Britský Nothing pred časom predstavil dvojicu zaujímavých smartfónov, ktoré okrem ceny opäť vedia zaujať dizajnom.
Nám sa do rúk dostal menej vybavený model Phone (3a), ktorý je síce veľkostne s modelom Pro identický, no výrobca mu nadelil o jeden fotoaparát menej. A pár ďalších drobností. Aký je v praxi?
To najazaujímavejšie na novinke je určite telo. Zadná strana je priehľadná a ohľahuje viaceré vnútornosti novinky. Nečakajte plošné spoje či skrutky. Tých uvidíte iba zopár. Aj to je ale zaujímavý detail. Na rozdiel od obrovského množstva iných smartfónov na trhu, Nothing sa drží toho, aby čosi odhalil. Je to veľmi príjemná zmena a ani mne, ako dospelému 40-nikovi nevadí takýto dizajn smartfónu.
Dokonca aj Glyph Interface je super drobnosť navyše, ktorú u konkurencie len tak neuvidíte. To sú tie tri LED diódy v tvare odseknutého kruhu, ktoré vedia svietiť pri rôznych notifikáciách.
Nothing Phone (3a) sa nehrá na luxusný model, predsalen cena zaťínajúca na 364 € napovedá, že tu luxusné materiály čakať nemožno. Telo je teda plastové a taký pocit máte aj pri chytení do rúk.
Biela veerzia ako jediná má kontrastné tlačidlá. Modrá má modré, čierna má čierne, ale biela má čierne. Prečo? Netuším. Je to zaujímavá drobnosť, tlačidlá korešpondujú s čiernym displejom či čiernou foto časťou, no inak nič. Po čase mi to ale nepríde také efektné ako na začiatku.
Keď už spomínam displej. Ten má 6,77 palca. Je obrovský. Aj samotný smartfón je (163,5 x 77,5 x 8,4 mm). Displej je veľkostne takmer ako iPhone 16 Pro Max. Smartfón je pritom ešte o čosi väčší, no bavíme sa o desatinách milimetra. Inak povedané, Nothing Phone (3a) je veľký ako iPhone 16 Pro Max (163 x 77,6 x 8,3 mm). Rozdielna je hmotnosť, a to výrazne. Phone (3a) má slušných 201 gramov.
Displej je typu AMOLED, má 120 Hz, funkciu Allways-On a slušné rozlíšenie 1 080 x 2 392 px. Kryje ho krycie sklo Panda Glass od čínskej Tungshu Group. Displej má jas 800 – 1 300 nitov, maximálne 3 000 nitov. Na priamom slnku by som si ale prial lepšiu viditelnosť. Vyslovene zlá nie je, no pri týchto hodnotách mohla byť lepšia.
V spodnej časti je USB-C port a slot na dve nanoSIM karty. Ten pritom nie je možné využiť na microSD kartu. Phone (3a) ju nepodporuje. Všetko musíte riešiť cloudom. Od reproduktora by som čakal viac, no stále sa bavíme o strednej triede, takže v konečnom dôsledku asi ani nie a aj tento stereo systém (hrá aj reproduktor nad displejom) nie je vyslovene zlý. Chýbajú mu lepšie basy a celkovo lepší prejav, zvuk znie plechovejšie. Ale to je daň za cenu.
Plusom je určite odolnosť voči vode a prachu vďaka IP64. Toto stále nie je pravidlo, hlavne nie v tejto cenovej kategórii. Za to má Phone (3a) u mňa ďalšie veľké plus. Navyše drobnosť, no Nothing tvrdí, že využíva viac recyklovaných materiálov a znižuje uhlíkovú stopu. Tento kúsok má mať iba 51,3 kg ekvivalentu CO2. To je asi toľko čo vypustí auto pri prejdení 400 km.
Čo sa Snapdragon 7s Gen 3, teda čipsetu, na ktorom novinka funguje, týka, niet mu veľmi čo vytknúť. Nepatrí medzi top čipy na trhu, no ani nemá byť. Je presne pre strednú triedu, v ktorej má ponúkať stále dostatok výkonu pri čo najmenšej spotrebe. A to aj robí. K dispozícii som mal 12 GB RAM, pričom ju je možné ešte cez RAM Booster rozšíriť o 2, 4 alebo 8 GB. Maximom je tak dokopy 20 GB.
Ak ste ale mobilný hráč, nezúfajte. Phone (3a) je pripravený aj na drsnejší výkon. Má funkcie Snapdragon Elite Gaming a odparovaciu komoru na chladenie s veľkosťou 4 500 mm2. Tá má byť o takmer štvrtinu výkonnejšia čo sa chladenia týka oproti predchodcovi. V praxi sa mi ale nestávalo, že by som mal pocit prehirevania smartfónu. Nehrával som sa na ňom, to je pravda, ale smartfóny sa vedia prehrievať aj pri sledovaní videa, natáčaní či častom fotení.
Čo sa fotenia týka, v zadnej časti sú osadené tri snímače. Hlavný s rozlíšením 50 Mpx od Samsungu je uložený pod 24 mm optikou so sveteľnosťou f/1,9. Zároveň využíva technológiu TrueLens Engine 3.0 kombinujúcu pokročilé výpočtové algoritmy, spracovanie umelej inteligencie a technológiu využívajúcu viacero snímok.
Pod druhým objektívom je taktiež 50 Mpx snímač, no podstatne menší. Objektív má 50 mm ohnisko a svetelnosť f/2,0. Pod tretím objektívom je 8 Mpx snímač, pričom cez ultraširokouhlý objektív vie zachytiť 114° uhol (resp. 15 mm v prepočte na kinofilm). Svetelnosť dosahuje f/2,2.
Fotoaparáty nie sú vôbec zlé a ponúkajú zaujímavé výstupy. Vždy s 12,5 Mpx rozlíšením (až na ultraširokouhlý, ten má 8 Mpx). Nočné snímky trpia vyšším šumom a slabšou kvalitou, no nie je to vyslovene zlé. Taký veľmi slušný priemer. Ultraširokouhlý fotoaparát by som ale využíval minimálne. Kvalita záberov z tohto čipu je veľmi slabá.
To platí aj o videu, ktoré môže byť v maximálne 4K Ultra HD rozlíšení pri 30 fps. Ak chcete 60 fps, uspokojiť sa musíte s Full HD rozlíšením.
Operačný systém Nothing OS 3.1 vyzerá na prvý pohľad super, no keďže nie všetky ikony je možné prepnúť do farieb a štýlu tejto (Android 15) nadstavby, plocha nemusí vyzerať vôbec dobre.
Na druhej strane potešia bohaté možnosti nastavení, chuťovkou sú tzv. Special features, v ktorých nájdete Experimentálne funkcie (podpora Apple AirPods či Dot matrix titulky), ale aj nastavenie giest, spomínaný RAM Booster, Pop-up view či Game mode.
Zaujímavosťou má byť tzv. Essential Space, čo je nové centrum poznámok, nápadov a inšpirácií s umelou inteligenciou. Essential Space má pritom špeciálne tlačidlo na bočnej strane telefónu. Jeho stlačením zachytíte a odošlete obsah obrazovky do aplikácie Essential Space. Jeho dlhým stlačením zas nahráte hlasovú poznámku a dvojitým stlačením sa dostanete ku všetkému uloženému obsahu. Využitie? Zatiaľ som nenašiel. Ale určite sa nájde niekto, komu bude vyhovovať miesto, kde si uloží všetky svoje poznámky a nápady.
Batéria s kapacitou 5 000 mAh vydrží v pohode celý deň, ak s Phone (3a) nie ste nonstop na nejakom streame či sociálnych sieťach, potiahnete to aj na takmer dva dni. Samozrejme, záleží od využívania. Batériu je možné nabíjať maximálne 50 W výkonom, nabíjačka ale v balení nie je. V ňom je len kábel a ihla na otváranie zásuvky pre SIM.
Za mňa osobne ide o jeden z najvydarenejších smartfónov na trhu s cenou pod 400 €. A aj keď tam ešte 12 GB verzia nie je, čoskoro bude. Na bežné používanie pritom stačí aj 8 GB verzia, veď cez RAM Booster ju viete rozšíriť o ďalších 8 GB. Nohting Phone (3a) nie je špička na trhu, no ňou ani nechce byť. Je to iný smartfón s výborným spracovaním, dizajnom, výkonom i fotoaparátom.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.