O plánoch slovenskej firmy DECENT využiť blockchain na projekty zdieľania tvorby v podobe hier či videí priamo a decentralizovane vieme už dlho. Konečne vidíme reálny výsledok v podobe ALAX Store.
Po dvoch rokoch vývoja tak vznikol blockchainový herný obchod, ktorý vynecháva prostredníka, ktorý väčšinou zhrabne najviac percent z predaja. Príkladom je App Store, Google Play Store či Steam, kde presne takýto model „prostredníka“ funguje.
Keďže sa vynechá prostredník, používatelia môžu kúpiť hru či aplikáciu priamo od vývojára. Na ALAX Store pracovala slovenská firma DECENT s fintech firmou Dragonfly.
Pomocou blockchainu sa zníži cena a zároveň sa urýchli transakcia. Zároveň sa odstránia bariéry medzi menovými transakciami.
Používatelia platformy môžu získať prístup k lepším hrám za nižšie ceny než ako sú v bežných smartfónových obchodoch. Problémom je samozrejme počet titulov a rozšírenosť takejto platformy, ktorá bude musieť viesť tvrdý konkurenčný boj s veľkými hráčmi. Momentálne je na ALAX Store približne 50 titulov a postupne by malo pribudnúť minimálne ďalších 500.
Za jednotlivé hry sa platí pomocou ALAX tokenov, no niektoré hry sú aj zadarmo. Výhodou tiež je, že na platforme si viete kúpiť hru aj keď nemáte platobnú kartu, čo je častý prípad v ázijských krajinách, kde je ALAX Store tiež dostupný. Hlavným cieľom je priniesť digitálny obsah pre ľudí, ktorí nemajú založený účet v banke.
Momentálne sa dá ALAX Store stiahnuť iba pre Android smartfóny rovnako ako aplikácia ALAX Pay, ktorá slúži ako peňaženka na ALAX tokeny. Dá sa zatiaľ stiahnuť iba cez oficiálnu stránku a nie cez Play Store. V Apple Store sa pravdepodobne neobjaví, keďže spoločnosť Apple zatiaľ nepovoluje jej zahrnutie do App Storu.