Nedávno sa v redakcii kvôli testovaniu Apple iPhone 11 a jeho Wi-Fi 6 modulu objavil aj jeden z prvých Wi-Fi 6 routerov, TP-Link Archer AX6000. Tento obor medzi routrami je aktuálnou špičkou, číslovka v názve označuje maximálnu prenosovú rýchlosť. Pred vrátením som chcel zistiť, či sa oplatí prechod na Wi-Fi 6 kvôli rýchlosti.
Wi-Fi 6 síce nie je ani zďaleka iba o rýchlosti, no chcel som porovnať nedávny top-end router TP-Link Archer C3200, ktorý bol vo svojom čase taktiež obrom a technologickou špičkou medzi routrami, s najnovším modelom, ktorý sa pýši Wi-Fi 6 modulom a prenosovou rýchlosťou až 6 000 Mbit/s.
Archer AX6000 vpravo, Archer C3200 vľavo.
Len pre upresnenie, v praxi je takúto rýchlosť nemožné dosiahnuť hneď z niekoľkých dôvodov. Download takouto rýchlosťou z internetu je prakticky nemožný. Neexistuje momentálne také broadbandové pripojenie, ktoré by 6 Gbit/s dovoľovalo. Zároveň samotný router má Ethernet port s rýchlosťou 2,5 Gbit/s, takže 6 Gbit/s ním „nepretečie“ ani náhodou.
Archer AX6000 je dole…
Rýchlosť 6 Gbit/s by bola teoreticky možná na dvoch zariadeniach v sieti WLAN. Oba by museli ale podporovať štandard Wi-Fi 6 a museli by byť splnené všetky laboratórne podmienky.
Takáto špičková rýchlosť má ale iný význam, rovnako ako pri iných prenosových rýchlostiach – čím je vyššie teoretické maximum, tým vyššie bude aj praktické maximum. Vďaka tomu by mal byť router TP-Link Archer AX6000 podstatne rýchlejší, ako už niekoľko rokov starý TP-Link Archer C3200. Papierovo takmer dvojnásobne.
Aj preto som chcel vedieť, či je to možné aj v praxi. Oba routre som pripojiť priamo na router optického pripojenia s maximom 1 Gbit/s. V prípade merania rýchlosti pri routri som v oboch prípadoch dosahoval cez 900 Mbit/s. Kto by ale bol neustále v blízkosti routra?
Presunul som sa preto do inej miestnosti, pričom medzi MacBookom Pro (mid 2018) s Wi-Fi 5 modulom a Wi-Fi 6 routrom boli dve steny. Výsledky boli o čosi zaujímavejšie, hlavne pre rozdielne hodnoty.
V prípade 3 roky starého routra som dosahoval rýchlosti zhruba 250 Mbit/s v 5 GHz pásme sieti a „len“ 75 Mbit/s v prípade 2,4 GHz sieti.
Rovnaké rozdiely boli aj pri najnovšom routri od TP-Linku. V prípade 5 GHz siete som dosahoval okolo 320 Mbit/s, resp. zhruba 100 Mbit/s v 2,4 GHz sieti.
Z meraní vyplýva, že Wi-Fi 6 dokáže ponúknuť vyššie prenosové rýchlosti o zhruba 22-25%. Samotná Wi-Fi Alliance hovorí o medzigeneračnom (Wi-Fi 5 vs Wi-Fi 6) náraste rýchlosti o 30%.
Aby som nezabudol, počas testovania bežal na smartfóne aj na televízore Netflix. Wi-Fi 6 má mať totiž výhodu aj v tom, že dokáže efektívnejšie obsluhovať viacero zariadení bez výraznej straty rýchlosti.
Ešte iný detail, C3200 je tri-band router (2x 5 GHz + 1x 2,4 GHz), nový AX6000 je dual-band router (5 GHz + 2,4 GHz). V oboch prípadoch je teoretické maximum rýchlosti súčtom maximálnych rýchlostí na všetkých frekvenciách. C3200 má maximum 1 300 Mbit/s, tak v 5 GHz, ako aj v 2,4 GHz pásmach, AX6000 má maximom na úrovni 4 800 Mbit/s v 5 GHz a 1 150 Mbit/s v 2,4 GHz pásme.
Oplatí sa teda prejsť z Wi-Fi 5 na Wi-Fi 6? Záleží. TP-Link Archer AX6000 stojí necelých 400 €, TP-Link C3200 stojí o zhruba stovku menej. Ak máte staručký router s podporou možno tak Wi-Fi 3, prípadne Wi-Fi 4, prechod sa oplatí určite. Vyššie štandardy nie sú len o vyšších rýchlostiach, ale aj o lepšom pokrytí. Ak sa bavíme o top-end modeloch, poteší prepracovanejšie QoS, pokročilá správa cez mobilnú aplikáciu a mnoho inej doplnkovej výbavy.
Na druhej strane, ak máte špičkový Wi-Fi 5 router, prechod na Wi-Fi 6 router je zbytočný. Wi-Fi 5 bude dostatočné ešte na niekoľko rokov. Navyše vďaka absencii Wi-Fi 6 zariadení je v súčasnosti nemožné využiť router naplno.