. Čistý Android totiž obsahuje jednoduchý manuálny režim, kým kreatívne módy známe od konkurencie chýbajú.

Video v štandardnej kvalite 1080p30 dokáže preostrovať, aj keď by to mohlo robiť o trochu rýchlejšie. Zvuk je priemerný, pauza a prepínanie LED svetla chýba, môžete však fotiť počas záznamu. Fanúšikov časozberných záznamov poteší zrýchlený záznam.

Batéria s kapacitou 2 910 mAh nemala veľmi dobré vyhliadky na úspech. Veľký displej s tak trochu zbytočným Full HD rozlíšením a procesor, ktorý svoje úsporné jadrá nedokáže poriadne využiť. Podpriemerných 5 hodín 7 minút pri webovom teste tak príliš neprekvapí.

 

Alcatel Idol 3 (5.5) je tak phablet strednej triedy s výbornými stereo reproduktormi a reverzibilným dizajnom, škoda však jeho priemerného výkonu a slabej výdrže batérie. Pokiaľ by to však mala byť vo vašich očiach jediná alebo aspoň najväčšia vada prístroja, asi mu ju odpustíte.

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Alcatel Idol 3 (5.5) nájdete na Recenzie.SME.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.